Paramı nasıl biriktirmeliyim?

harajukubarbie

Kilopat
Merhaba. Yaklaşık 2 aydır paramı biriktiriyorum ve şu an elimde 500 TL var. Seneye ocağın ilk haftasında yeni bir bilgisayar alacağız ve ben de bu bilgisayara alacağım ekran kartı için para biriktiriyorum. Bildiğiniz üzere hem stoklardan, hem de gün geçtikçe kötüleşen ekonomimiz yüzünden fiyatlar sürekli artıyor. Bu arada ben paramı kumbarada biriktiriyorum. Sizce paramı nasıl, nerede biriktirmeliyim? Ne yapmamı önerirsiniz?

Merhaba. Yaklaşık 2 aydır paramı biriktiriyorum ve şu an elimde 500 TL var. Seneye ocağın ilk haftasında yeni bir bilgisayar alacağız ve ben de bu bilgisayara alacağım ekran kartı için para biriktiriyorum. Bildiğiniz üzere hem stoklardan, hem de gün geçtikçe kötüleşen ekonomimiz yüzünden fiyatlar sürekli artıyor. Bu arada ben paramı kumbarada biriktiriyorum. Sizce paramı nasıl, nerede biriktirmeliyim? Ne yapmamı önerirsiniz?

Altın en garanti kar biçimidir. Ama bu senin isteğine bağlı. Türkiye'de 6 ay sonra altın kaynağı bulunsa ve çok büyük bir kaynak olsa altın düşebilir ama çok olası değil. Altın tükenen bir kaynak. Piyasada azaldıkça değeri artar. Yatırım tavsiyesi değildir.

Kumbarada boş durmasındansa az da olsa vadeli hesaptan getiri elde edebilirisin kesin olarak. Birde parçaları indirime girince ve paranı biriktirdikçe teker teker alırsan daha ucuza getirebilirsin ama yine de teker teker satın alacaksan arayı çok açmamaya çalış garantileri fatura kesildikten sonra başlıyor çünkü.

Kumbarada boş durmasındansa az da olsa vadeli hesaptan getiri elde edebilirisin kesin olarak. Birde parçaları indirime girince ve paranı biriktirdikçe teker teker alırsan daha ucuza getirebilirsin ama yine de teker teker satın alacaksan arayı çok açmamaya çalış garantileri fatura kesildikten sonra başlıyor çünkü.
Gamegaraj gibi sitelerden almayı düşünüyorum çünkü kredi kartına 12 ay taksit yapıp alacağız. Eğer tek tek alırsak bazı parçalara sadece 6 ay taksit yapıldığı için artıyor aylık ödenecek para.

Dostum bu vadeli hesap nasıl oluyor? 18 yaş altındayım.
Ben onu da soracaktım kendisine. Vadeli hesap nasıl oluyor? 15 yaşındayım. Şey duymuştum ben 18 yaşından küçükler 18 yaşına kadar çekemiyor diye. Ailem eğer oluyorsa kendi adlarına vadeli bir banka hesabı açabilirmiş ama ne yazık ki bu konularda bilgili değiliz. Hangi bankadan yapabiliriz vs. @Kxvet

Dostum bu vadeli hesap nasıl oluyor? 18 yaş altındayım.
Elindeki parayı istediğin bir bankaya yatırıp ne kadar ay kalacağını seçiyorsun. Banka senin parana kaldığı süre boyunca faiz ekliyor. Ne kadar parayla ne kadar faiz alabileceğin bankların sitesinde yazıyor. Tek yapman gereken şey vade bitene dek paraya dokunmamak yoksa faiz bozulur baştan başlarsın.

Not: 18 yaşından küçükseniz bazı bankların çocuklara özel hesapları var onlara bakabilirsiniz ya da ailenizden birinin adına açtırabilirsiniz.

Tavsiye1: Bütün bankaların faiz oranlarını iyice inceleyin bazı bankalar diğerlerinden %1,%2 fazla veriyor bu baya iyi bir fark.

Tavsiye2: Parayı harcıyacağınızı düşünüyorsanız hiç girmeyin boşuna vakit kaybedersiniz.

Elindeki parayı istediğin bir bankaya yatırıp ne kadar ay kalacağını seçiyorsun. Banka senin parana kaldığı süre boyunca faiz ekliyor. Ne kadar parayla ne kadar faiz alabileceğin bankların sitesinde yazıyor. Tek yapman gereken şey vade bitene dek paraya dokunmamak yoksa faiz bozulur baştan başlarsın.

Not: 18 yaşından küçükseniz bazı bankların çocuklara özel hesapları var onlara bakabilirsiniz ya da ailenizden birinin adına açtırabilirsiniz.

Tavsiye1: Bütün bankaların faiz oranlarını iyice inceleyin bazı bankalar diğerlerinden %1,%2 fazla veriyor bu baya iyi bir fark.

Tavsiye2: Parayı harcıyacağınızı düşünüyorsanız hiç girmeyin boşuna vakit kaybedersiniz.
Parayı harcayacağımı düşünmüyorum çünkü 2 3 senedir yeni bir bilgisayar istiyordum ailemden. Ailemle ocağın başına anlaştık ve ben de o zamana kadar ekran kartı için para biriktirmeye başladım. Yaklaşık 2 aydır biriktiriyorum ve 500 TL biriktirdim ayrıca bu hayatımda bir ilk. Daha önce bu kadar para biriktirmemiştim.

Altın küreseldir. Fiyatları çok etkilemez. Ama şöyle bir kriz çıksa da, füze yağsa da, dolar yükselse de, bir satsak da kar etsek,
ÇOK BEKLERSİNİZ

Yeni konular

Geri
Yukarı