Pardus'da League of Legends çalıştırma

defacton

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle en güncel wine sürümünü kurunuz (staging/deneysel) en güncel Wine sürümünü kurduktan sonra aşağıdaki ayarları yapın:

Aşağıdaki komut bir Wine öneki oluşturur ve winecfg’yi açar.

WINEPREFIX=~/.LoL64 winecfg

Komut işe yaradıysa, winecfg şimdi açılacak. Şimdi birkaç ayar yapılandırmanız gerekiyor. Öncelikle, lütfen aşamalı olarak etiketlenmiş bir sekme olduğunu doğrulayın. Eğer yoksa, yanlış WİNE sürümünü yüklediniz ve onu kaldırmanız ve bunun yerine WİNE yükleme işlemlerini yapmanız gerekecektir. Ardından, grafik sekmesine tıklayın ve “Tam ekran pencerelerde otomatik olarak fare yakala” seçeneğini işaretleyin. Ek olarak, kütüphaneler sekmesine tıklamanız ve listeye msvcp140 eklemeniz gerekiyor. Bu, birçok durumda istemcinin çökmesini önler.

İlk olarak, wine için bir yardımcı betik olan winetricks yüklemeniz gerekecek. Zaten yeteneğiniz var ise (eski) winetricks olanların güncel olduğunu ve bu rehber için işe yaramayacağını belirtmek isterim. Her neyse, winetricks elde etmek için bu komutları çalıştırın:

Aşağıdaki komut bilgisayarınıza winetricks indirir.

wget https://raw.githubusercontent.com/Winetricks/winetricks/master/src/winetricks

Aşağıdaki komut, winetricks’i çalıştırılabilir bir betik haline getirir.

chmod +x winetricks

Ayrıca cabextract gerekebilir.

sudo apt-get install cabextract

Ardından, DirectX 9’u League Prefix’inize yüklemeniz gerekecek. Aşağıdaki komutla yapın:

WINEPREFIX=~/.LoL64 ./winetricks d3dx9

Bundan sonra, Staging sekmesinden CSMT veya Gallium-Nine’ı etkinleştirmeniz gerekir. Aşağıdaki komutla winecfg açın:

WINEPREFIX=~/.LoL64 winecfg

Son olarak, hazırlama sekmesine gidin ve seçtiğiniz oluşturma yöntemini etkinleştirin. Ardından, oyunu başlatmayı basitleştiren bir senaryo yapacağız. Komut dosyasını istenen konumda oluşturmak için aşağıdaki komutu çalıştırın.

sudo nano /usr/local/bin/lol64

Aşağıdaki komut dosyasını dosyaya yapıştırın (ctrl + shift + V):

#!/bin/bash

export WINEPREFIX=~/.LoL64

wine "C:/Riot Games/League of Legends/LeagueClient.exe"

Ctrl + X, sonra Y, ardından Enter tuşuna basarak kaydedin. Yeni oluşturduğumuz senaryoyu kullanmadan önce, onu bir çalıştırılabilir olarak işaretlemeliyiz. Bunu yapmak için aşağıdaki komutu çalıştırın:

sudo chmod +x /usr/local/bin/lol64

Daha sonra oyunun kurulu halini aşağıdaki dizine kopyalayın. Home dizinine gelip CTRL+H ile gizli dosyaları gösterin .LOL64 dizini içinde drive_c var onun içine oyunu kopyalayın. (Bu anlatımı yaptığım sırada wine ile oynun setupından oyun kurulamıyordu. Wine güncellendiyse oyunun setup'ını indirip wine içine kurabilirsiniz de.)

/home/kullanıcı_adı/.LoL64/drive_c

Bu noktadan itibaren, League’i başlatmak istediğiniz her an, bunu terminale girmeniz yeterlidir:

lol64

WİNE ile çalıştıramazsanız lutris ile deneyebilirsiniz.

Lutrisi aşağıdaki komutlarla kurun:

Kod:
echo "deb http://download.opensuse.org/repositories/home:/strycore/Debian_9.0/ ./" | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/lutris.list
wget -q http://download.opensuse.org/repositories/home:/strycore/Debian_9.0/Release.key -O- | sudo apt-key add -
sudo apt-get update
sudo apt-get install lutris

Sonra Browsing lutris for game to install yazısına tıklayın ve sağ taraftaki arama butonuna League yazarak LOL'ü bulun. Install yazısına tıklayarak kurulumu başlatın.

Ardından eğer oyun bulunamadı hatası verirse. LoL oyununun kurulu halini Lutris'in içine atın (Home dizininde).

home/Kullanıcı_adı/Games/league-of-leged/drive_c

Lutris'te LOL simgesine çift tıklayarak açın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kardeş şimdi ben Windows Vista'dan( service pack 2) LOL oynuyorum.
Sistem özelliklerim:
* İntel pentium E5400 2 çekirdek 2.70 Ghz.
* 2 gb ddr2 800 mhz cl5 RAM
*MSİ AMD R7 240 2Gb Gddr3 Ekran kartı
*Anakartı bilmiyorum
Şimdi lolde en düşük ayarlarda optimim performansa ayarlı;
*Maxsimum 120 (minyonlar harekete geçmeden)
*Ortalama 62
Bazende 50 nin altına bile düşüyor
Şimdi ben pardus yüklesem doğru olurmu ? FPS'im artarmı ?
Bu arada Aldığım Fps normalmi ?

Ayrıca antreman modunda 170 i bile gördüm.

Kardeş şimdi ben Windows Vista'dan( service pack 2) LOL oynuyorum.
Sistem özelliklerim:
* İntel pentium E5400 2 çekirdek 2.70 Ghz.
* 2 gb ddr2 800 mhz cl5 RAM
*MSİ AMD R7 240 2Gb Gddr3 Ekran kartı
*Anakartı bilmiyorum
Şimdi lolde en düşük ayarlarda optimim performansa ayarlı;
*Maxsimum 120 (minyonlar harekete geçmeden)
*Ortalama 62
Bazende 50 nin altına bile düşüyor
Şimdi ben pardus yüklesem doğru olurmu ? FPS'im artarmı ?
Bu arada Aldığım Fps normalmi ?

Ayrıca antreman modunda 170 i bile gördüm.

Çözünürlük nedir? RAM miktarınız bu oyun için bile yetersiz kalıyor bence.

13

Çözünürlük 1366 *766 LOL' ün sitesinde Vista için minimum 2 gb RAM yazıyor önerilen 4 gb, Windows 10 için minimum 1 önerilen 2 yazıyor.

Dediğiniz gibi RAM'den kaynaklanıyor olabilir.
Ben eski bilgisayarımda Windows 10 kurmuştum eskiden Windows 7 kullanıyordum ve Windows 10'a geçince 50 FPS civarı düşmüştü. Bildiğim kadarıyla Windows Vista RAM tüketimi fazla bir işletim sistemi ve sevmediğim bir işletim sistemi.

Geri
Yukarı