Parmak çıtlatılamıyor

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

TC Zafer Arslan

Hectopat
Makaleler
1
Arkadaşlar selam. Oyun oynarken sinirlenip, duvara bütün gücümle yumruk atmıştım. Ortancı parmağımı günlerdir oynatamadım. Parmağım morardı ve şişti. Şişiği haftalar sonra indi. Parmağımı istediğim gibi hareket ettirebiliyordum. Ama bugün parmaklarımı çıtlatırken fark ettim. Ortancı parmağımı hiçbir şekilde çıtlatamıyorum. Defalarca çıtlatmayı denedim ama her seferinde parmağıma ağrı giriyor. Parmağımda çatlak olabilir mi? Yardımcı olan herkese teşekkürler.

Belki doktora gitmeyi düşünürsen ne olduğunu anlayabilirsin.

Arkadaşlar selam. Oyun oynarken sinirlenip, duvara bütün gücümle yumruk atmıştım. Ortancı parmağımı günlerdir oynatamadım. Parmağım morardı ve şişti. Şişiği haftalar sonra indi. Parmağımı istediğim gibi hareket ettirebiliyordum. Ama bugün parmaklarımı çıtlatırken fark ettim. Ortancı parmağımı hiçbir şekilde çıtlatamıyorum. Defalarca çıtlatmayı denedim ama her seferinde parmağıma ağrı giriyor. Parmağımda çatlak olabilir mi? Yardımcı olan herkese teşekkürler.

League of Legends oynarken bu durumu yaşadım sağ el orta parmağım çatlamıştı monitöre vurmuştum ve hala o monitörü kullanıyorum.

Kırılan parmakların tedavisi uzun zaman alır.
Morartı ve çıtlatmaya çalışırken uyguladığınız şiddetin ağrı vermesi normaldir.
Bir doktor yardımı almalısın ancak biraz bilgilendirme vereyim kemiklerinin iyleşme süresini 3 bölüme bölmeliyiz senin ilk evren morartıya geçene kadar geçen zamandı burada hücrelerin kırık olan kemiği onarmak için beklediği süre diyelim.
sonra morartı gördün buda çok normal aslında iyileşme süreci diyelim.
ve ikinci evre tamir evresidir ve kırık oluşumundan yaklaşık 2 hafta sonra başlar. Bu evrede osteoblastların ve kondroblastların ürettikleri proteinler, üzerlerine kalsiyum minerali çökmesi ile sertleşmeye başlar ve ‘yumuşak kallus’ denilen kırığı sabitlemekle görevli yapı ortaya çıkar. Yeni oluşan yumuşak kallus dokusu 6-12 hafta aralığında sertleşerek, yük taşıyabilir duruma gelen sert kallusa dönüşür. Doktorların, ‘kemiğiniz iyileşmiş’ söylemi aslında ‘sert kallus’ oluştuğu anlamına gelir. Üçüncü evre ise kemiğin eski haline dönüşmesi için gereken yeniden yapılanma (remodelling) evresidir ve aylarca devam eder.

16 yaşındayım orta şeker ve sinir hastasıyım. Çok yaşıyorum bu durumu.
Geçmiş olsun hocam.

@Nitroshock6 Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim hocam. Günlük hayatımda parmağım sorun çıkarmıyor. Bir kaç ay daha, tam olarak iyileşmesini beklemeye karar verdim. Eğer bir düzelme olmassa, doktor'a gideceğim.

@HavucluDavsan ve @CHRİS W4LKER Kaç yaşında olduğunuz, profil fotoğraflarınızdan ve hareketlerinizden belli oluyor. Umarım daha beteri sizin başınıza gelir. İnsanların yaşadığı sorunla dalga geçerek, kendini havalı sanan bir varlıksınız.

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı