Partition-Recovery Programları ve Sistem İmajı Alma

radyoaktif

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar iyi günler. Bahsedeceğim konu hakkında bilgisi olan arkadaşlara 3 sorum (3. sorunun da 3 alt sorusu) var.

Veri Kurtarma ve Onarma Programları başlığı altında 3 kategoride kullandığım programlar var. Lakin düzenli kullanmak yerine, hepsini ihtiyacım olduğunda kısmen tek tek denediğimden hiç birinin detaylı kullanımı aklımda kalmayabiliyor.

1. Windows 10'a temiz bir geçiş yaparak gayet stabil bir sistem elde ettim ve sistem imajını almadan önce, ihtiyacım olduğunda yüklemek yerine şimdiden yükleyip hazırda durması adına bu 3 kategoriden birer program yükleyip öyle sistem imajını almak istiyorum ki imajı geri yüklediğimde her seferinde bunları kurmak ile uğraşmayayım, sadece günceller kullanırım.

Partition programları arasında AOMEI Partition Assistant Home ile MiniTool Partition Wizard Free arasında gidip geldiğimi belirtmek isterim.

1.jpg

Ayrıca 4. kategori olarak Bootloader programları için de tavsiye istiyorum. Her programın kendine göre bir işlevi olsa da, tek biri tüm işimi görebilir mi merak ediyorum? Sizce bu 4 kategori için hangi programları yükleyip sürekli kullanmalıyım? Yani hangileri devamlı her ihtiyacıma cevap verebilecek yeterlilikte programlar?

2. bir sorum: Depo olarak kullandığım D bölümümde ki bazı programların satup'ı yok, kısayol üzerinden direkt çalışıyorlar. Ve bunların kısayollarını hızlı başlata ekleyip kullanıyorum. Ama haliyle program, yolundan silinip taşındığında kısayolda işlevini yitiriyor. Peki ben sistem imajını alıp tekrar yükledikten sonra bu kısayollar
işlevini yitirir mi? Yoksa hızlı başlata kısayolunu aldığım programının bulunduğu disk, bilgisayarda takılı olduğu ve programın o disk içinde ki yolu değişmediği sürece sistem imajını yükledikten sonra da kısayolların işlevleri devam eder mi? Zira ona göre bu setup'ı olmayan portable programların kısayollarını hızlı başlattan silip öyle sistem imajı alacağım.

2.jpg /

3. ve son sorumu 3 alt soru altında soruyorum:

Misal Windows 10 üzerinden bilgisayarın şu anki halinin tam imajını, WD 3tb my book diskimin içine aldım diyelim. İlerleyen zamanlarda sistemin, yazılımsal olarak stabilliğini yitirdiğini anladığımda bu imajı yükleyip, aynen şu anki yüklü olan programlar, kısayollar, ayarlar ve arayüz ile sistemim olduğu gibi format atar gibi geri yüklenecek. Formattan tek farkı, sistem yüklendikten sonra yüklemeye uğraştığım onca program da otomatik yüklenecek bana da sadece varsa bu programların yeni sürümlerini güncellemek kalacak.

a) Bu durumda sizce bu mahiyette ki sistem imajını, Windows 10 üzerinden mi yapmalıyım yoksa Acronis True Image ile mi yapmalıyım?

b-) Windoıws 10 üzerinden aldığım imaj sonunda sistem bana "kurtarma dvd'si yazdır" şeklinde uyarı veriyor ve bende boş bir dvd takıp yazdırıyorum. Bu yazdırdığım DVD, Windows 10 format dvd'si ile aynı işlevde mi? Yani sadece bu imajı bu kurtarma DVD'si ile mi yükleyebilirim yoksa elimde ki Windows 10 kurulum DVD'si de, yedek aldığım bu imajı yüklememe yardımcı olur mu? Sonuçta Windows 10 dvd'si, imajımı yüklemeye yarayabilir ama kurtarma dvd'si Windows 10 yüklememe yarayamaz kanısındayım ama size de bir sormak istedim.

c-) ve son sorum: Diyelim ki Windows 10 yahut Acronis üzerinden tam sistem imajı alıp bir kenara koydum. 2 hafta sonra Nvidia GTX-460 ekran kartımın yeni driver'ı çıktı ve bende imajı ileride yükledikten sonra bu driver'ı güncellemekle uğraşmaktansa şimdiden bu driver'ı, aldığım imajın içinde ki nvidia ekran kartı ile yer değiştirmek istedim. Aynı şey diğer programlar için de geçerli. Bu mümkün mü? Yoksa bu isteğim için komple bir daha sistem imajını mı almam gerekiyor?

Yardımcı olursanız minnettar kalırım.

Bir önerisi olan yok mu?

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı