Pascal ABC tarzı programlama dili Dev C++ ile yazılabilir mi?

Pascal ABC tarzi programlama dili Dev C++ ile yazilabilirmi?

• Evet

Oy: 6 100,0%
  • Hayir

Oy: 0 0,0%

• Oy verenlerin toplamı
    6
Makaleler
1
Yer
Türkmenistan
Daha fazla  
Meslek
Ögrenci programmist(programci, yazilimci), 3DS MAX ögrencisi
Selam herkese. Ben Pascal ABC tarzi compiler yapmayan programlama dilini Dev C++ ile gelistirmek istiyorum. Gelistirmek mumkunmidir.Buraya dikkat: Pascal ABC, Pascal ABC.NET degil.
Kullandigim Dev C++ versioni:
Embarcadero Dev-C++
Yili: 2022
Boyutu: 100 MB(sikistirilmis setup) dan yukari sanirim.
Eger yapilabiliyorsa bana ornek source code verebilirseniz sevinirim.

Su sekil programlama dili yani Pascal Abc:

Screenshot_2023-05-30-11-02-57-1.png

Yapmak istiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yani mümkün ama C++'in 17 ile gelen özelliklerinden yararlanamazsin. DevC++ yanılmıyorsam sadece C++14e kadar destekliyor. Ek olarak kendi interpreterini yazmak acemiyken çok zorlanacagin bir şey.

Kod Python değil. Python'ın interpreter'ından bahsediyorum.
Mesela şunun gibi; GitHub - solarizon/interpreter-in-cpp: A Simple Interpreter Implementation in C/C++
Python'ın interpreter'ı bundan çok çok çok daha gelişmiş bir şey.
Anladim hocam. Ama bana lazim olan bu degilki. Ben python da yapilmis diye dusundum.

Asil bana c++ ornek lazim hocam.

Kod Python değil. Python'ın interpreter'ından bahsediyorum.
Mesela şunun gibi; GitHub - solarizon/interpreter-in-cpp: A Simple Interpreter Implementation in C/C++
Python'ın interpreter'ı bundan çok çok çok daha gelişmiş bir şey.
Verdiginiz Github ornegi bana yardimci olurmu. Dev Cpp ile calistirabilirmiyim. Gelistirebilirmiyim.

Programlama dili yapabilirmiyim?

Anladim hocam. Ama bana lazim olan bu degilki. Ben python da yapilmis diye dusundum.
Senin isteğin interpreter yapmak. İnterpreter dediğimiz şey bir dili compile etmeden çalıştırmaya yarayan ve onu makine diline dönüştüren yorumlayıcıdır.

Örneğin pascal kodunu ele alalım.

Kod:
program primer1;
var x,y,z:integer;
begin
read(x);
y := 18;
z := x + y;
write(z);
end.

Yorumlayıcı diye bahsettiğimiz yazılım kendisine verilmiş scripti okuyacak ve sırasıyla satırları çalıştıracak. Böylece programın derlenmesine gerek kalmayacak. İlk olarak program'ın kendisi daha sonrasında değişkenler tanımlanıyor ve başlangıç ve bitiş ayarlanıyor. Ardından read(x) dediğinde read adlı fonksiyon'u buluyor ve onun kodlarını sırasıyla çalıştırıyor. Ardından read(x)'den gelen veriyi x'e verdikten sonra y'nin değer atamasını yapıyor. Bunların hepsini yapan şey interpreter.

Interpreter'ın verilen scripti parselamalı ve bundan gelen verileri daha sonrasında komutlar olarak algılayıp çalıştırmalı.
Verdiginiz Github ornegi bana yardimci olurmu. Dev Cpp ile calistirabilirmiyim. Gelistirebilirmiyim.

Programlama dili yapabilirmiyim?
Çok özür dileyerek soruyorum, ne kadar süredir programlamayla uğraşıyorsunuz? Çoğu konsepti bilmiyorsunuz gibi geliyor.

Senin isteğin interpreter yapmak. İnterpreter dediğimiz şey bir dili compile etmeden çalıştırmaya yarayan ve onu makine diline dönüştüren yorumlayıcıdır.

Örneğin pascal kodunu ele alalım.

Kod:
program primer1;
var x,y,z:integer;
begin
read(x);
y := 18;
z := x + y;
write(z);
end.

Yorumlayıcı diye bahsettiğimiz yazılım kendisine verilmiş scripti okuyacak ve sırasıyla satırları çalıştıracak. Böylece programın derlenmesine gerek kalmayacak. İlk olarak program'ın kendisi daha sonrasında değişkenler tanımlanıyor ve başlangıç ve bitiş ayarlanıyor. Ardından read(x) dediğinde read adlı fonksiyon'u buluyor ve onun kodlarını sırasıyla çalıştırıyor. Ardından read(x)'den gelen veriyi x'e verdikten sonra y'nin değer atamasını yapıyor. Bunların hepsini yapan şey interpreter.

Interpreter'ın verilen scripti parselamalı ve bundan gelen verileri daha sonrasında komutlar olarak algılayıp çalıştırmalı.

Çok özür dileyerek soruyorum, ne kadar süredir programlamayla uğraşıyorsunuz? Çoğu konsepti bilmiyorsunuz gibi geliyor.
2 yil.

Ben daha ogrenciyim.

Bildigim programlama dilleri:
Pascal
Visual Basic
HTML, Javascript, CSS
Birazda C++, Python

2 yil.

Ben daha ogrenciyim.
İki yılda hiç bir konsepti öğrenmemiş olmanız üzücü. İlk öğrenmeniz gereken şeyler bunlar. Programlama dili nedir, nasıl çalışır? Interpreter nedir? Compiler nedir? VM nedir? Bazı dillerde yazılan programlar neden VM üzerinde çalışır? Bu tarz soruların yanıtlarını bilmeden programlama dili geliştirmek size aşırı zor gelir hatta bir noktada hevesiniz bile kaçabilir. Öncelikle bunları öğrenmenizi tavsiye ederim. Daha sonrasında tekrar sorun yardımcı olmaya çalışayım.

Geri
Yukarı