Çözüldü Patlayan Platoon 500W PSU sisteme zarar vermiş midir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Trickester

Decapat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
16 gb ddr 1600 mhz ram i7 3770 işlemci rx 590 se ekran kartı
Merhaba, geçen sene aldığım Platoon 500W PSU bugün çat diye patladı ve sistemin elektrigi kesildi. Ayrica bugün yeni RX 590 ekran karti almistim. Yedek 350W PSU ile sadece anakart ve islemci pinlerini taktigimda calisiyordu ve ekran karti RGB'leri yaniyordu ama haliyle guc girislerini baglamadigim icin goruntu alamamistim. Sizce ekran kartina bir şey olmus mudur? Yarin guvenli bir PSU alacagim da. Bu benim icin çok onemli.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Tuhaf. Fotoğraftan ben de bir şey göremedim. Ufak tefek birsürü resistör var PCB'nin üzerinde. Belki onlardan birisi hasar görmüştür. Transformer içten hasar almıştır belki o yüzden dışardan görünmüyordur. Ben de bilemedim şimdi. O korktuğum kısım uzaktan bakınca temiz görünüyor ama merak etmeyin.

İşlemci çalışıyorsa 12V kanalı üzerinde sorun çıkmamıştır diyebiliriz. Ekran kartı da aynı kanaldan güç alıyor çünkü. Yeni PSU'yu takıp kullanın.

Edit: şurada bir resistör var sanırım yanlış görmüyorsam. İşaretledim ve kararmış. O olabilir mi?

1686082099987.png

@Andar Han etiketleyeyim bir de. Onun gözleri daha iyi olabilir benden.
Hasarın nerede olduğuna bağlı daha çok. Güç kaynağının içini açıp hasarlı yeri gösterirseniz söyleyebilirim. Pek sanmıyorum ama işlemci çalışıyormuş zaten.

Size nasıl anlatabilirim PSU'yu cikartio icini acmismit ama patlamis kondansatör yoktu sadece yarim yuvarlik seklinde 2 adet yan yana parcanin ustunde erimis gibi duran beyaz bir madde vardi eger anlayamayacaksaniz tekra acabilirim PSU'yu.

yarim yuvarlik seklinde 2 adet yan yana

Renkleri turuncu muydu? İndüktörden bahsediyorsunuz şu tanıma göre.

erimis gibi duran beyaz bir madde vardi

Bunların üzerindeki erimiş beyaz madde glue oluyor. Coil whine'ı engellemek amacı ile bol bol glue sürülüyor. Sizi zahmete sokmadan fotoğraf üzerinden anlatayım:

1686080190086.png

Belirttiğiniz tanıma göre kırmızı ile işaretlediğim turuncumsu ikili ile mavi ile işaretlediğim beyazlık olmalı tam olarak. Doğru mu? Eğer doğru ise patlaması ile alakasız.

Meraklıları için: MasterWatt Lite 500'ün iç yapısı.

Evet oradakiler di size soyle anlatayim bilgisari kullaniyordum sonra birden catapat sesi gibi ses geldi ve goruntu gitti ayrica yanik koktu isterseniz sökup fotoğraf atayim.

Siz.

Renkleri turuncu muydu? İndüktörden bahsediyorsunuz şu tanıma göre.

Bunların üzerindeki erimiş beyaz madde glue oluyor. Coil Whine'ı engellemek amacı ile bol bol glue sürülüyor. Sizi zahmete sokmadan fotoğraf üzerinden anlatayım:

Eki Görüntüle 1809987

Belirttiğiniz tanıma göre kırmızı ile işaretlediğim turuncumsu ikili ile mavi ile işaretlediğim beyazlık olmalı tam olarak. Doğru mu? Eğer doğru ise patlaması ile alakasız.

Meraklıları için: MasterWatt Lite 500'ün iç yapısı.

Olur tabii. Bekliyorum.

4 adet fotoğraf paylaştım teşekkür ederim şimdiden.
IMG20230606224437.jpg

Dosya Ekleri

• IMG20230606224510.jpg
    IMG20230606224510.jpg
    134,8 KB · Görüntüleme: 13
  • IMG20230606224502.jpg
    IMG20230606224502.jpg
    143,4 KB · Görüntüleme: 17
  • IMG20230606224454.jpg
    IMG20230606224454.jpg
    136,5 KB · Görüntüleme: 19
Tuhaf. Fotoğraftan ben de bir şey göremedim. Ufak tefek birsürü resistör var PCB'nin üzerinde. Belki onlardan birisi hasar görmüştür. Transformer içten hasar almıştır belki o yüzden dışardan görünmüyordur. Ben de bilemedim şimdi. O korktuğum kısım uzaktan bakınca temiz görünüyor ama merak etmeyin.

İşlemci çalışıyorsa 12V kanalı üzerinde sorun çıkmamıştır diyebiliriz. Ekran kartı da aynı kanaldan güç alıyor çünkü. Yeni PSU'yu takıp kullanın.

Edit: şurada bir resistör var sanırım yanlış görmüyorsam. İşaretledim ve kararmış. O olabilir mi?

1686082099987.png

Son düzenleme:
Çözüm
Tuhaf. Fotoğraftan ben de bir şey göremedim. Ufak tefek bir sürü resistör var PCB'nin üzerinde. Belki onlardan birisi hasar görmüştür. Transformer içten hasar almıştır belki o yüzden dışarıdan görünmüyordur. Ben de bilemedim şimdi. O korktuğum kısım uzaktan bakınca temiz görünüyor ama merak etmeyin.

İşlemci çalışıyorsa 12v kanalı üzerinde sorun çıkmamıştır diyebiliriz. Ekran kartı da aynı kanaldan güç alıyor çünkü. Yeni PSU'yu takıp kullanın.

Edit: Şurada bir resistör var sanırım yanlış görmüyorsam. İşaretledim ve kararmış. O olabilir mi?

Eki Görüntüle 1810042

Çok teşekkür ederim beni gece gece stresten kurtardirdiniz iyi aksamlar.

@Oreki etiketlediginiz için teşekkürler Powerboost hakkında da ufaktan bilgi sahibi olmuş olduk.

Fotoğraftan pek belli olmuyor fakat şu kısımdaki NTC termistörün hemen altında kahverengi olması gereken X kapasitörde hem şekil, hem de renk olarak anormallik var gibi. Termistörün kesmiş olması da muhtemel.

IMG20230606224437-01.jpeg

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı