Patriot Burst 120GB SSD değerleri nasıl?

Blackout3

Decapat
Makaleler
1
Yer
C:\Windows\System32
Merhaba arkadaşlar. Önceki hafta cuma günü aldığım Patriot Burst 120GB SATA3 NAND SSD'm dün saat 18.00 sularında elime ulaştı. Bizim buradaki bilgisayarcıdan bir SATA (ATA da olabilir bu kabloları sürekli karıştırıyorum:D ) kablosu aldım (kırmızı olandan). Bir de Molex to SATA kablosu aldım. Tabi Molex çoğaltıcı olmadığı için elimde, optik okuyucum boşta kaldı haliyle. Her neyse, ben SSD'yi çok güzel bir şekilde kurdum. Tam yerine, her şey yerinde yani. İlk önce USB ile Windows 10 kurdum, tam ölçümüm ile (10-20 saniye az-çok olabilir.) 5-6 dakika içerisinde kuruldu. Gayet güzel değer bence. Kurulma süresi açısından. [HDD ile 20-25 dakikada kuruluyordu.]

Tabi bir test yapmazsam olmaz dedim. Dünkü yaptığım testler, 230 MB okuma, 210 MB yazma olarak gösteriyordu. Gerçekten hızlanmıştı, yani hissediyordum ki.
CrystalDiskInfo ve SSD'min toolbox'undan baktığımda sağlık durumunun %99 da düştüğünü gördüm. Sizce bir sorun oluşturur mu? Bu arada anakartımda sadece SATA1 girişi olduğundan SATA1'e bağladım. Güç kaynağından çıkan SATA güç kablosunu da SSD'ye bağladım. Ve daha detaylı olarak aşağıdaki eklerde paylaştım.

Size sorularım şunlar;

1) SATA1'e göre SSD'min okuma ve yazma değerleri iyi mi? (Hiç kasma olmadı gayet her şey anında açılıyor(bilgi))
2) Sağlık durumu %99 olması uzun ya da kısa vadede sorun teşkil eder mi?
3) AS SSD benchmark'ta bir okuma-yazma testi daha yaptım. Ve ek fotoğrafta da göreceğiniz gibi; "PCI IDE = bad" yazıyor. Sorun çıkarır mı?

Screenshot_1.png

Screenshot_2.png

Screenshot_3.png

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    48,2 KB · Görüntüleme: 65

Hızlarınız SATA 1'e göre iyi. O %99 sağlığa pek takılmayın. Sağlığı %90 olsa da hala taş gibi hiçbir sorunu olmadan çalışan SSD'ler de var.

İade edin SSD'yi, 560/540 olması gereken değer yarısından daha az.

Arkadaş SATA 1'de kullanıyor SSD'yi. SATA 3 değil.

İade edin SSD'yi, 560/540 olması gereken değer yarısından daha az.
Niye iade etsin ki? Patriot o hızları ATTO'yu baz alarak söylüyor. Biraz araştırıp yazın şuraya. Ayrıca SATA 1 kullanıyor arkadaş.
1614691406365.png

Şu program ile test edebilir misiniz? @Blackout3

Anakart modeliniz nedir? SATA I değil, SATA II destekli gibi gözüküyor.
Bu programı indirip bununla test yapın. 200 MB/s üstüne çıkıyorsa problem yok demektir.

Sağlığı konusunda ise şu konuya bakmanızı tavsiye ederim.

Düzgün okuyun arkadaş SATA 1'den bağlamış.

Evet, SATA 2 desteği yok anakartımda. İsterseniz ekte anakartımın kitapçığı var. SATA 1'den bağlamak zorundayım. Ek : https://www.intel.com/content/dam/s...ards/H55_P55/DP55WB/DP55WB_ProductGuide04.pdf

Hızlarınız SATA 1'e göre iyi. O %99 sağlığa pek takılmayın. Sağlığı %90 olsa da hala taş gibi hiçbir sorunu olmadan çalışan SSD'ler de var.

Arkadaş SATA 1'de kullanıyor SSD'yi. SATA 3 değil.

Evet SATA 1 hocam. Peki hocam, %99'un sorun çıkarcağını düşünmüyorum zaten ama içime bir şüphe düştü, bende foruma soruyum dedim. :)

Niye iade etsin ki? Patriot o hızları Atto'yu baz alarak söylüyor. Biraz araştırıp yazın şuraya. Ayrıca SATA 1 kullanıyor arkadaş.
Eki Görüntüle 902914
Şu program ile test edebilir misiniz? @Blackout3

Elbette. Sonuçları sizler ile 10 dakika içinde paylaşacağım.

Anakart modeliniz nedir? SATA'ı değil, SATA II destekli gibi gözüküyor.
Bu programı indirip bununla test yapın. 200 MB/s üstüne çıkıyorsa problem yok demektir.

Sağlığı konusunda ise şu konuya bakmanızı tavsiye ederim.

Anakart modelim, Intel DP55wb. Eski bir anakart olduğundan SATA 2 girişi bile yok maalesef. Bakacağım.

Eki Görüntüle 902934
Kitapçığa göre gayette var hocam. SATA 1 en fazla 150 MB/s aktarım hızlarını destekliyor. Siz ise bunun üzerine çıkmışsınız. Yani SATA 2 var. SATA 2 olmasa 200 MB/s hızları göremezsiniz.

Hocam cidden sizi yanlış bilgilendiriğim için üzgünüm. Cidden bende yeni fark ettim. SATA 2 olması çok güzel bir şey gerçekten, beklemiyordum. Sonuçta bilgisayarı 2010 da babam almıştı. Bu arada, dediğiniz testi başarılı bir şekilde gerçekleştirdim. Ekleri aşağıda. Programın varsayılan ayarları.

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    35,3 KB · Görüntüleme: 34

Geri
Yukarı