Patriot Burst 240 GB incelemesi

Merhaba arkadaşlar, bu konuda forumda da en çok önerilen SSD'lerden birisi olan Patriot Burst'un 240 GB modelinin incelemesini yapacağım.
Öncelikle ürünün özelliklerinden bahsedecek olursak;
Kontrolcü: Phison S11
Bellekler Toshiba marka 3D TLC,
DRAM bulundurmuyor desek daha iyi olur, kontrolcüye gömülü 32 MB SDRAM bulunuyor.
Okuma yazma hızları: (ATTO) 560-530 MB/s
IOPS: 80-60K
TBW: 180 TB veya 3 yıl
Yazılım: Phison SSD Toolbox
Ürün bana da çoğu kişide olduğu gibi Hang Card adı verilen şekilde geldi, yani şöyle;

1610910221034.png

İki model arasında görsellik dışında herhangi bir farklılık söz konusu değil.
Ürünü N11'deki Gloria Güvenlik adlı satıcıdan 249₺'ye almıştım. Ekim ayından beri işletim sistemini kurduğum ana disk olarak kullanmaktayım. Şu anda 2560 GB yazma yapılmış, kontrol ettiğim kadarıyla yaptığım her 800 GB yazma sonucunda sağlığı %1 düşüyor.
SMART verileri;

1610910280762.png

Herhangi bir hata veya sorun yok hala, görüldüğü gibi. Sağlık ölçüm şekli pek sağlıklı ve doğru değil, bu yüzden SSD'yi SMART verilerinden ve performansından takip etmek gerekiyor.

Sistemde takılma, kilitlenme gibi bir sorun da yaşamadım şimdiye kadar. AMD A6 3500 APU, 4 GB 1600 MHz RAM ve ASUS HD 5570 ile Windows 10 20H2 sürümünü gayet akıcı bir şekilde kullanabiliyorum.

SSD'nin ne sıcaklıklarda çalıştığı hakkında bilgi veremeyeceğim, Apacer AS340'ta olduğu gibi Burst modelinde de sıcaklık sensörü bulunmuyor, yazılımsal olarak 33°C değeri girilmiş.

Ben şu anda SSD'yi SATA II olarak kullanıyorum, aldığım hızlar da SATA II sınırları içerisinde aldığım hızlar. Lütfen bunu göze alarak değerlendirin, sonra kronik sağlık düşme, hız düşme sorunlu olarak görülüyor ve kaçınılıyor üründen.

Phison SSD Toolbox üzerinden optimizasyon işlemi uygulamadan önceki ve sonraki hız testi görsellerini bırakıyorum;
Optimizasyon işlemi öncesi

Patriot Burst ATTO 1.png

Optimizasyon işlemi sonrası

atto optimizasyon sonrası.png

Okuma ve yazma hızları SATA II limitlerinde bu şekilde, kabul edilebilir değerler.
Hızlarım düşük diyen kişilere de Patriot'un önerdiği şekilde testi ATTO ile yapmalarını tavsiye ediyorum.

Patriot Burst ile ilgili diğer konularım;
İncelemeyi olabildiğince detaylı yapmaya çalıştım ancak SATA III bir anakarta sahip olmadığım için şimdilik elim kolum bağlı diyebilirim. Birkaç şey daha ekleyecektim normalde.

Sonuç olarak benim kullanırken bir sorun yaşamadığım, tavsiye ettiğim ve bir aksilik olmadığı takdirde tavsiye etmeye devam edeceğim bir model. Merak ettiklerinizi sorabilirsiniz, elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım. Umarım yardımcı olmuştur.

Yeni konular

Geri
Yukarı