Patriot Burst 240 GB okuma yazma yaparken gelen ses

hakan yaeger

Megapat
Makaleler
21
Daha fazla  
Evet, böyle bir sorun yaşıyorum arkadaşlar. İndirme yaparken, benchmark testi yaparken bu sorunla karşılaşıyorum. Hoparlörden inanılmaz rahatsız edici bir ses geliyor. Patriot Burst 240 GB kullanıyorum.
Ses;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Sorun nedir, normal mi bu ses?

Hocam HDD sesi gibi geliyor. HDD varsa çıkartıp bir daha bakın aynı ses gelecek mi diye. Elektronik bir sese benziyor ama. Ayrıca şöyle bir şey buldum;
Katı Hal Sürücüsü (SSD) bulunan bazı taşınabilir sistemlerde, sistem boştayken veya hafif yük altındayken duyulabilir bir cızırtı sesi oluşabilir. Bu normal bir davranıştır.
İşlemcinin güç devresinden gelen bu ses, yalnızca işlemci C3 (saat durdu veya uyku) güç durumundayken oluşur. Ses, Piezoelektrik Etki olarak adlandırılan bir olay nedeniyle işlemcinin güç devresinden gelmektedir. Belirli bir gerilim uygulandığında bu katı hal bileşenler rezonans üretmeye başlayarak insanın duyma eşiğine (15 - 20 KHz) ulaşan sesler oluşturur.
Dell sitesinde böyle bir şeyden bahsetmiş. Sorun bu olabilir. Yani normal gibi duruyor o ses eğer HDD'nin değilse.

Hocam, CW sesine benziyor ama SSD'lerde böyle bir durum olmaması lazım.
Sanırım olabiliyor. Daha önce bazı Samsung SATA modellerinde de şikayet edenler olmuştu. Bana hiç denk gelmedi.

Hocam HDD sesi gibi geliyor. HDD varsa çıkartıp bir daha bakın aynı ses gelecek mi diye.
Hocam ses hoparlörden geliyor, bu yüzden şüphelenmedim bundan ama yine de denedim, aynı.

Hoparlörümden normalde de cızırtı sesi geliyor, kalitesiz bir şey. Evde test edebileceğim başka hoparlör de yok.

İşitme duyusu güçlü olan bazı kişiler bazı SSD'lerde eski bir CRT monitörünün çalışması gibi bir ses duyduğunu söylemiş. Bazı insanlar bir süre sonra kaybolduğunu, bazıları ara sıra olduğunu ancak yine de bir süre sonra ortaya çıktığını söylemiş. Sebebini bilmiyorum ama sanırım ses çoğunlukla sürücü ağır yük altındayken fark ediliyor.

HDD kafa sesi hocam, ucuz diye tüm forum aldı hop sonra HDD çıktı. Bu arada hoparlörden ses gelmesi hiç mantıklı değil, topraklama sisteminiz çok mu kötü yoksa laptop mu kullanıyorsunuz? Bobin çınlamasını benzemiyor çünkü.

Hocam ses hoparlörden geliyor, bu yüzden şüphelenmedim bundan ama yine de denedim, aynı.

Hoparlörümden normalde de cızırtı sesi geliyor, kalitesiz bir şey. Evde test edebileceğim başka hoparlör de yok.
Hoparlör kaynaklı da olabilir o zaman. Hoparlörü kapatınca gidiyor mu ses peki? Yukarıda dediğim gibi katı hal bileşenler rezonans üretince çıkan bir ses olabilir.

HDD kafa sesi hocam, ucuz diye tüm forum aldı hop sonra HDD çıktı. Bu arada hoparlörden ses gelmesi hiç mantıklı değil, topraklama sisteminiz çok mu kötü yoksa laptop mu kullanıyorsunuz?
Maalesef, hoparlörden geliyor. Topraklama hakkında gram bilgim yok. SSD veya HDD'den kaynaklanan bir durum olduğunu düşünmüyorum ama garip.
Hoparlör kaynaklı da olabilir o zaman. Hoparlörü kapatınca gidiyor mu ses peki?
Evet hocam, gidiyor. Kasamdaki ekran kartının traktör gibi çalışan fan sesi hariç hiçbir şey duymuyorum.

Geri
Yukarı