Patriot Viper ‎PVR416G400C9K overclock

Bu RAM'in soğutması pek iyi değil. Bu sebeple voltaj konusunda 1.6V'yi geçmeni pek tavsiye etmem. Ben 1.57v ile 3933-14 kullanıyorum. Samsung b-die sıcaklığa fazla duyarlı bir çip. Hata aldıysan muhtemelen Samsung b-die için kritik olan 60 dereceye ulaşmışsın.

Kıdım kıdım voltaj düşüreceğim, önerdiğiniz bir test yolu veya programı var mı hocam? Testmem5 Config ile oynayıp yapsam test sonucunda doğru veriyi elde etmiş olur muyum?
2. olarak da cldo vddp ayarı hocam. BIOS Advanced AMD overclock ta ne kadar Auto'ya alırsam alayım veya farklı bir değer girersem gireyim BIOS'a gir çık yaptığımda kendi kendine manuel 1.2v oluyor. Nedenini biliyor musunuz?

Bu RAM'in soğutması pek iyi değil. Bu sebeple voltaj konusunda 1.6V'yi geçmeni pek tavsiye etmem. Ben 1.57V ile 3933-14 kullanıyorum. Samsung B-Die sıcaklığa fazla duyarlı bir çip. Hata aldıysan muhtemelen Samsung B-Die için kritik olan 60 dereceye ulaşmışsın.
dediğiniz gibi göya soğutucunun yararı yok zararı var. chip tarafındaki soğutucuyu çıkardım aynı testleri uyguladım ve hata giderildi. çift taraflı bant'a benziyor zaten öpüşmüyordu chiplerle sogutucu blok. arada 2mm boşluk vardı. termal pedim var biraz modifiye gerekiyor sanırım.

Sizce bu thermal ped mi?

Dosya Ekleri

• ee.png
    ee.png
    142,2 KB · Görüntüleme: 40
  • IMG_20220807_162828.jpg
    IMG_20220807_162828.jpg
    99,2 KB · Görüntüleme: 31
  • IMG_20220807_162835.jpg
    IMG_20220807_162835.jpg
    150,3 KB · Görüntüleme: 31
Son düzenleme:
Ben sizdeki modeli Viper Steel sanmıştım, Viper RGB imiş :D Şimdi resim attığınızda fark ettim. İşin içine RGB girince de sıcaklıklar biraz yükselebiliyor. OC yapacaksanız yazılım üzerinden RGB'leri kapatın, sıcaklıklar biraz daha düşecektir.

Onu da deneyeyim hocam 🤣 arge çalışması olumlu sonuçlanır ise gerek kalmayacak.

Ben sizdeki modeli Viper Steel sanmıştım, Viper RGB imiş :D şimdi resim attığınızda fark ettim. İşin içine RGB girince de sıcaklıklar biraz yükselebiliyor. OC yapacaksanız yazılım üzerinden RGB'leri kapatın, sıcaklıklar biraz daha düşecektir.

Hocam tamamdır hata filan yok olumlu sonuçlandı. Şimdilik bu kadarı yeterli.

Dosya Ekleri

• IMG_20220807_163442.jpg
    IMG_20220807_163442.jpg
    234,4 KB · Görüntüleme: 31
  • IMG_20220807_164911.jpg
    IMG_20220807_164911.jpg
    76,7 KB · Görüntüleme: 42
  • sttabil.png
    sttabil.png
    242,4 KB · Görüntüleme: 40
Son düzenleme:
AIDA 64 Latency Test yaparken arkadaki bütün programlar kapalı mı? Çünkü aldığınız gecikme fazla. Eğer arka planda açık bir uygulama yoksa yaptığınız ayar stabil olmayabilir.
Arkada uygulama çalışmıyordu. Güvenli mod da çalışırken 50.5-51 ns arasi gidip geliyor. Siz kaç alıyorsunuz?

Dosya Ekleri

• cachemem.png
    cachemem.png
    81,4 KB · Görüntüleme: 45
Mazsallah Intel kullansanız 14 ns filan alırsınız herhalde. İşlemciden kaynaklanabilir veya
Aynı mimari ve bellek kontrolcü. Bir fark unsuru değil. Ama Latency Test'e PBO Overclock etki ediyor.
değerlerim çok sıkı o yüzden böyle.
Onunla alakası yok hocam.
Denememi veya değiştirmemi istediğiniz bir değer var mı hocam?
tRP değerini ellememişsin, onu düşürmeyi deneyebilirsin. 15'ten aşağı iner o ayar.

Ne kadar ayarını değiştirirsem değiştireyim BIOS'a gir çık yaptığımda şu lanet olasi cldo vddp 1.2 v oluyor.
tRP - trdrdscl - twrwrscl düşüyor ama uzun test sonunda ısınıp hata vermeye başlıyor. En stabil gördüğüm değerler bunlar hocam. Numa nodes 4'te. Ns değeri tam olarak hangi değere bağlı çalışır? TCL, X, X gibi biliyorsanız paylaşır mısınız? Diğer değerleri esnetip dediğiniz değerleri sıkmak istiyorum.
ram değerlerim.png

Aynı mimari ve bellek kontrolcü. Bir fark unsuru değil. Ama Latency Test'e PBO Overclock etki ediyor.

Onunla alakası yok hocam.

tRP değerini ellememişsin, onu düşürmeyi deneyebilirsin. 15'ten aşağı iner o ayar.

Ekran kartım msi gtx 1060tı ve değiştirdim. Rx6600xt taktım ve ns değerleri dediğiniz gibi 50.8 ile 51.2 arasında geziyor. Tamamen aynı oldu yardiminiz için tesekkurler

Dosya Ekleri

• 1222.png
    1222.png
    92,2 KB · Görüntüleme: 42
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı