Pavilion 15-DK0056WM laptop açılmıyor

abigailcat999

Yoctopat
Daha fazla  
Merhaba,

Arkadaşım Pavilion 15-DK0056WM laptopta sahip.

Laptopun klavyesine kahve dökülmüş ve anında kapanmış. Sonrasında arkadaş laptopu tamirciye götürmüş ve temizletirmiş. Ama tamirci -net hatırlamıyor- arkadaşıma bu bilgisayar çöp, chipset öldü tarzı bir şeyler söylemiş. Daha sonrasında laptopu tanıdık bir tamirciye kargolamış ve tanıdık tamirci laptopu tekrar temizlemiş ve çalışır halde tekrar arkadaşıma göndermiş.

Ama bilgisayar tam kapandıktan sonra veya şarjı bittikten sonra arada bir açılmamaya başlamış. Ara sıra takılıyor, bataryayı çıkarıp 15 saniye güç tuşuna basıldıktan sonra bazen açılıyor bazen açılmıyor yani tamamen rastgele çalışıp çalışmayan bir bilgisayar haline gelmiş. Bugün de bilgisayar tekrar kapanmış ve açılmamış. Bunu duyunca acaba güç mü almıyor, güç tuşunda mı bir sorun var diye merak ettim ve laptopu tamamen açıp Flex kablosuna ulaştım. Flex'in iki ucu da düzgün görünüyor.

Anakarta ve Flex'e güç geldiğini biliyorum çünkü Flex'i metal bir şeye değdirince ısınıyor, ayrıca batarya takılı veya takılı değilken fişi takınca bilgisayarın yanındaki kırmızı-beyaz ışık da yanıyor ama bir türlü güç tuşu yanıt vermiyor.

Acaba kısa devre gibi bir şeyle çalıştırabilir miyiz veya bu durumun chipsetlerle bir alakası var mı?

Bu arada, Flex'i ve güç butonu kartını izopropil alkol ile sildim ve tam olarak klavyenin altında kalan, anakartın arka yüzünde işlemcilerin altta kalan kısmında sanırım yalıtım için kullanılan siyah, kağıt gibi bir şey var. O kağıda kahve dökülmüştü ve kağıdın birkaç yeri açık yani direkt olarak devreler orada yani oraya kahve döküldüğüne eminim ama hem tamirciler temizlemiş hem de ben de bir kere daha alkolle temizledim ama nafile.

İsterseniz fotoğrafları sizlerle paylaşabilirim.

İyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı