Çözüldü Pavilion laptop hoparlöründen ses cızırtılı geliyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

KweeM

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, HP Pavilion EC-0014NT bir laptop kullanıyorum. Dün gece 2 tane ekran kartı sürücü güncellemesi yaptım. Birisi GTX 1650 diğeri Radeon Vega 8 (dahili) ekran kartları. Bu güncellemeyi yaptıktan sonra bilgisayarı kapattım yarın uyanıp tekrar açtığımda 5-10dk ses normaldi. Ardından hoparlörden "bup" diye bir ses çıktı ve hoparlöre bir şey olduğunu anlamıştım. Ardından ses sorunlarını gidere bastım ve gitti. Ama sonradan başka bir uygulama açtığımda yeniden aynı şey oldu. Benimle aynı modele sahip başka bir kullanıcı isteğe bağlı güncellemeyi yapınca oldu demiş. Ama bende olmadı. Tek bildiğim şey bu sorunun donanımsal değil yazılımsal olduğu. Çünkü ben her şeyi kapatıp normal video izlerken her şey normal ama farklı bir uygulamayı (oyunu) açınca yeniden aynı sorun olup ses cızırdamaya başlıyor. Ses sürücülerini güncelliyorum ama yeniden ses cızırtılanıyor uygulama açınca. Çözüm ne olabilir?

Ha bir de unutmadan, dün Windows Update'de yapmıştım.

Çözüm
22.xx. Xx sürümleri ile ortaya çıktığı söyleniyor. Sürüm numaraları yıl. Ay. Gün şeklinde sanırsam.

Eki Görüntüle 1435586

Hocam merhaba bu mesajınızı yeni görüyorum ama görmedende ben aynı şeyi yaptım. İndirebildiğim en eski sürümü (21.10.4) indirdim ve şu anda öyle bir problem yok. @NickChicken'ın attığı fotoğraftaki gibi 22 serisinden önceki sürücülerde herhangi bir hata bulunmamakta. Yardımların için teşekkür ederim. İki buçuk saat boyunca ilgilendin. İyi günler, iyi sosyaller :)
Ben de ona benzer bir sorun yaşıyorum.
Radeon Software yüklediğim zaman ses cızırtılı çıkmaya başlıyor, uygulamayı sildiğimde düzeliyor. Sadece sürücüleri yükleyebilirsiniz.
1656507469988.png

İşe yaramazsa AMD'ye ait sürücüleri silip, sadece Windows Update üzerinden gelenleri yapabilirsiniz. Şimdilik Windows Update üzerinden gelen sürücülerle sorun yaşamıyorum.

Ben de ona benzer bir sorun yaşıyorum.
Radeon Software yüklediğim zaman ses cızırtılı çıkmaya başlıyor, uygulamayı sildiğimde düzeliyor. Sadece sürücüleri yükleyebilirsiniz.
Eki Görüntüle 1435436
İşe yaramazsa AMD'ye ait sürücüleri silip, sadece Windows Update üzerinden gelenleri yapabilirsiniz. şimdilik Windows Update üzerinden gelen sürücülerle sorun yaşamıyorum.

Demek istediğiniz programlar ve özelliklerden Radeon Software'i silmek mi?

Evet. Ben de silince düzeliyordu. Sizde de düzelir büyük ihtimalle.

Softwarei sildim. Fakat şimdi ekranda genel bir kasma var. Sorun yüksek ihtimalle AMD driverlarının yerine Microsoft temel görüntü bağdaştırıcısının gelmesi. Şimdi AMD'nin sitesinden driverı indiriyorum. Radeon Software olmadan kurup çözüm olursa cevabını atacağım.

Evet. Ben de silince düzeliyordu. Sizde de düzelir büyük ihtimalle.

Merhaba. Sadece driverları yükleyerek tekrar denedim ve şu anda bilgisayarımda Radeon Software yok. Dediğim gibi sadece Google açık video izliyorum herhangi bir sıkıntı yok. Alttan Discord'u açınca cızırtı gelmeye başlıyor. Bir 5 dakika bekleyince cızırtı kayboluyor. Ama başka bir uygulama açınca yeniden cızırtılanmaya başlıyor.

Bilgisayarıma Bluetooth kulaklığımı bağladım ve orada ne kadar uygulama açarsam açayım ses normal geliyor. Bu durumda hoparlörün bozuk olma ihtimali kaçtır? Ne kadar bu ihtimal var olsa da ben öyle düşünmüyorum çünkü uygulama açmadığım veya videoyu tam ekran yapıp küçültmediğim süreçte hiçbir sıkıntı olmuyor.

Son düzenleme:
Merhaba. Sadece driverları yükleyerek tekrar denedim ve şu anda bilgisayarımda Radeon Software yok. Dediğim gibi sadece Google açık video izliyorum herhangi bir sıkıntı yok. Alttan Discord'u açınca cızırtı gelmeye başlıyor. Bir 5 dakika bekleyince cızırtı kayboluyor. Ama başka bir uygulama açınca yeniden cızırtılanmaya başlıyor.
AMD Software'i de silip dener misiniz bi'? Çünkü onda da ekran kartı sürücüsü bulunuyor.
1656511302263.png

1656511339732.png

Aynı sorunu yaşayan diğer kişilerin eski sürücüyü kurarak da çözüldüğünü gördüm. İşlemcinizi değiştirmediyseniz AMD Ryzen 5 3550H olması lazım. Şurdan birkaç ay eski sürücüyü kurmayı deneyin.

Şu an HP Pavilion - 15-cw1001nt (8KP18EA) bilgisayarımda eski sürücüyü kurmama rağmen düzelmedi. Dediğim gibi Radeon Software ve/veya AMD Software'i silince düzeliyor bende.
Hoparlörün bozuk olduğunu düşünmüyorum.

AMD Software'i de silip dener misiniz bi'? Çünkü onda da ekran kartı sürücüsü bulunuyor.
Eki Görüntüle 1435508
Eki Görüntüle 1435510
Aynı sorunu yaşayan diğer kişilerin eski sürücüyü kurarak da çözüldüğünü gördüm. İşlemcinizi değiştirmediyseniz AMD Ryzen 5 3550H olması lazım. Şurdan birkaç ay eski sürücüyü kurmayı deneyin.

Şu an HP Pavilion - 15-CW1001NT (8kp18EA) bilgisayarımda eski sürücüyü kurmama rağmen düzelmedi. Dediğim gibi Radeon Software ve/veya AMD Software'i silince düzeliyor bende.
Hoparlörün bozuk olduğunu düşünmüyorum.

Zaten dediğiniz gibi yaptım. Aynı attığınız ekran görüntüsünde olduğu gibi sildim ve yeniden yükledim. En yeni sürücünün bir eskisini yüklüyorum şimdi. Ama biz bu sorunun AMD sürücülerinden kaynaklandığına emin miyiz? Yani ekran kartı sürücüsünün hoparlörle alakası ne olabilir? Zaten sizin eski bilgisayarınızdada düzelmemiş

Ama biz bu sorunun AMD sürücülerinden kaynaklandığına emin miyiz?
AMD ve HP'nin topluluğunda son güncellemelerden sonra sorun yaşandığı belirtilmiş.

Hâlâ kesin bir çözümu yok maalesef. Diğer kişilerin çözüm yollarını ve kendi deneyimlerimi aktardım. Daha fazla yardımcı olamayacağım
Hata raporu gönderip yeni güncellemelerle düzelmesini beklemek zorundayız.

AMD ve HP'nin topluluğunda son güncellemelerden sonra sorun yaşandığı belirtilmiş.

Merhaba. En yeni sürücüden bir öncekisini indirdim. Sorun devam etti ama bilgisayarda Microsoft temel bağdaştırıcısı varken bir şey test ettim. AMD yazılımını silip yenisini yüklemeden önce yine bir video açtım ve arkasından hemen başka bir uygulama açtım ve ses cızırtılanmadı.
Yani sanırsam sorunun AMD sürücülerinden kaynaklandığını anlamış olduk. Fakat asıl sıkıntıya gelirsek hangi sürücüyü indireceğimi bilmiyorum. Bu hata hangi sürücülerden sonra ortaya çıktı?

Yeni konular

Geri
Yukarı