Paylaşımlı ekran kartı belleği nasıl düşürülür?

Makaleler
15
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
--[Ekran Kartı]: GIGABYTE Radeon RX 6600 EAGLE 8 GB
--[İşlemci]: AMD Ryzen 5500
--[RAM]: GoodRam 8GB IRDM PRO 3600MHz CL18 DDR4 [2x8]
--[Anakart]: GIGABYTE B450M K
--[NVMe SSD] Kingston NV2 1 TB

--[Monitör] Gigabyte G24F-2
--[Klavye-Mouse] Logitech MK120
--[Kulaklık] Corsair HS50 Pro

_
Meslek
Öğrenci
Merhaba, 8 GB RAM'e sahibim ancak altta gördüğünüz gibi 4 GB'ı paylaşımlı bellek tarafından alınıyor, normalde bu beni etkilemiyor ancak Grand theft Auto 5 oynarken kalan 4 GB bellek yetmiyor ve harcama 4, 5 GB olunca bilgisayar kafayı yiyor. Bu yüzden 4 GB'lık paylaşımlı belleği 2 GB'a düşürmek istiyorum. Cihazım laptop ve BIOS'da VRAM ayarı bulunmadığı için başka bir yöntem denemekteyim, bu denediğim yöntem nedeniyle BIOS zarar görür mü?

Yöntemin yazdığı site: How to Increase a Dedicated Video Ram (VRAM) on Windows 10 - Appuals.com

1589907434140.png

1589909819743.png

BIOS'dan düşürülüyor diye biliyorum.

Bilgisayarında harici ekran kartı var mı?

Var ancak kullanılamaz durumda hocam. Harici GPU'da yanma hasarı mevcut, henüz tamir ettiremedim.
O zaman bu yaptığınız işlem bir işe yaramayacak. Bu sefer de GPU kullanımı çöp olacak. Ayrıca HD 520 ile GTA oynayabildiğinize şükredin.

Bu sefer de GPU kullanımı çöp olacak.
Çöp olucak derken ne düşünüyorsunuz hocam, sizce sorun mu yaratıcaktır?

Paylaşımlı bellek kullanımının 4 GB olamayacağını düşündüğüm için kısmanın mantıklı olduğunu düşünmüştüm. Kullandığım ayarlara göre menüde ortalama 1 GB VRAM tutuyor, oynayışta 1, 5 GB olur diye düşünmüştüm.
@feneresevdalı

Denediğim bu yöntem işe yaradı, kritik birçok donma daha iyi duruma geldi, yardım eden herkese teşekkürler.
-
Konu çözüldü, çözüldü diye işaretlenebilir.

Son düzenleme:
Merhaba, normalde iGPU'nun VRAM'i 4 GB ancak bu çok fazla, bu yüzden Kayıt Defteri'nden 2 GB yapmıştım.

Fakat güncelleme yapınca Kayıt Defteri'ndeki ayar devre dışı kaldı, tekrar yapmaya çalıştığımda ise işe yaramadı. VRAM 4 GB RAM işgal ederken Grand Theft Auto V oynanmaz oluyor. İndirdiğim yeni Driver bu, sorunun beta olmasından kaynaklı olduğunu sanmıyorum.

Sistem-[Laptop]:

@Recep Baltaş hocam, ne yapmalıyım? Cihazım dizüstü, harici GPU bulunmakta ancak yandığı için kullanılamaz durumda, eski driver belleğimde duruyor ancak nasıl yükleyebileceğimi bilmiyorum.

BIOS'um bu. Malesef BIOS'da "Grafik Ayarı" bulunmamakta.

20200525_203459.jpg

Son düzenleme:
Bu rehber sayesinde mevcut sürücüyü kaldırabilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı