PC 15 dakikada bir reset atıyor

trek

Hectopat
PC 5 ay boyunca sorunsuz çalışırken son haftalarda reset atmaya başladı. Kapanma yok. Hata raporu, mavi ekran yok.

Tüm sıcaklıklar stabil. RAM'leri Windows 10 diagnostic ile test ettim, sıkıntı çıkmadı.

Nedense saatlerce süren ağır yüklerde çok nadir reset atarken, internette gezinirken 15 dakikada bir reset atıyor. Ama garip olan, bazen yarım saat içinde 3 defa reset atarken, bazen 4 saat hiç reset atmayabiliyor. Son 3 aydır hiçbir yazılım değişikliği yapmadım o yüzden yazılım sorunu olması uzak ihtimal gibi.

Sistemi ilk topladığımda power tuşuna bastığım anda kasanın power ışığı yanıyor ve bilgisayar açılıyordu. Şimdi ise powera basıyorum, ve yaklaşık 1 saniyelik gecikmeden sonra ışığı yanıyor. Bu yüzden PSU veya anakarttan şüpheleniyorum ama asıl problemi nasıl bulabilirim? (Bilgisayarcıya taşımak vs cidden istemiyorum, zaten bilgisayarcı esnafına da pek güvenim yok.)

Temiz kurulum yap, gerekli sürücüleri Asus, MSI gibi sitelerden değil AMD ve Intel'in kendi sitesinden indir. Gözleme öyle başla.

BIOS sürümünü bir düşür belki son sürümde hata vardır. Reddit'i bunla bi tavaf et.

Uzay montajda en az bağlantı ile test et. Benim sorunum kasanın USB fişindendi 3 aydır uğraşıyordum yeni çözdüm. Kimin aklına gelir USB fişi?

Sorun başıma geldiğimde araştırdığım kadarı ile reset atan cihazlarda ilk önce PSU(%90) sonra anakart(%10) sorunlu oluyormuş.

Evde deneyebileceğin bazı şeyler şunlar:
RAM'leri memtes86 ile test, belki RAM'lerde bir hata vardır.
RAM'leri slot kaydırarak 1'li ve 2'li tüm kombinasyonlarda dene, belki anakart slot arızası vardır.
XMP'i kapat öyle kullan veya MHz'i manuel olarak daha düşükte seç, belki anakart besleyemiyordur.
Ekran kartını çıkart, görüntü çıkışını anakart üzerinden al, belki sorun ekran kartıdır.

Windows sürümü kaç? Windows sürümüne bakmak için.

• Win+R veya başlata sağ tık yapıp çalıştıra giriyoruz
  • Çalıştıra winver yazıyoruz.
  • Orada sürüm yazar (Örnek 1909,2004)
Oradaki sürümü söyler misiniz?

Merhabalar.

Bilgisayarınızı başka bir yere taşıyın, başka bir odada ki prize takarak çalıştırın, belki priz de sorun vardır.

Bilgisayarı başlatın, BIOS ekranına sokarak bekleme de kalın. Eğer verdiğiniz zamanlar içinde yine kapanırsa başka şey deneriz.

Bilgisayarın tüm parçalarını çıkartın. Bütün kablo ve bağlantılar sökülsün. Temel ihtiyaçlar dışında USB, Kasa fan hepsini çıkartın. Sadece temel donanımlar kalsın böyle çalıştırın.

Elinizde başka bir PSU varsa onunla deneyin sistemi.

Yeni konular

Geri
Yukarı