Çözüldü PC Açıldıktan 5-10 Dk Sonra Görüntü Gidiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

MXMaster

Hectopat
1 haftadır sistem kapalıydı. Eve dönünce sistemi ilk açtığımda 3-5 saat sonra ekrandaki görüntü tamamen gitti, monitör ışığı maviden turuncuya döndü, no signal verdi, arkaplanda bilgisayar açık, uyku modunda da değil. Sadece ekranda görüntü yok.

Ekran kartını çıkarıp, HDMI kablosunu Onboard ekran kartına taktığımda her şekilde görüntü geliyor. (hatta neredeyse 3-5 gündür bu şekilde kullanıyorum.)
Ekran Kartını tekrar takıp, bilgisayara reset attığımda, sistem başlıyor, ekranda sorun yok, 5-10 dk. içinde yine görüntü gidiyor.

Bu işlemleri 3-4 kere tekrarladım. Ekran kartını takıyorum, reset atıyorum, görüntü geliyor, 10 dk sonra ekrandaki görüntü gidiyor. Başka kasalarda denedik, aynı şekilde bilgisayar normal açılıyor, 5-10 dk. sonra görüntü gidiyor.

Fanlara baktığımda bir tanesinin akordu kaymış gibi dönüyordu, tam yuvarlak dönüş yapmıyordu ama çalışıyorlardı.

Sürücüdendir desem, belli ki değil.
Bios desek, değildir.
Kablodan desek, o da değil.
Uyku modu da değil.
Sıcaklık desem, kasanın içi buz gibi zaten.

Mantığiken düşününce ilk açılışta görüntünün gelip 5-10 dk sonra gitmesi bana hiç mantıklı gelmiyor.

Bu durumu yaşayan, ilgilenecek birisi varsa çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
PSU daha yüksek ihtimal diyorum bu durumda.

2.kez garantiye giden ekran kartına bakmışlar ve sorun bulamamışlar. 2buçuk saat kontrol edip hatta video çekip göndermişler. Ekran kartı elime ulaştığından beri hiç görüntü kaybı yok. Birşeylik var bu işte ama anlamadım.
Bence Ekran Kartını takma sırasında sorun yaşadığınızı düşünüyorum,önerim ekran kartını tekrar dikkatli bir şekilde takın.Eğer Olmazsa Cmos Reset atın,sorunun düzeleceğini düşünüyorum.

Hadi 3 kere de sorun yaşadım diyelim, farklı bilgisayarda da mı sorun yaşadık? Çok düşük bir ihtimal bu. Ayrıca Cmos reset diyorsunuz ama farklı sistemde denemede de aynı sorun var. Yani ekran kartı için mi özellikle bunu yapmamı öneriyorsunuz?

Ekran kartını takarken üzerine bastırın ve kenarındaki vidayı sıkın. Vida sıkılmış değilse yamuk durduğu için görüntü gidiyor olabilir.

Gayet sıkı :)

Benim başımada böyle bir olay gelmişti. Eski sistemimde ekran kartı fanı dönmüyormuş. Kapandığı sırada baktığımda ekran kartı fanı olduğu yerde duruyor. Sizde bir kontrol edin bence :)

i3 8100 işlemciye sahip bir sistem. Herşey 4 aylık paket :) Fanları kontrol ettim :(

Bunu 1 kere denedim, denemeseydim daha iyi olurdu, sadece garanti dışı kaldı ekran kartı. Onun dışında sonuç aynıydı.

1- Üstteki cevapta yazdım ama 4 aylık GTX 1050 Ti OC ile bu sorunu yaşadım. Başka bir kasada da aynı sorunu verdi.
2- 4 aydır bu şekilde kullanıyorum ki, ekran kartı anakarttan güç alıyor zaten ve neden şimdi başladı? Oem sistem olarak aldığım için, şimdiye kadar birçok kişi bu sistemi almıştır diye düşünüyorum.
Seni anlayabiliyorum birden bire böyle birşey olduğu için canın sıkılıyor ama belirttiğim gibi Psu deneyebilirmisin? Psu değilse ekran kartıdır zaten. 2 seçeneğide denemen gerek. Pişman olmazsın:)

Bu sıkıntı ekran kartınızla direk olarak ilgilidir, çünkü PSU veya anakartı ile ilgili olsaydı, onboard ekran kartındayken de görüntü bir müddet sonra kesinlikle giderdi. Bu durum sadece ekran kartında, ilk açıldıktan bir süre sonra, kasa içinde yeterince ısınmasıyla (Ancak fan soğutmasıyla hiç ilgili değildir, çünkü ekran kartının fanları bu gözleminize göre döner durumdadır) içteki bir devresini açan soğuk lehimli ve sıkıntılı iç devreleriyle kesinlikle ilgilidir. Ekran kartınızn portundaki gevşemeler veya sonradan oluşan temassızlıklarında ise kendi edindiğim deneyimlerime göre mavi ekran oluşup indirekt kapanması söz konusu olurdu, birden bu görüntünün gitmesi chipsetleriyle, bazı lehim bağlantılarının soğuk lehimli olmasıyla ilgildir. Bu ekran kartının bu şartta tamiri gerekiyor. Kolay gelsin.

Bu sıkıntı ekran kartınızla direk olarak ilgilidir, çünkü PSU veya anakartı ile ilgili olsaydı, onboard ekran kartındayken de görüntü bir müddet sonra kesinlikle giderdi. Bu durum sadece ekran kartında, ilk açıldıktan bir süre sonra, kasa içinde yeterince ısınmasıyla (Ancak fan soğutmasıyla hiç ilgili değildir, çünkü ekran kartının fanları bu gözleminize göre döner durumdadır) içteki bir devresini açan soğuk lehimli ve sıkıntılı iç devreleriyle kesinlikle ilgilidir. Ekran kartınızn portundaki gevşemeler veya sonradan oluşan temassızlıklarında ise kendi edindiğim deneyimlerime göre mavi ekran oluşup indirekt kapanması söz konusu olurdu, birden bu görüntünün gitmesi chipsetleriyle, bazı lehim bağlantılarının soğuk lehimli olmasıyla ilgildir. Bu ekran kartının bu şartta tamiri gerekiyor. Kolay gelsin.

Teşekkürler, benimde aklıma o tarz birşey geldi, hatta başka bir sistemde deneyince de aynı sorun olunca psu'yı gözden çıkardım da ekran kartı maliyeti çıkmasa iyi olur :(

@Recep Baltaş fikriniz var mı?

Benimde Gtx 760 ekran kartı aynı şekilde görüntüyü kesiyordu. Kartı değiştirdim sorun çözüldü.

Başlıkta yazmıştım ama çıkmamış. MSI GTX 1050 Ti OC 4GB hocam.
4.ayın sonunda böyle oldu. Termal macun olayına girince garanti dışı kaldı. O sorun değil de neden böyle bir sorun olduğunu merak ediyorum.
Termal Macun 4. Ayda ne gerek vardı aynı kartın Asus Rogstrixi var. 1 sene geçti hala hiç açmadım bile sıcaklık 28-32 arası gidip geliyor yükte 55i görmüyor. Garantiyi çöpe atmışsın resmen kötü olmuş.

Bugün Garantiden geldi, taktım. Yaklaşık 1 saat içinde yine aynı şekilde görüntü gitti. No Signal yazıyor. Servispoint'e aradım söyledim yine göndermemi istiyorlar :(
Benim kasadaki herhangi bir donanımda problem olmasına karşın, arkadaşımın yeni sistem kasasında da denedik yine aynı şekilde başlarken görüntü geliyor, açılıştan itibaren 4-5 dk içinde görüntü gidiyor. Aynı şekilde Vatan Bilgisayardaki hazır kurulu sistemde de aynı sorunla karşılaştığımız için tekrardan garantiye gönderdik. Sayın @Recep Baltaş bu durumu değerlendirme imkanınız var mı? Bir fikriniz veya öngörünüz var mı?

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı