PC açılırken fandan sürtme sesi geliyor

FURKAN CANN

Hectopat
Yer
Kayseri
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
A520M-K ANAKART / AMD RYZEN 5 3600 / GT 730 EKRAN KARTI / 8GB 2666MHZ RAM / 240GB KİNGSTON A400 SSD
Meslek
Elektrik - Elektronik teknikeri
PC ilk Power tuşuna bastığımda fan sürtme sesi gibi bir şey geliyor. Ama tam da sürtme diyemeyiz çünkü sürtseydi hep sürterdi diye düşünüyorum ama bu 1 saniye oluyor sonra sessiz moda geçiyor. Anlayamadım bu her zaman olmuyor arada tek tük diyebilirim. Sorun neden kaynaklanıyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
PC ilk Power tuşuna bastığımda fan sürtme sesi gibi bir şey geliyor. Ama tam da sürtme diyemeyiz çünkü sürtseydi hep sürterdi diye düşünüyorum ama bu 1 saniye oluyor sonra sessiz moda geçiyor. Anlayamadım bu her zaman olmuyor arada tek tük diyebilirim. Sorun neden kaynaklanıyor?

Fandan geldiğine emin misiniz? Bu tür sesler genellikle hard diskten geliyor bilgisayar açılırken hard disk çalıştığı için normaldir.

Bilgisayar ilk açılırken bazen fanlar yüksek devirde dönmeye başlıyor dolayısıyla ilk açılırken motor sesi gibi bir ses geliyor. Bu bir sorun teşkil etmiyor fanlar ilk açılırken böyle sesler çıkarabilirler zaten 1 saniye sürüyor demişsiniz sorun yok yani.

Bilgisayar ilk açılırken bazen fanlar yüksek devirde dönmeye başlıyor dolayısıyla ilk açılırken motor sesi gibi bir ses geliyor. Bu bir sorun teşkil etmiyor fanlar ilk açılırken böyle sesler çıkarabilirler zaten 1 saniye sürüyor demişsiniz sorun yok yani.

Teşekkürler.

Eğer cihazınızdan çıkan gürültülü fan sesi sadece sistem açılırken oluyor ve haricinde sürtünme gibi bir ses çıkarmıyorsa sorun yok demektir, ama sürekli sürtünme gibi bir ses çıkarıyorsa, fan milinizin yağlanması gerekmektedir.
Gress yağıyla fan milini yağlamanız ve fan temizliği yapmanız gerekmektedir.
Sağlıcakla kalın.

Son düzenleme:

Bilgisayar ilk açılışta tüm yükü işlemciye devreder. İşlemci fanı da ısıyı sabit tutmak için yüksek RPM de çalışır. Bu genel bir şey merak etmeyin zaten 1 saniye demişsiniz.

Özür dilerim ben bu konuyu hortlatıyorum aynı sorunu yaşıyorum fakat yüksek rpm ile çalışmasıyla alakası olmadığını söyleyebilirim.
Bilgisayarımı ilk açarken 20 saniye falan sanki sürtüyormuş gibi ses geliyor. Bende sizin gibi yüksek rpm ile çalıştığını düşündüm fakat biosa girip fan hızını manuel olarak yükselttiğimde bu ses çıkmadı. Bu ses sadece bilgisayar açılırken çıkıyor, önceden çıkmıyordu ama.

Bilgisayarı kapatıp açtığımda da bu ses çıkmıyor, aradan bi kaç saat sonra açarsam bilgisayarı o zaman çıkıyor.

Yani çözümünü bilen varsa söyleyebilir mi? Bilgisayarımın bakımı tam tertemiz.

Yeni konular

Geri
Yukarı