Çözüldü PC fanları Full devirde çalışıyor ama ekrana görüntü gelmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ardags35

Hectopat
Ekran kartı: MSI Gaming X Trio RTX 2070 Super.
İşlemci: AMD Ryzen 5 3600 2019.
Anakart: ASUS TUF Gaming X570 PLUS (wi-fi)
RAM: Corsair Pro RGB 2x8 3200 MHz.
Arkadaşlar yaşadığım olay şu:
RTX 2070 Super ile birlikte kullandığım bu işlemciyi overclock yeteneklerime güvenmediğim için otomatiğe bıraktım. Sonrasında oyunlarda takılmalar devam ettiği için CPU Core ratio kısmını 42 yapıp voltaja ellemedim. Sistem Boot etti oyunumu da oynadım. Sıkılınca da bilgisayarı kapatıp güç kaynağının anahtarını da kapattım. Sonraki gün kalkınca bilgisayarı açtığımda fanlar Full devirde dönüyordu. Ekrana ne görüntü geliyor ne de fanlar yavaşlıyordu. Ben de BIOS pilini çıkardım ve şu an 3.6 GHz otomatik voltaj vererek bu konuyu yazıyorum. Otomatik 4.2 GHz voltajında 1.4 v kadar çıkmış işlemci ama pek anlayamadım olayı.
Bu konuda yardımcı olacak var mı? Ne yapmam gerekiyor? Clock tuner for Ryzen kullandığımda bana 4.2 GHz 1.175v ile çalıştırabileceğimi söyledi fakat bu değerlerle oyunlarım takılıyordu.4.2 GHz otomatik modda ise gram takılma olmadı.
İşlemci değiştirme gibi bir duruma hazırlıklıyım. 10600k ve Z490 düşünüyorum. Sizin de yorumlarınızı bekliyorum yaşadığım olay ile ilgili.

Çözüm
PBO açık halde 4.2 GHz yaptığınız için, PBO kapatın ve 1.25v ile 4.2 GHz ayarlayın. Prime95 ile Small FFTs testi yapın. İşlemi yapmadan önce PC'yi kapatın ve BIOS'u JBAT1'den sıfırlayın.
Hocam, stabil çalışıyorsa kullanın. Her işlemci için voltaj değeri değişebilir. Benimki 1.26 ile 4.20 GHz olur. Sizinki 1.17 ile. Bunu bilemeyiz. Stabil çalışıyorsa ve sıcaklık değerleri iyiyse kullanabilirsiniz. Sistem yenilemek size kalmış bir durum. Bence 11.nesili bekleyin.

Hocam, stabil çalışıyorsa kullanın. Her işlemci için voltaj değeri değişebilir. Benimki 1.26 ile 4.20 GHz olur. Sizinki 1.17 ile. Bunu bilemeyiz. Stabil çalışıyorsa ve sıcaklık değerleri iyiyse kullanabilirsiniz. Sistem yenilemek size kalmış bir durum. Bence 11.nesili bekleyin.
9900k ve z390 veya 9700k z390 alabilirim.
Stres ve cinebench testlerinde kapanmadan çalışıyor ama oyunlarda takılıyor.Auto yapınca voltajı oyunlarda takılmıyor ama sistem boot etmiyor.Bios pilini çıkarıp takmak istemiyorum

Anladım hocam. El ile ayarlayabilirsiniz. Otomatik olarak sıkıntı varsa, böyle yapabilirsiniz. OC konusunda @Shimada Sensei hocam, yardımcı olabilir. Kendisi bu işlerde iyidir.

PBO açık halde 4.2 GHz yaptığınız için, PBO kapatın ve 1.25v ile 4.2 GHz ayarlayın. Prime95 ile small ffts testi yapın. İşlemi yapmadan önce PC'yi kapatın ve BIOS'u jbat1'den sıfırlayın.

Hocam 1.20 v 4.2 GHz PBO kapattım. ETS 2 1080p %99'dan nadir düşüyor. Voltajı biraz daha artırayım mı? Takılmalar azaldı ama hala devam etmekte.

Yeni konular

Geri
Yukarı