PC hata vermeden direkt kapanıyor

Mor

Hectopat
Dün bilgisayarımı gayet sıradan bir şekilde kullanırken kendi kendine ne bir uyarı ne de bir mavi ekran vermeden kapandı. Daha doğrusu bilgisayar hâlâ çalışıyordu fakat ekranda görüntü yoktu ve işletim sistemi kapanmıştı. Bir süre bekledim, bilgisayar kendini yeniden başlattı fakat bunu fark etmem için HDMI kablosunu çıkarıp geri takmam gerekti. Kullandığım esnada yine kendi kendini kapattı ama bu sefer yeniden başlatmadı. Ben de güç tuşuna basılı tutup önce kapattım sonra tekrar açtım. Fakat zaman zaman yine bu kapanma olayı gerçekleşiyor.
İlk birkaç kapanmasında güç kablosu, CPU Fanı veya RAM'lerle vs. ilgili olduğunu sanmıştım. Fakat ondan önce BIOS'ta şu voltaj değerlerinde olağan dışılık gördüm:
IMG_20200928_035506.jpg

IMG_20200928_035452.jpg

Anlayacağınız üzere 3.3V olması gerektiğinden düşük, VDDA2.5V ise olması gerektiğinden fazla voltaj alıyor. Sanırım bilgisayarın kendini kapatmasının da nedeni bu.

Not: Bundan birkaç ay önce bilgisayarın güç kablosu yanmıştı. Daha doğrusu erimişti ve kablonun siyah malzemesi beyazlı-grili bir hâl almıştı. O esnada kasanın güç kablosu girişindeki üç tırnaktan sağ alttaki zarar görmüştü ve üstünde kahverengi bir tabaka oluşmuştu. Ben de yeni bir güç kablosu aldım ve bilgisayarı bu haliyle kullanmaya devam ettim.
IMG_20200928_095043.jpg

IMG_20200928_095052.jpg

IMG_20200928_095206.jpg

IMG_20200928_095320.jpg

Not: Kasadaki iki güç tuşu ışığından sağdaki sabitken soldaki sürekli yanıp sönüyor.
IMG_20200928_094532.jpg

Bu da benimle aynı sorunu yaşayan kişilerin yazdıkları:

Sorunun sebebi ne olabilir? Statik elektrik veya güç kablosu sorunları olası sebepler midir? Çözüm olarak ne yapmalıyım? CMOS'u sıfırlamalı mıyım?

Not: Güç kablosunu fişe takıp sonra bilgisayara taktığımda yüksek bir cızırtı sesi geliyor. Ben de önce kasaya daha sonra prize takıyorum. Ses aynı şu videodaki gibi:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yardımlarınız için çok teşekkürler.

Son düzenleme:
Kamera odaklamadan çekmişsiniz fotoğrafları, çok bir şey anlaşılmıyor.
PSU markası nedir? Erimiş resmen orası.
Cooler Master. Kasayla dahili olarak gelen 750W Bronze PSU.
Kamera odaklamadan çekmişsiniz fotoğrafları, çok bir şey anlaşılmıyor.
PSU markası nedir? Erimiş resmen orası.
Cooler Master. Kasayla dahili olarak gelen 750W Bronze PSU.

Yeni konular

Geri
Yukarı