PC ile Mining Ne Kadar Mantıklı?

Makaleler
3
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba, uzun süredir var olan mining furyası üzerine bende araştırma yaptım ve en sonunda kendi bilgisayarım üzerinden denemeler yaptım bunları sizinle paylaşmak istiyorum. Kesinlikle bir öneri değildir tamamen deneyim aktarmak amacı ile yazılmış bir yazıdır, işi sürekli şekilde yaptığınız taktirde vergilendirmeniz gerekebilir. Yazılan şeyleri yatırım tavsiyesi olarak almayın.

Öncelikle benim elimde iki adet RX470 4 GB ekran kartı vardı. Bu kartlarla kazım yapmadan önce birkaç konuya odaklandım:

1. Bir Rig toplamadan kendi sistemimde mining yapabilecek miyim ve sistemim bunun için yeterli olacak mı?
  2. Gelir giderleri karşılayacak mı, kar elde edebilecek miyim?
  3. Mining yaparken bilgisayarımı kullanabilecek miyim?

Sırayla soruları cevaplamak istiyorum.

Sistemim Mining Yapmak için Yeterli Oldu mu?
Cevap açıkca hayır, geliştime yapmam gerekti. Aslında iki ekran kartı taktığım için yeterli olmadı. Sorun PSU ile alakalıydı. Diğer sistem birleşenlerim yeterince güçlüydü ve işlemci dahil sistemde mining yapılabilen her donanım ile mining yaptım. Tabi öyle olunca PSU iflas etti, dandik bir PSU aldım ve oda 15 dün idare etti. Kesinlikle söyleyebileceğim bir şey var oda PSU yüzünden zarar ettim. Bu iş için kesinlikle iyi bir PSU kullanmalısınız. PSU'nun iyiliğide ve kötülüğüde kazım esnasında ortaya çıkıyor. Kesinlikle iyi bir PSU kullanın. Benim tam olarak kara geçmeye başladıktan sonraki sistemim aşağıdaki gibidir:

• Xigmatek 650W Full Modüler 80+ Bronze Sertifikalı Güç Kaynağı​

• Corsair 110R Kasa​

• AMD Ryzen 5 3600 4.2GHz'ye sabitli şekilde çalışan ve voltaj ayarları elle deneme yanılma ile bulunmuş işlemci.​

• ASUS TUF B450 PLUS GAMING Anakart​

• ASUS RX470 Mining Edition (Oyun vb. işler içinde bu ekran kartı kullanıldı) X2​

Sistem bu şekildeydi ve ekran kartlarını optimum ısıda ve kazım değerlerinde çalışacak şekilde ayarladım. OC ayarları için geceleri uyumadım ve en sonunda optimum ayarları buldum. İşlemcide aynı şekilde kazım yaptı. Windows işletim sistemi kullanıldı. İşlemci Monero, Ekran Kartları Raven Coin kazdı.

gelir Gider Dengesi Nedir?

Direk söylemem gerekirse kar ettim. Tabii ki bu kadar kolay söylenemez. İnternet üzerinde kullandığım kartları ararsanız aldığım kazım değerlerinin üstünde kazım değerleri görürsünüz. Bazı kartlar için yanlış değerler veriyor siteler. Ben ekran kartları ile toplamda 15M/h üstü, işlemci ile ise 7000 H/s civarı kazım yaptım. Kullandığınız kartlar, sağladığınız soğutma, OC ayarlarınız kartların verdiği kazım değerini değiştiriyor. Sizin değiştiremediğiniz havuz yoğunlukları sonucu olan zorluk diye adlandırılan değerlerde kazım gücünü olumlu ya da olumsuz etkiliyor.

Kazandığınız para havuzun aldığı komisyonlar, TL'ye çevirirken alınan komisyon, transfer yaparken alınan komisyona bağlı olarak değişiyor. Onun için net gelir söylemek imkansız. Ayriyeten elektrik faturalarındaki zamlarda kazandığınız parayı olumsuz yönde etkiliyor. Tabi artı yönde etkileyen piyasalardaki artış veya eksi yönde etkileyen düşüş gibi durumları da unutmamak gerekir.

Ben piyasa işinden çok anlamadığım ve en güvenilir olduğunu düşündüğüm koin üzerinden ödeme almak istediğim için Nice Hash kullandım. Bana artısı; Bitcoin dışında diğer koinlerin piyasası beni çok ilgilendirmiyordu, işlemci üzerinden ve ekran kartları üzerinden yapılan kazımların ödemesi tek yerden yapılıyordu. Eksileri ise; 0.001 BTC olmadan Binance gibi borsalara para çekemedim ve böyle olunca anlaşmalı olduğu CoinBase borsası üzerinden Binance borsasına ekstra komisyon ödeyerek ödeme aldım. Çünkü 0.0005BTC iken bu şekilde ödeme alabiliyordum. Tabi 0.001BTC olmasını beklerseniz daha az zarar ediyorsunuz.

Ayriyeten elektrik ödemesi konusuda var. Kesinlikle gözle görülebilir bir artış oldu. Mining yapmadan elektrik faturam 300 TL gelirken miningden sonra 414TL geldi. Tabi PC'nin elektrik harcaması 100TL olacak kadar az değil. Kabaca hesaplarsak iki GPU maksimum 190W harcadı, işlemcimde 65-70W arası harcadı, 7/24 çalıştılar. Bölgemde KW başına elektrik 78 kuruş, hesaplarsak 143 TL civarında bir elektrik harcamam oldu. Ben 150 TL olarak bunu yuvarlıyorum.

Kazancım ise kartların Ethereum kazmamasına, denemeler yaptığım için bazen kazım yapmadığım zamanların olmasına ve bu PC'yi kullanarak oyun oynamama rağmen söylemeliyim ki 550TL üstündeydi. Kesinlikle çok yüksek bir kar değil ama öğrenci olduğumu hesaba katarsak benim için hatrı sayılır bir harçlık. Tabi ki PC'de kullandığım donanımların ömrünün kısalması olasılığınıda unutmayalım. 400TL için değip değmeyeceği size kalmış. Tabi ticari kazanç elde etmeyi planlıyorsanız vergi ödemeniz gerekir, bu karı ciddi oranda düşürür veya zarar etmenize yol açabilir. Sizde benim gibi kendi muhasebecinizle konuşun.

Kazım Yaparken bilgisayarımı Kullanabildim Mi?

Kısaca evet. İki ekran kartı olduğu için bazen birininde olan kazımı durdurdum ve onla oyun oynadım. İşlemci konusunda ise hiçbir sorun yaşamadım, kazım yaptığım miner kendi kendine kazım gücünü kıstı ve oyun oynayabildim. Bütün donanımlar kazım yaparken Mass Effec 2 oynayıp bitirdim. FPS dropları oldu ama oynandı. Ayriyeten GeForce Now üzerinden oyun oynarken de hiçbir sorun olmadı. Sizde sorun olabilir bu sadece bende olan durum.

Özet

Kısaca başarılı oldum ama teknik bilgisi olmayan birisinin bu kadar verimsiz kartlarla kar etmesi çok zor. 8 GB ve üstü VRAM bulunan ekran kartları için durum aynı değil. Zaten onların karlılık durumları bendeki kartlarla kıyaslandığı zaman çok daha fazla oluyor. Eğer çok yüksek grafik detayına sahip oyunlar oynayacaksanız zaten tek kartla çok mantıklı bir durum değil.

Teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı