PC kapalıyken elektrik kesintisi

Akım korumalı ve anahtarı bir priz kullanmak iyidir her zaman.
Yıllar önce bu bronz, silver, gold PSU dönemi öncesi Pentium III 450 bilgisayarım varken gece PC kapalı iken elektrik gidip geldi. PSU bildiğiniz bomba gibi patladı. Anakarttaki kondansatörler falan şişti. O yüzden öyle çokta bir şey olmaz gözü ile bakmayın. Maalesef normalde bile yüksek voltaj geliyor şebekeden. Geçtiğimiz aylarda sokağımızdaki trafodan yüksek voltaj geldi. Evde Online UPS kullanıyorum ve direkt alarm verdi UPS 242 volt elektrik geliyordu şebekeden. Hemen tüm cihazları prizden çektim kısa süre içinde voltaj düzeldi fakat belki uzun süreli o şekilde kalsa idi bir çok kişinin cihazlarına zarar gelecekti mahallede.

O yüzden akım korumalı kaliteli bir priz kullanıp. Kullanım sonrası priz anahtarından prizi kapatmak en korunaklı yöntem olacaktır.

Akım korumalı ve anahtarı bir priz kullanmak iyidir her zaman.
Yıllar önce bu bronz, silver, gold PSU dönemi öncesi Pentium III 450 bilgisayarım varken gece PC kapalı iken elektrik gidip geldi. PSU bildiğiniz bomba gibi patladı. Anakarttaki kondansatörler falan şişti. O yüzden öyle çokta bir şey olmaz gözü ile bakmayın. Maalesef normalde bile yüksek voltaj geliyor şebekeden. Geçtiğimiz aylarda sokağımızdaki trafodan yüksek voltaj geldi. Evde Online UPS kullanıyorum ve direkt alarm verdi UPS 242 volt elektrik geliyordu şebekeden. Hemen tüm cihazları prizden çektim kısa süre içinde voltaj düzeldi fakat belki uzun süreli o şekilde kalsa idi bir çok kişinin cihazlarına zarar gelecekti mahallede.

O yüzden akım korumalı kaliteli bir priz kullanıp. Kullanım sonrası priz anahtarından prizi kapatmak en korunaklı yöntem olacaktır.
PSU tuşu kapatıp , akım korumalı prizin de tuşunu kapatmak yeterli midir? Yoksa fişleri direk fisi mı çekeyim hocam.

Prizi kapatın yeterli. Ayrıca PSU kapatmaya gerek yok prizi kapadıktan sonra.

Merhaba, saat 2-3 arası elektrikler gitti. Sanki hissettim yataktan kalktım, koşa koşa fişini çektim. PSU X-Power 650W 80Plus. PC'ye zarar gelmiş midir?

Bilgisayar kapalıyken elektrikler gittiyse bir şey olmaz. Sadece daha uzun sürede açılır. Elektrik gelmeden fişini çekmeniz iyi olmuş.

Gelmez, fakat sık sık elektrik kesintilerinin olduğu bir binada yaşıyorsanız işte o zaman PSU'ya zarar gelebilir, bunu önlemek için dairenize kaçak akım rölesi taktırıp akım korumalı prizler kullanabilirsiniz, ayrıca kullanmadığınız zaman PSU şalterini indirin.
Nasıl zarar gelebilir açıklayabilir misiniz?

Bencede Türk milleti olarak çok abartıyoruz. 8 yıldır kullandığım sistem var, kaç defa çalışırken kapalıyken elektrik gidip geldi sayamaz kimse. HDD olsun PSU olsun diğer donanımlar olsun herhangi bir zarar görmedi. Tuhaftır ki, 8 yıldır da ekran kartı hariç aynı donanımlari kullanıyorum. Sakınılan göze çöp batar misali, ne kadar özen gösterirsen o kadar da başına iş alıyorsun. Bu arada sadece parazit önleme özelliği olan eski bir FSP marka PSU kullanıyorum. Eskiden beridir, anakartın ve donanımların zarar görmemesi için PSU kendini feda edecek şekilde üretim yapılır. Hadron, platoon, Everest, Rampage, Gamepower, tx, Power Boost, wozlo, Turbox, Izoly, dragos, Gametech, codegen, redrock, Quake gibi dandik markalar hariç.
Gamepower psu kullanan ben üzgün :(

Gelmez, fakat sık sık elektrik kesintilerinin olduğu bir binada yaşıyorsanız işte o zaman PSU'ya zarar gelebilir, bunu önlemek için dairenize kaçak akım rölesi taktırıp akım korumalı prizler kullanabilirsiniz, ayrıca kullanmadığınız zaman PSU şalterini indirin.

Başıma geldi kaç kere elektrik gidip geldi bir sabah gidip geldi PC kapalıydı 10 dakika sonra açtığımda cızırtı sesi duydum ve 5 saniye sonra şalter attı daha da açılmadı.

12 senelik 1010W FSP Everest modelim gitti...

Merhaba, saat 2-3 arası elektrikler gitti. Sanki hissettim yataktan kalktım, koşa koşa fişini çektim. PSU X-Power 650W 80Plus. PC'ye zarar gelmiş midir?

Eğer PSU'nun akım koruması varsa sorun olmaz ama yine de akım korumalı prize bağla PSU'yu.

Geri
Yukarı