Çözüldü PC kapanmasına rağmen kasa ışıkları sönmüyor, fanlar çalışıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

baybora72

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Makine Mühendisi
RAM
GSKILL 32GB(2x16GB) TRIDENT Z NEO DDR4 3600MHz CL16 AMD Ryzen Uyumlu RGB
SSD veya HDD modeli
Samsung 980 pro 1 tb + samsung 970 evo plus 2 tb
Ekran kartı
Asus ROG-STRIX-RTX3060TI-O8G-V2-GAMING
Anakart
Asus ROG STRIX B550-F GAMING (WI-FI)
İşlemci
AMD RYZEN 5600X
Merhaba arkadaşlar,

2 Sorunum var. Sebep kaynağı belki de aynı bilemiyorum.
  1. PC'de Windows'u standart olarak kapattığımda Windows ekranda tamamen ve normal olarak kapanıyor, monitör ekranı da kapanıyor ama kasa fanları ve ışıkları dönmeye devam ediyor. NVMe SSD kullandığımdan, o çalışıyor mu bilemiyorum ama kasa üzerindeki HDD ışığı yanıp sönmüyor artık. Kasa üzerindeki Power butonuna basılı tutuyorum öyle kapanıyor.
  2. PC'yi açtığımda açılıyor, Windows yükleniyor ama ekrana görüntü gelmiyor. Aslında PC & Windows arka planda normal olarak çalışmış sanıyorum. 2 Şekilde geçici olarak çözüyorum bunu da, ya monitörü kapat aç yapıyorum butonundan ya da DisplayPort kablosunu söküp takıyorum. Görüntü beliriyor hemen monitörde.
Ve en önemlisi her zaman olmuyor her iki sorun da. Bir oluyor bir olmuyor... Can sıkıcı. 2 Gün önce hiçbir şey yoktu halbuki. Sabah açtım sorun başladı. Hala devam ediyor. Armoury Crate'ten mi başka bir şey mi anlamadım... Yardımınıza ihtiyacım var. PC açıkken hiçbir sorun yok. Her şey normal.

Sistem: Windows 11 Home Single TR ( Insider), AMD Ryzen 5600X, ASUS ROG STRIX 3060 Ti, ASUS ROG STRIX B550-F Gaming Wi-Fi, Dell 2721DGF Monitör. Tüm sürücüler, BIOS'lar ve uygulamalar son sürüm, güncel.

Sorun ne olabilir?

Teşekkürler

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Sadece PSU olabilir mi diye bir şüphem var.
Mantıken, hiçbir yazılım değişimi, güncellemesi yapılmamış bir PC'de de olmayan bir sorunun başlaması da sanki yazılım değil de, "artık buraya kadar" diyen bir donanım elemanıdır diye şüphe ediyorum.
Birkaç yabancı sitede, benzer sorun kaynağı PSU dahilindeki bir kapasitör arızası çıkmış yazılmış...
Sorunu buldum.
ASUS'un Armoury Crate yazılımı Windows 11 son sürümü ile bir şekilde uyumsuz.
ASUS'un sitesinden indirdiğim Armoury Crate uninstal yazılımı ile yazılımı kaldırdım. Her şey normale döndü.
PC hem restart yapmada, hem de kapanmada sorun yaşıyordu. Tümü birden çözüldü. Demek bir şekilde engelliyormuş...
Windows 11 hatası olabilir yüksek ihtimal. Bir kere bende de öyle bir durum oluştu. Bilgisayarı kapadım fakat sistemimde ışık olmadığından anlamadım. Ardından monitör kendi kendine açıldı meğerse bilgisayar kendini yeniden başlatmış. He bir de Insider kullanıyorsunuz yani. Bende Insider kullanıyorum Windows 11'i.

Windows 11 hatası olabilir yüksek ihtimal. Bir kere bende de öyle bir durum oluştu. Bilgisayarı kapadım fakat sistemimde ışık olmadığından anlamadım. Ardından monitör kendi kendine açıldı meğerse bilgisayar kendini yeniden başlatmış. He bir de Insider kullanıyorsunuz yani. Bende Insider kullanıyorum Windows 11'i.
Umarım öyledir. Hiçbir sorun yokken, ertesi gün başladı...
En azından "bu bir donanım sorunu değildir" denebilir mi?

Sadece PSU olabilir mi diye bir şüphem var.
Mantıken, hiçbir yazılım değişimi, güncellemesi yapılmamış bir PC'de de olmayan bir sorunun başlaması da sanki yazılım değil de, "artık buraya kadar" diyen bir donanım elemanıdır diye şüphe ediyorum.
Birkaç yabancı sitede, benzer sorun kaynağı PSU dahilindeki bir kapasitör arızası çıkmış yazılmış...
Sorunu buldum.
ASUS'un Armoury Crate yazılımı Windows 11 son sürümü ile bir şekilde uyumsuz.
ASUS'un sitesinden indirdiğim Armoury Crate uninstal yazılımı ile yazılımı kaldırdım. Her şey normale döndü.
PC hem restart yapmada, hem de kapanmada sorun yaşıyordu. Tümü birden çözüldü. Demek bir şekilde engelliyormuş...

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm

Geri
Yukarı