PC Kasasındaki Fanların Yerleri

Kvothe

Hectopat
Arkadaşlar sizce yerleri açısından durum nedir acaba?

1-PSU yanındaki fan, olduğu yerde mi daha iyi olur yoksa yan kapağa, ekran kartının hizzasına gelecek şekilde mi taksam? (Dışarı hava üfleyecek şekilde). Şu anki durumunda yukarı doğru üflüyor, ekran kartına olan yakınlığı açısından sıkıntı yaratır mı?

2-Veya arka stock egsoz fanı, PSU'nun yanındaki ile yer mi değiştireyim? Ön tarafta 2 stock fan var hava çekiyorlar içeri.
Kafam karıştı yardımcı olursanız sevinirim.
img_20140413_132648.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Soğutucu bloktaki aşağıdaki doğru takılmış yukarıdaki fan da öyleyse sıkıntı yok.
Üst taraftaki fanlar da aynı şekilde doğru.
Alt fan toz taşımaktan başka bir işe yapmaz.

Soğutucu bloktaki aşağıdaki doğru takılmış yukarıdaki fan da öyleyse sıkıntı yok.
Üst taraftaki fanlar da aynı şekilde doğru.
Alt fan toz taşımaktan başka bir işe yapmaz.
Soğutucu blok dediğiniz işlemci soğutucu fan ise, evet aşağıdaki fan zaten içeri hava çekiyor. Üstündeki fanı ise yukarı doğru üfleyecek şekilde taktım. Alt fan orada boş iş yapıyorsa yan kapağa takıp ekran kartının havasını dışarı atacak şekilde mi takayım? Daha mı işe yarar öyle?

Evet alt fanı aşağıya bakacak şekilde takarsanız daha iyi olur .
Yani alttaki fanı dışarıya hava üfleyecek şekilde takın diyorsunuz. Fakat onu da sormuştu zamanın da ama bu şekil takın dediler. Emin olamadım bende hala...

Evet daha işe yarar. Ekran kartını biraz olsun serinletirsin ama çok fazla değil. O fanı kasa kapağına takacak isen içeri üflesin.

Yani alttaki fanı dışarıya hava üfleyecek şekilde takın diyorsunuz. Fakat onu da sormuştu zamanın da ama bu şekil takın dediler. Emin olamadım bende hala...

Evet aldaki fanı dışarıya üfleyecek şekilde takın çünkü yerdeki tozlanmaları kasanın içine üfleyerek kolay tozlanma sorunu ortaya çıkar.
Evet öyle yapsanız daha mantıklı olur bence.

Bence işlemci soğutucun eksoz fana üflese daha mantıklı.
Önde de iki fan var demişsin, normalde öyle olması gerek.
Örnekler altta. 10 tane daha resim ekleyebilirim, normal olması gereken çalışma sistemi bu.

Toz filitresi varsa alt fanda sıkıntı olmaz.
Eğer yoksa arkadaşların dediği mantıklı.
Ben de kulanıyorum alt fan, toz filitrem olduğu için içeri üfler durumda çalışıyor.

Son düzenleme:
Altta toz filtresi varsa (ki öyle umuyorum) alttaki fanın içeri üflemesi daha iyi olur. PSU'nun fanı da alttan içeri üflüyor gördüğüm kadarıyla, bir önlem almış olmaları gerekir. Bende de altta fan var, haftada bir toz filtresini temizlerim. Filtrenin üstünde topak topak olur tozlar. Kasamın içinde, uzun süre temizlemesem bile sadece çok hafif bir tozlanma olur.

Kasanın resmi sitesindeki özelliklerde de belirtilmiş olması gerekir. Genelde ön, alt ve yan kapak içeri üfler, üst ve arkadan ise sıcak hafa dışarı atılır.

Arkadaşlar sizce yerleri açısından durum nedir acaba?

1-PSU yanındaki fan, olduğu yerde mi daha iyi olur yoksa yan kapağa, ekran kartının hizzasına gelecek şekilde mi taksam? (Dışarı hava üfleyecek şekilde). Şu anki durumunda yukarı doğru üflüyor, ekran kartına olan yakınlığı açısından sıkıntı yaratır mı?

2-Veya arka stock egsoz fanı, PSU'nun yanındaki ile yer mi değiştireyim? Ön tarafta 2 stock fan var hava çekiyorlar içeri.
Kafam karıştı yardımcı olursanız sevinirim.
img_20140413_132648.jpg

Hocam kasanın markası nedir yazar mısınız?

Bence işlemci soğutucun eksoz fana üflese daha mantıklı.
Önde de iki fan var demişsin, normalde öyle olması gerek.
Örnekler altta. 10 tane daha resim ekleyebilirim, normal olması gereken çalışma sistemi bu.

Toz filitresi varsa alt fanda sıkıntı olmaz.
Eğer yoksa arkadaşların dediği mantıklı.
Ben de kulanıyorum alt fan, toz filitrem olduğu için içeri üfler durumda çalışıyor.

Dostum, zamanında baya araştırma yapmıştım ve işlemci soğutucusunun konumunun bendeki gibi durması daha iyi, buna karar verdim araştırmalar sonucu. Bu benim fikrim tabi.

Hocam kasanın markası nedir yazar mısınız?
Corsair Carbide 400R.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı