PC kendi kendine reset atıyor

Homongolosss

Femtopat
Daha fazla  
Bilgisayar kendini resliyor. Sistemde sorun varsa oto res tickini kaldırdım bu seferde monitör gitti, kasa normal çalişmaya devam etti. Hiçbir tepki vermedi. Aldığım son hata.

Günlük Adı: System
Kaynak: Microsoft-Windows-Kernel-Power
Tarih: 5.02.2021 01:26:33
Olay Kimliği: 41
Görev Kategorisi:(63)
Düzey: Önemli
Anahtar sözcükler:(70368744177664),(2)
Kullanıcı: SYSTEM
Bilgisayar: DESKTOP-TD16CQN
Açıklama:
Sistem düzgün kapatılmadan yeniden başlatılmış. Bu hatanın nedeni sistemin yanıt vermeyi durdurması, kilitlenmesi veya beklenmeyen bir şekilde güç kaybına uğramış olması olabilir.
Olay Xml'si:
<Event xmlns="http://schemas.microsoft.com/win/2004/08/events/event">
<System>
<Provider Name="Microsoft-Windows-Kernel-Power" Guid="{331c3b3a-2005-44c2-ac5e-77220c37d6b4}" />
<EventID>41</EventID>
<Version>8</Version>
<Level>1</Level>
<Task>63</Task>
<Opcode>0</Opcode>
<Keywords>0x8000400000000002</Keywords>
<TimeCreated SystemTime="2021-02-04T22:26:33.6718552Z" />
<EventRecordID>9365</EventRecordID>
<Correlation />
<Execution ProcessID="4" ThreadID="8" />
<Channel>System</Channel>
<Computer>DESKTOP-TD16CQN</Computer>
<Security UserID="S-1-5-18" />
</System>
<EventData>
<Data Name="BugcheckCode">126</Data>
<Data Name="BugcheckParameter1">0xffffffffc0000005</Data>
<Data Name="BugcheckParameter2">0x0</Data>
<Data Name="BugcheckParameter3">0x0</Data>
<Data Name="BugcheckParameter4">0x0</Data>
<Data Name="SleepInProgress">0</Data>
<Data Name="PowerButtonTimestamp">0</Data>
<Data Name="BootAppStatus">0</Data>
<Data Name="Checkpoint">0</Data>
<Data Name="ConnectedStandbyInProgress">false</Data>
<Data Name="SystemSleepTransitionsToOn">3</Data>
<Data Name="CsEntryScenarioInstanceId">0</Data>
<Data Name="BugcheckInfoFromEFI">true</Data>
<Data Name="CheckpointStatus">0</Data>
<Data Name="CsEntryScenarioInstanceIdV2">0</Data>
<Data Name="LongPowerButtonPressDetected">false</Data>
</EventData>
</Event>

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam, bu tip arızalarda genelde PSU kaynaklı olabilir. İmkan varsa farklı bir PSU ile deneyin.

Herkes PSU diyor ama bu hata windowsa göre PSU. Çok fazla bu sorunu yaşayan var kimisi PSU'nun kablosunu değiştirmiş düzelmiş kimisi ekran kartının fan ayarlarını düzelterek düzeltmiş kimisi ekran kartını değiştirmiş düzelmiş. En son bulduğum" BIOS ekranında CSM'i disable yaptım " bu nedir nasıl yapılır bir de bunu denemek istiyorum.

RAM'leri çıkar sil ve tekrar tak bir dene istersen.

Yaptım bütün PC'yi söktüm. Önce işlemci sıcaklıklarında CPU pagage gibi bir şey vardı PC'yi açtığımda 60 dereceydi. Ama normalde 45'lerde olurdu. Takmadığım bir sıvı soğutma vardı onu taktım macun yeniledim işlemci 25 derece gene yapıyor. Şimdi başka bir güçkablosu taktım ekran kartı driverlarıyla oynuyorum nolacak bekliyorum.
Şu an takılı olan

650W 80+ bronz dahili PSU Gamepower'in warcry kasasında takılı olan​

750W Gold var birtanedaha 6 yıllık 2. PC de takılı yarın değiştireceğim. Gene olmazsa ne yapacağım hakkında en ufak fiktrim yok.
furmak testide yaptım ilk günkü puanlarında 3 yıl önceki çözümlerde reset kablosunu anakarttan sökün denmiş. onu denemedim. güç kablosunu değiştirdim ekran kartını önceki sürüme çektim. ama bu ekran kartının güncel biosunu bulamadım. o yüzden bios güncelleyemiyorum
Üstteki iletide yazıldığı gibi ilk dikkat edilmesi gereken PSU.
psu yu da değiştirdim hala aynı soru ndevam ediyor
Sıkıntı ekran kartıydaymış birebir değişm yaptılar sıfırını gönderecekler.

Dosya Ekleri

• OCCT-20210205-023806-CPUOCCT.png
    OCCT-20210205-023806-CPUOCCT.png
    139,5 KB · Görüntüleme: 336
Son düzenleme:
Hocam buna benzer bende de oluyordu res atmıyordu ama PC çalışmaya devam ediyordu ekran gidiyordu. PC'yi açana kadar gelmiyordu. Servise yolladım PSU değiştirdiler. PSU'dan kaynaklı olabilir.

Konuyu hortlatmış olacağım belki ama hocam benzer bir sorun bende de var ekranım donuyor 4-5 saniyeliğine görüntü kalıyor ancak bazen kendisi reset atıyor bazen ben reset atana kadar ekran donuk şekilde kalıyor bazen de hiç reset falan atmadan ekran simsiyah kalıyor ve kasa çalışmaya devam ediyor kesin PSU'dan diyemiyorum çünkü OCCT ile PSU testi ekran kartı CPU testi hepsini yaptım hiç hata bulmadı kafayı yemek üzereyim.

Konuyu hortlatmış olacağım belki ama hocam benzer bir sorun bende de var ekranım donuyor 4-5 saniyeliğine görüntü kalıyor ancak bazen kendisi reset atıyor bazen ben reset atana kadar ekran donuk şekilde kalıyor bazen de hiç reset falan atmadan ekran simsiyah kalıyor ve kasa çalışmaya devam ediyor kesin PSU'dan diyemiyorum çünkü OCCT ile PSU testi ekran kartı CPU testi hepsini yaptım hiç hata bulmadı kafayı yemek üzereyim.
PSU dışında aklıma HDD veya SSD ile alakalı olabileceği geliyor. Data düzgün okunamıyorsa da bu tarz hataların windows tarafından verildiğine daha önce şahit olmuştum. Deneme şansınız var ise farklı HDD/SSD ile bir deneme yapmanızı tavsiye ederim.

Geri
Yukarı