PC optik ses bağlantısı

nalınisyanı

Decapat
Daha fazla  
PC de ses kartında optik ses girişi mevcut, elimde de 5+1 ses sistemi var. Ben bunu normal jak girişi ile bağladım çünkü ses sisteminde optik giriş yok ve normal çalışıyor sıkıntı yok.

Şimdi optik girişle ses sistemini bağlamak istersem nasıl bir aparat gerekli?

Ayrıca iki seçenek arasında bir fark var mı? Hangisi daha iyidir?

Ses sisteminde optik yoksa fark olmaz. Çeşitli aparatları bulunabilir ama değmez hocam.

Anladım hocam. Dediğiniz gibi 5.1 desteği videonun Codec desteği ile ilgili. Yoksa maalesef bu da olmuyor. Daha önce Creative ses sistemi ve Sound Blaster ses kartı ve Logitech X506 deneyimim oldu. Desteği olan film ile güzel oluyor.

Anladım hocam. Dediğiniz gibi 5.1 desteği videonun codec desteği ile ilgili. Yoksa maalesef bu da olmuyor. Daha önce Creative ses sistemi ve Sound Blaster ses kartı ve Logitech X506 deneyimim oldu. Desteği olan film ile güzel oluyor.

Yani tüm olay codec de diyorsunuz.
Peki herhangi bir oynatıcı program bir şeyle 5+1'e dönebilir mi filmler oyunlar vs.
Yoksa ne yaparsak yapalım iş codec desteğinde mi bitiyor?

Evet hocam. Yapılışı önemli. Montaj işlerini fazla bilmiyorum. Belki daha sonra da eklenebilir. Ama 5.1 desteği yoksa oynatıcılar da çaresiz kalıyor. Elbette bazıları görüntü ve sesi daha iyi verebilir ama 5.1 farklı bir durum. Çoğunu da denemiştim.

Evet hocam. Yapılışı önemli. Montaj işlerini fazla bilmiyorum. Belki daha sonra da eklenebilir. Ama 5.1 desteği yoksa oynatıcılar da çaresiz kalıyor. Elbette bazıları görüntü ve sesi daha iyi verebilir ama 5.1 farklı bir durum. Çoğunu da denemiştim.

Peki "elbette bazıları görüntü ve sesi daha iyi verebilir" demişsiniz bunlar hangileri olabilir?
Sizin tercihlerinize göre.

Hocam, denemek lazım. Bazı videolarda VLC iyidir, bazılarında BS Player, bazılarında KM Player gibi.

Geri
Yukarı