Çözüldü PC prize takiliyken açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

derdem

Kilopat
Daha fazla  
RAM
3000 mhz cl 16
Oncelikle donanimlari belirteyim.
PSU: EVGA 80+ Gold 750W (eski FSP Hydro 600W ile de ayni sorun yasaniyordu)
Anakart: B450 TUF Pro s
Priz: 3 farkli prizde ayni sorunu yasadim. Şu an S-Link akim korumali priz.
Sorunum eger PC'yi kapattiktan sonra prizi duvardaki prizden cikarmazsam ertesi gun powera bastigimda genellikle PC açılmıyor. Prizi cekip bir sure powera basili tutup tekrar taktigimda PC aciliyor.
Cok defa anakart BIOS pilini söküp taktim. Ama sorun hiçbir turlu gecmedi. RAM'leri de sokup taktim, baska duvardaki prizi denedim hep ayni sorunla karşılasiyorum. Surekli bir statik elektrik birikmesi olabilir mi? RAM'le ilgili bir problem olabilir mi? Teşekkür ederim.

Çözüm
Bu sorun olduğunda bilgisayarı direk anakarttan açmayı denedin mi? Kasada da bir problem olabilir.

Hocam denedim. Yine açılmıyor. XMP kapatıp yine denedim onda da sonuç aynı. Çok tuhaf bir sorun. Fişi çekip 10 sn bekleyip tekrar deneyince PC açılıyor. Yarın yeni RAM'ler ile deneyeceğim ve bir tanıdıktan UPS alacağım. Bu ikisiyle de sorun çözülmezse artık yapacak bir şey yok herhalde.
PC'yi bu sekilde kullanmak sorun degil. Donanimlara bir zarar gelmesinden korkuyorum açıkçası. Baska fikri olan arkadaşlar varsa dinlemek isterim.
Bir arkadaşın tavsiyesi ile M.2 SSD'yi diğer slota taktım. Sorun çözüldü. Çok anlamsız geldi bana ama. Konu kapanabilir.
Hiç açılmıyorsa yani tepki yoksa RAM olacağını zannetmiyorum. Tesisatta da sıkıntı olabilir. Topraklama yoksa veya yeterli değilse de statik elektrik yapabilir.

Oncelikle donanimlari belirteyim.
PSU: EVGA 80+ Gold 750W (eski FSP Hydro 600W ile de ayni sorun yasaniyordu)
Anakart: B450 TUF Pro s
Priz: 3 farkli prizde ayni sorunu yasadim. Şu an S-Link akim korumali priz.
Sorunum eger PC'yi kapattiktan sonra prizi duvardaki prizden cikarmazsam ertesi gun powera bastigimda genellikle PC açılmıyor. Prizi cekip bir sure powera basili tutup tekrar taktigimda PC aciliyor.
Cok defa anakart BIOS pilini söküp taktim. Ama sorun hiçbir turlu gecmedi. RAM'leri de sokup taktim, baska duvardaki prizi denedim hep ayni sorunla karşılasiyorum. Surekli bir statik elektrik birikmesi olabilir mi? RAM'le ilgili bir problem olabilir mi? Teşekkür ederim.

Oturduğun bina kaç senelik?

PSU yeni hocam. Ayrıca eski PSU'da da aynı sorun oluyordu. PC'de devamli statik elektrik var gibi. Binam 2017 yapımı topraklamasi vs var gibi görünüyor. Memtest ile RAM testi de yapmıştim hata vermemisti. Gerçekten sorun ne merak ediyorum.

Topraklamaya baktırabilirsiniz. Bir de kasa üzerindeki düğme ile değil de anakart üzerinden deneyebilirsiniz.

Sorun ne PSU ne RAM bence. BIOS ayarları veya BIOS pili yüzünden bence. Ayrıca bir keresinde İsmail tpc hastanesi kanalında bir anakartta böyle bir sorun vardı. Onda RAM'in yanında bir entegre vardı. Yolları yandığından ötürü yapıyordu. Ve yanış hatırlamıyorsam BIOS'a bağlantılıydı.

Aynı sorun benim bilgisayarımdada oluyor, bazen 7 8 kere Power tuşuna basıyorum öyle açılıyor bazense vuruyorum veya RAM'ları çıkartıp ucunu siliyorum öyle açılıyor. Denemenizi tavsiye derim.

Yeni konular

Geri
Yukarı