Çözüldü PC prize takiliyken açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

derdem

Kilopat
Daha fazla  
RAM
3000 mhz cl 16
Oncelikle donanimlari belirteyim.
PSU: EVGA 80+ Gold 750W (eski FSP Hydro 600W ile de ayni sorun yasaniyordu)
Anakart: B450 TUF Pro s
Priz: 3 farkli prizde ayni sorunu yasadim. Şu an S-Link akim korumali priz.
Sorunum eger PC'yi kapattiktan sonra prizi duvardaki prizden cikarmazsam ertesi gun powera bastigimda genellikle PC açılmıyor. Prizi cekip bir sure powera basili tutup tekrar taktigimda PC aciliyor.
Cok defa anakart BIOS pilini söküp taktim. Ama sorun hiçbir turlu gecmedi. RAM'leri de sokup taktim, baska duvardaki prizi denedim hep ayni sorunla karşılasiyorum. Surekli bir statik elektrik birikmesi olabilir mi? RAM'le ilgili bir problem olabilir mi? Teşekkür ederim.

Çözüm
Bu sorun olduğunda bilgisayarı direk anakarttan açmayı denedin mi? Kasada da bir problem olabilir.

Hocam denedim. Yine açılmıyor. XMP kapatıp yine denedim onda da sonuç aynı. Çok tuhaf bir sorun. Fişi çekip 10 sn bekleyip tekrar deneyince PC açılıyor. Yarın yeni RAM'ler ile deneyeceğim ve bir tanıdıktan UPS alacağım. Bu ikisiyle de sorun çözülmezse artık yapacak bir şey yok herhalde.
PC'yi bu sekilde kullanmak sorun degil. Donanimlara bir zarar gelmesinden korkuyorum açıkçası. Baska fikri olan arkadaşlar varsa dinlemek isterim.
Bir arkadaşın tavsiyesi ile M.2 SSD'yi diğer slota taktım. Sorun çözüldü. Çok anlamsız geldi bana ama. Konu kapanabilir.
Anakart da 4-5 aylik yeni anakart. BIOS pilinin bittigini sanmıyorum. Farkli eve goturup orada bir sure denedim. Orada da ayni sorunu gördüm. BIOS ayarlarinda farkli olarak sadece XMP açık.
Mesela priz çıkıkken prize taktığımda PC açılıyor. Prizi çıkarmadan PC'yi kapatiyorum. Ayni dk tekrar acmak istiyorum açılmıyor. Prizi söküp 5-10 sn bekledikten sonra denedigimde açılıyor.

Güç kaynağında bir sorun olabilir. Siz öyle deyince güç kaynağının neresinde olabilir sorun. İçindeki entegrenin açılıp kapanması için belli koşullar gerekiyor. Belki o entegre veya açılıp kapanma koşullarından biri veya birden fazla şey arızalı olabileceğinden belki sorun olabilir. Mesela yumuşak başlatma devresi var belki oradan arızası var veya direk sertçe başlatıyor olabilir. Belki o zaman böyle yapabilir. Başka bir seçenek gelmiyor aklıma. Başka güç kaynağı ile deneyiniz tekrar lütfen.
Ayrıca XMP profilini kapatıp öyle de deneyin. Ayrıca RAM'den olabileceğini düşünmüyorum. PSU bir ihtimal ama yine sorun onda olmayabilir. Anakartta görüyorum ben sorunu ama nerede. Şimdi düşününce açma tuşuna basınca açılmıyor deniliyor. Peki neresi ilgileniyor eski adıyla güney köprüsü şimdiki adıyla chipset. Hımm belki onda bir sorun olabilir diyebilirim. Çünkü açıp kapama işleri orasının görevi.
Belki beslenmesinde (MOSFET veya voltaj regülatörü) arızalı veya açılışta kondansatör dolu olduğundan kapalı konumda kalıyor olabilir. Birden fazla ihtimal var ama bu ihtimalleri kimse çözemez. Yani ben öyle düşünüyorum. Eğer elektrikte değilse problem bence ya PSU'ya da anakart şüpheli. İmkanınız varsa sadece başka anakart ile dener misiniz? Denemek için muhtemelen bir bilgisayarcıya gideceksiniz muhtemelen. Başka türlü sorun nerede çözemeyiz.

Güç kaynağında bir sorun olabilir. Siz öyle deyince güç kaynağının neresinde olabilir sorun. İçindeki entegrenin açılıp kapanması için belli koşullar gerekiyor. Belki o entegre veya açılıp kapanma koşullarından biri veya birden fazla şey arızalı olabileceğinden belki sorun olabilir. Mesela yumuşak başlatma devresi var belki oradan arızası var veya direk sertçe başlatıyor olabilir. Belki o zaman böyle yapabilir. Başka bir seçenek gelmiyor aklıma. Başka güç kaynağı ile deneyiniz tekrar lütfen.
Ayrıca XMP profilini kapatıp öyle de deneyin. Ayrıca RAM'den olabileceğini düşünmüyorum. PSU bir ihtimal ama yine sorun onda olmayabilir. Anakartta görüyorum ben sorunu ama nerede. Şimdi düşününce açma tuşuna basınca açılmıyor deniliyor. Peki neresi ilgileniyor eski adıyla güney köprüsü şimdiki adıyla chipset. Hımm belki onda bir sorun olabilir diyebilirim. Çünkü açıp kapama işleri orasının görevi.
Belki beslenmesinde (MOSFET veya voltaj regülatörü) arızalı veya açılışta kondansatör dolu olduğundan kapalı konumda kalıyor olabilir. Birden fazla ihtimal var ama bu ihtimalleri kimse çözemez. Yani ben öyle düşünüyorum. Eğer elektrikte değilse problem bence ya PSU'ya da anakart şüpheli. İmkanınız varsa sadece başka anakart ile dener misiniz? Denemek için muhtemelen bir bilgisayarcıya gideceksiniz muhtemelen. Başka türlü sorun nerede çözemeyiz.
Hocam cevabiniz icin tesekkurler. Eski anakartim ile de ayni problemi yasiyordum. Eski psu ile de. Hatta psu dan suphelendigim icin psuyu degistirmistim. Suan pc de bu sorunu yasayip degismedigim sadece ssd ve ramler kaldi. Ssd den zaten olmaz heralde. Yorumlayan arkadaslardan da ram den olur diyen kişi cikmadi. Peki kasanin anakart baglanti yerinde kisa devre benzeri bir problem buna sebep olabilir mi ?

Olabilir. Ama bunu kestirmek çok zor olur. Açıkçası bu dediğini bir videoda görmüştüm. Orada anakartın üzerindeki entegre yolları yakmış bir de RAM pşnlerşmden 1 tanesi kırıktı. Onu tamir ederek normale döndürmüştü. Ha diyeceğim RAM yüzünden okuyor sorun imkanı yok bence. Çünkü olsaydı hep olurdu. Tuhaf bir konu var ortada. RAM'leri ne olur ne olmaz başka RAM'leri denemekte fayda var.

Ara sıra genelde RAM'den kaynaklanan bir mavi ekran hatasi aliyorum. Ama dedigim gibi 4/10 oraninda diyabilirim. Memtest'i de yaptim. Bir problem gorunmemisti. Hatta Memtest'i yaptiktan sonra bir sure bu problemi yasamamistim. Dun de KERNEL_DATA_INPAGE_ERROR hatasini ilk defa aldim. O da sanirim SSD, HDD kaynaklı.

Ara sıra genelde RAM'den kaynaklanan bir mavi ekran hatasi aliyorum. Ama dedigim gibi 4/10 oraninda diyabilirim. Memtest'i de yaptim. Bir problem gorunmemisti. Hatta Memtest'i yaptiktan sonra bir sure bu problemi yasamamistim. Dun de KERNEL_DATA_INPAGE_ERROR hatasini ilk defa aldim. O da sanirim SSD, HDD kaynaklı.

Anakart ön panel -kasa bağlantı yerinde yapilan yanlış baglama boyle bir probleme sebep olabilir mi?

Anakart ön panel -kasa bağlantı yerinde yapilan yanlış baglama boyle bir probleme sebep olabilir mi?

Yapsanız bile sorun olmayacağını düşünüyorum. Ha bu demek oluyor ki kafama göre takayım şeklinde değil. Zaten Power tuşu yanlış takılmış olsaydı zaten hiç açılmazdı.

Ama siz yindede bir anakartın kitapçıpındaki gibi takılı mı değil mi diye kontrol edin.

Yeni konular

Geri
Yukarı