PC temizlerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Statik elektrik için o kadar endişelenmenize gerek yok hocam, topraklamaya sahip herhangi bir şeye, örnek veriyorum kalorifere birkaç saniye dokunsanız yeterli. Bir de isterseniz kasayı fişten çektikten sonra birkaç kere başlatma tuşuna basın ki içerde statik elektrik kalmasın. Zemin için ise yine çok endişelenmeye gerek yok, halıya koymasanız yeter. Masa üstünde veya evin zemininde çalışsanız sıkıntı olmaz.

Çok teşekkür ederim. Allah razı olsun.

Bir eline elektrikli süpürge alıyorsun bir eline saç kurutma makinesı büyük top gibi toz varsa onları süpürge ile alıyorsun kabasını kalanını saç kurutma makinesını soğuk ayara getirerek vuruyorsun havaya dağılan tozu da süpürge ile topluyorsun. Tabi bunları ya açık alanda ya da balkonda yapman gerek yoksa her yer toz olur.
Statik elektrik o kadar zararlı değil üreticiler bunları düşünerek üretiyor zaten sorun olmaz abartmadan dokunabilirsin

PC temizlerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
Özellikle bu statik olayını nasıl engellerim?
İlk defa temizleyeceğim tecrübeli arkadaşlar yardım ederse sevinirim.

Hocam AMD işlemci kullanıyorsan termal macun falan yenileyeceksen sakin çıkar soğutucuyu ben AMD 5 2600 işlemcimi çıkarırken pinlerini yamulttum cımbızla 2 günde düzelttim 3 aydır kullanıyorum bu da benim şansıma geldi ama siz dikkat edin bu kadar şanslı olmayabilirsiniz.

Sadece ekran kartını söküyorum ve güzelce kuru hafif bir bezle silip fönün soğuk modunda hava veriyorum kasanın içini aynı şekilde dikkat edilmesi gereken konu içeri hava veren fanların içerisindeki tozların temizliği son olarak Psu'nun fanlarını aynı şekilde temizlemek. (İşlemciyi sökmüyorum sadece soğutucu fanlarına soğuk fön havası vuruyorum toz kalmıyor.) 🙏
Hocam AMD işlemci kullanıyorsan termal macun falan yenileyeceksen sakin çıkar soğutucuyu ben AMD 5 2600 işlemcimi çıkarırken pinlerini yamulttum cımbızla 2 günde düzelttim 3 aydır kullanıyorum bu da benim şansıma geldi ama siz dikkat edin bu kadar şanslı olmayabilirsiniz.
Aynısı kuzenimin başına geldi o yüzden sökmüyorum işlemciyi. Hava vurmak yeterli gibi sorun çıkmadığı sürece.

*Bilgisayarı söküp fön makinesinin -Zenginsen portatif kompresör de kullanabilirsin tabii ama Türkiye'de yaşıyoruz :D- soğuk ayarında bilgisayar fanlarının dönmemesine dikkat ederek iyice üfletiyorsun, tozlar temizleniyor güzelce.

*Detaylı bir temizlik yapacaksan üfletme işi bittikten sonra acele etmeden nazik ve yavaşça işlemci fanını çıkart, dikkat et AMD'nin stok fanı çok iyi yapışır asılma fazla. Vidalarını iyice gevşettikten sonra tornavida çevirir gibi saat yönü ve tersinde birkaç kere tekrarlayarak çevir, aynı anda da hafif hafif yukarı çek kurtulacaktır zaten işlemciye zarar vermeden.

*Yine fön makinesiyle iyice üflet altta kalan tozları, zira çok tozlandıysa fanın altında işlemci yanlarına da toz doluyor. Eski termal macunu temizle güzelce.

*İyice detaya ineceksen anakartın üstündeki bileşenleri ve anakartı da sök. Anakartı elektronik devre temizleyici yağsız spreyle temizle. Anakartı dikip sık spreyi kirler akacaktır zaten. Yumuşak bir fırça -diş fırçası olur- yardımı ile hafif hafif fırçala. Bir daha sık spreyi aksın güzelce, uçup gidecektir zaten.

*Hazır anakartı falan sökmüşken kasanın içini de nemli bez ile sil, kabloların falan tozunu al. Bu sırada anakart da kurumuş olur.

*Güzelce montajını yap kasanın yeniden, termal macununu yenile. Güle güle kullan bilgisayarın tertemiz oldu :D.

Yeni konular

Geri
Yukarı