PC temizlerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

kullanıcı1

Hectopat
PC temizlerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
Özellikle bu statik olayını nasıl engellerim?
İlk defa temizleyeceğim tecrübeli arkadaşlar yardım ederse sevinirim.

Elektrik süpürgesi gibi aletler kullanmayın öncelikle. Üfleyen aletler kullanın. Onun dışında bazı yerleri küçük fırçalar ile alabilirsiniz. Fanlar üzerinde bir işlem yaparken dönmesini engelleyin. Eğer engellemezseniz sisteminize ciddi zararlar verme ihtimali var.

Kasa ise fanlara dikkat et ekran kartı zordur parçaları sökerken kasılmamasına dikkat et. İşlemcinin fanını çıkartırken çok zorlama işlemci ile beraber eline gelebilir bu da pinlerin zarar görmesine sebep olur.
Laptop ise geçme yerlerlerini kırma maya dikkat et.
Fan yapraklarını kırmamaya çalış yeterli olacaktır.
Üleyen alletler kullanın ve sıcak üflemesin fanlara arza yapabilir süpürge vb. cihazlar.

Fön makinesinin soğuk üfleme kısmı ile yapmayı düşünüyorum.
Mesaja üzgün atan Eren hocam, onun yerine arkadaşa ne kullanacağını söylesen daha mı iyi olurdu acaba? Bilgisayar fön makinesiyle temizlenmelidir demiyor arkadaş, bilmiyorum ve öyle yapmayı düşünüyorum diyor.

Mesaja üzgün atan Eren hocam, onun yerine arkadaşa ne kullanacağını söylesen daha mı iyi olurdu acaba? Bilgisayar fön makinesiyle temizlenmelidir demiyor arkadaş, bilmiyorum ve öyle yapmayı düşünüyorum diyor.
Aynen öyle hocam ya ben zaten bilmediğimden yazdım buraya. Elimde komprasör de var fakat komprasör çok güçlü mü olur acaba diye düşünüyorum.

Aynen öyle hocam ya ben zaten bilmediğimden yazdım buraya. Elimde komprasör de var fakat komprasör çok güçlü mü olur acaba diye düşünüyorum.
Hocam motoru olan büyük kompresörden bahsediyorsanız evet o zarar verebilir. El kompresörleri var küçük belki biliyorsunuzdur, onu kullanabilirsiniz ama satın almaya değer mi tartışılır.

Hocam motoru olan büyük kompresörden bahsediyorsanız evet o zarar verebilir. El kompresörleri var küçük belki biliyorsunuzdur, onu kullanabilirsiniz ama satın almaya değer mi tartışılır?

Peki bilgisayarda statik elektrik oluşmasını nasıl engellerim plastik eldiven giysem veya kendimi topraklasam yeterli olur mu? Bir de PC'yi tahta veya plastik bir zemin üzerinde mi olmalı?

Peki bilgisayarda statik elektrik oluşmasını nasıl engellerim plastik eldiven giysem veya kendimi topraklasam yeterli olur mu? Bir de PC'yi tahta veya plastik bir zemin üzerinde mi olmalı?
Statik elektrik için o kadar endişelenmenize gerek yok hocam, topraklamaya sahip herhangi bir şeye, örnek veriyorum kalorifere birkaç saniye dokunsanız yeterli. Bir de isterseniz kasayı fişten çektikten sonra birkaç kere başlatma tuşuna basın ki içerde statik elektrik kalmasın. Zemin için ise yine çok endişelenmeye gerek yok, halıya koymasanız yeter. Masa üstünde veya evin zemininde çalışsanız sıkıntı olmaz.

Geri
Yukarı