PC toplamak için yeni nesil işlemci ve ekran kartları beklenmeli mi?

Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, ortalama 20.000 TL bütçem var ve bu sistem hem güncel olsun hem de uzun yıllar götürsün istiyorum. Yeni çıkacak AMD ekran kartları ve işlemcilerin de fiyatları belli değil. Bu beni korkutuyor açıkçası. Sizce şu an da 6700XT'li bir sistem mi almalı yoksa yeni nesil işlemci ve ekran kartları geldiğinde DDR5 bir sistem mi toplanmalı?

20000 bütçeyle hem yeni kartlar hem de DDR5 sistem sizi zorlar gibi diye düşünüyorum.

İşlemci: 6k.
Ekran kartı: 10k.
RAM + anakart: 3000.
Kasa + PSU: 1000.
SSD ve HDD bende var bence bu şekilde olabilir zaten bütçeyi 2000 filan esnetebilirim. AMD anakart fiyatları konusunda sürpriz yapmazsa toplayabilirim bence. Ki hazır sistemler zaten daha ucuza gelecektir.

RAM + anakart: 3000.
SSD ve HDD bende var bence bu şekilde olabilir zaten bütçeyi 2000 filan esnetebilirim. AMD anakart fiyatları konusunda sürpriz yapmazsa toplayabilirim bence. Ki hazır sistemler zaten daha ucuza gelecektir.
Kendinizden eminseniz AMD'den aşırı bir artış beklediğimi söyleyemem. GameGaraj vb. satıcılar DDR5 sistemleri hemen piyasaya katmak için uygun fiyatlı hazır sistemlerle başlatabilir. Söylediğim gibi, kendinizden eminseniz ve bütçeniz esnek olursa, yapılabilir.

"Yeni nesil"den kastınız yeni piyasaya çıkmış değilse bir ihtimal toplanır. Aşağı yukarı parçaların hatırladığım fiyatlara bir sistem toplasam;
İşlemci: 6K IntEL12600K veya AMD 5600X.
Ekran kartı: 10k. Şu anda orta seviye bir 3060 anca alınabilir.
RAM + anakart: 3000. orta iyi seviye bir anakart en az 1500-2000 TL'den başlıyor zaten. RAM de 3200MHz 16 GB yapılabilir.
Kasa + PSU: 1000 liraya F/P bulunabilir fakat iyi bir PSU'lu kasa olur mu onu bilemem.

RAM + Anakart: 3000.

10K'lık ekran kartı bütçesiyle anca 4050-4060 alınır oda 1-2 yıl sonra çıkacak bence bekletmeyin hazır 30 serilerinin fiyatı düşmüşken sistem toplayın derim, AMD tarafında da 10K'Nın altında 6700XT'ler var güzel sistem toplanır o bütçeyle.

10K'lık ekran kartı bütçesiyle anca 4050-4060 alınır oda 1-2 yıl sonra çıkacak bence bekletmeyin hazır 30 serilerinin fiyatı düşmüşken sistem toplayın derim, AMD tarafında da 10K'nın altında 6700XT'ler var güzel sistem toplanır o bütçeyle.

Dediğim gibi bütçe esnetilebilir ekran kartı olarak şu anda 9500 TL gibi bir fiyata 6700 XT bulunuyor yeni çıkanlar da 11,500 TL gibi olsa.

Dediğim gibi bütçe esnetilebilir ekran kartı olarak şu anda 9500 TL gibi bir fiyata 6700 XT bulunuyor yeni çıkanlar da 11,500 TL gibi olsa.

11.5k biraz rüya gibi fiyat, çünkü piyasaya çıktığında büyük ihtimal stok yetmeyecek ve fiyat fırlayacak, gene 3-4 ay en az AMD'nin yeni çıkacak ekran kartları 15K'nın altında olmaz gibi duruyor. Ayrıca belirtmek isterim 40 serisinin direk fabrika çıkış fiyatı 30 serilerinden daha pahalı olacak gibi duruyor.

11.5k biraz rüya gibi fiyat, çünkü piyasaya çıktığında büyük ihtimal stok yetmeyecek ve fiyat fırlayacak, gene 3-4 ay en az AMD'nin yeni çıkacak ekran kartları 15K'nın altında olmaz gibi duruyor. Ayrıca belirtmek isterim 40 serisinin direk fabrika çıkış fiyatı 30 serilerinden daha pahalı olacak gibi duruyor.

Muhtemelen öyle olacak ama benim amacım uzun yıllar 2K60 FPS'den düşmemek AAA oyunlarda 6700XT 2-3 yıl sonra ses etmeye başlar ondan uzak duruyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı