PC ve konsol için UPS tavsiyesi

kozkir

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, bizim binamızda bazı günler art arda (30-45 dakika arayla) 3-4 defa, 3-5 saniyelik kesintiler oluyor.
Akım korumalı priz kullansam da bu tarz saniyelik kesintilerin bir noktada sisteme zarar verebileceğini düşünüyorum.

PC kasası şu andaki konfigürasyonda 475W (ileride muhtemel güncelleme sonrası 650W'a çıkabilir.)
27" monitör 65W.
Konsol 350W.
TV 250W.

Bunlara göre 2kva bir UPS tercih etmeliyim sanırım. (Bütçe olarak 2.5 bin civarına kadar çıkabilirim gerekirse.)

Online UPS'lerin tam sinüs dalgası ile sağlıklı akım sağladığını ve hassas elektroniklerin buna ihtiyaç duyduğunu biliyorum.
Online olmayan UPS'ler ise simule edilmiş sinüs dalgası kullanıyor ve akım dalgalanmalarında bileşenler üzerinde ısı artışına sebep oluyor sanırım.

Benim sormak istediğim bu cihazlar için mutlaka Online UPS mi kullanmak gerek?
Çünkü saniyelik oluyor kesintiler ve bu sürede tam sinüs dalgası olmamasının bir sakıncasını göremiyorum, yanlış mı düşünüyorum?

Bu cihazı gözüme kestirdim, bir fikri olan var mı bu marka hakkında?

İnform Sinus Evo 2 Kva

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba sizin sorununuzu okudum sizin orada çok fazla akım dalgalanması veyahut yüksek akım geliyorsa tavsiyem Online almanız hem geliş hem gidiş akımı işleyerek dengeler bu sayede cihazlarınızın yanmasını engeller. Online olup olmaması anlık kesintilerde elektrik kesintisine bir faydası olmaz yani offline alsanız bile elektrik gittiğinde siz ondan etkilenmez işlem yapmaya devam eder cihazlarınızı sorunsuz kullanabilirsiniz.

Attığınız W değerlerine baktığımda ise ufak ayrıntıları atlamışsınız(modem-Switch vb). Bunları da devreye aldığımız zaman tam güçte çalışsalar bile 1500W'ı geçmez sistem. 2kva alırsanız sisteminiz ortalama 5-15 dakika gidecektir(tam yükte hepsi çalışırken). Benim size tavsiyem ve en çok tutulan 3 kva almanız. Sadece bilgisayar ve monitörü hesaplarsak 1 saatin üstünde bir performans alabilir siniz 3 kva ile.

Marka olarak uniformu şiddetle tavsiye ederim gerek kalite gerekse teknik servis bakımından muhatap bulabildiğiniz sayılı markalardan ki ben kendim de uniform kullanıyorum ve Online sitelerde satıyorum.
Eğer uniform pahalı gelirse ucuz markalara yönelmeyin biraz daha bütcenizi arttırın derim. Ucuz bir UPS alıp anlık kar etseniz bile uzun vade de içindeki akülerin ömrü kısa oluyor ve sizi ortada bırakıyor(elektrik kesintisinde devreye girmeme gibi).

@Ahmet Bingül Yanıtınız için teşekkürler.
Yazdıklarım dışında modem, switch gibi cihazları takmayacağım, çok uzak yerde olacaklar birbirlerinden.
Uniform yazmışsınız, İnform markasını mı kastettiniz?
Eğer öyleyse "İnform Sinus Evo 2 Kva" modelini tercih edeceğim.

Alternatif olarak bulduğum diğer cihazlarda bunlar.

Makelsan P.Pack SE 3 KVA (6x 9AH)
Fsp Champ 3K 2700W 3000Va

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı