PC Xbox Game Pass'teki bazı oyunlar açılmıyor

HsUtuK

Decapat
Daha fazla  
Xbox Game Pass üzerinden her ay uygun bir fiyatla birçok iyi oyun oynanılabiliyor. Bu nedenle de Steam'de veya Epic Games'te olan oyunlara para vermektense (çünkü çok pahalı oyunlar.) Xbox Game Pass sistemi üzerinden oyun almak her zaman daha mantıklı oluyor.
Şu ana kadar Xbox Game Pass sistemi üzerinden birçok oyun oynadım fakat Windows 11'e geçtikten sonra Xbox uygulaması üzerinden yüklediğim bazı yeni veya eski oyunları açamamaya başladım. (Bu arada Windows 11'i deneme sürümünden beri kullanıyorum.) Bazı oyunlar sorunsuz açılıyor fakat bazı oyunlar açılış ekranı açıldıktan sonra kapanıyor.
Örneğin: Forza Horizon 5'i indirdiğimde açılış ekranı açıldı ve hemen kapandı. Daha sonrasında ise Horizon 4'ü indirdim ve sorunsuz açıp oynadım. Ayrıca bu sorunu şöyle de yaşadım: Dead Cells oyununu arada bir takılmak için açıp oynuyordum, bu sorun yine karşıma çıktı. Daha düne kadar oynadığım oyun hata bile vermeden açılış ekranı açılıp kapandı. MotoGP 2022 gibi birkaç oyunda da bu sorunu yaşadım. Xbox uygulaması içerisindeki EA Play oyunlarda hiçbir hata/sorun yaşamadım ama diğer oyunların bazılarında dediğim gibi oyunu aça bastığımda aşağıdaki resimdeki gibi yükleme ekranı geliyor ve 2-3 sn yüklendikten sonra oyun kapanıyor.
Bu sorunun çözümünü bilenler yardımcı olursa çok sevinirim.

Bu arada, dxdiag üzerinden baktığımda DiretX sürümüm güncel DiretcX 12 ve ekran kartım da DiretX 12 destekliyor. Windows Uptade'in son güncelleştirmesini yaptım. Windows özeliklerini aç veya kapat kısmından Net Framework 3.5 ve 4.8'i etkinleştirdim. Tüm visual C++ sürümleri bilgisayarımda kurulu. Ekran kartı ve diğer tüm driverların da en son güncelleştirmelerini yaptım.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2022-10-20 181342.png
    Ekran görüntüsü 2022-10-20 181342.png
    1,2 MB · Görüntüleme: 33
Son düzenleme:
size hemen anlatayım,windows 11 genel olarak sıkıntılar yaratmaktadır. istediğiniz her oyunu oynayamamanız normal. ve sisteminiz bu açıcak performansı karşılamamış olabilir . intel iris yada hd graphics series bi ekran bağdaştırıcısı kullanıyorsanız bu gayet normal. eğer önceden açıp şimdi açmıyorsa,yeniden başlatmayı yada harici ekran kartınız varsa onu kullanmanızı öneririm. ve oyunun ssd yada hdd ye kurulduğu önemlidir.

Size hemen anlatayım, Windows 11 genel olarak sıkıntılar yaratmaktadır. İstediğiniz her oyunu oynayamamanız normal. Ve sisteminiz bu açacak performansı karşılamamış olabilir. Intel iris ya da HD Graphics series bir ekran bağdaştırıcısı kullanıyorsanız bu gayet normal. Eğer önceden açıp şimdi açmıyorsa, yeniden başlatmayı ya da harici ekran kartınız varsa onu kullanmanızı öneririm. Ve oyunun SSD ya da HDD'ye kurulduğu önemlidir.

Monster Tulpar T7 v20.1 model dzüstü bilgisayar modelini kullanıyorum. Notebook'un içerisinde NVIDIA 1660 ekran kartı, i7 9. nesil Intel işlemci var ve açılmıyor, hata bile vermeden başlangıç yükleme ekranı çıkıp ardından kapanıyor dediğim oyunların Max sistem gereksinimini karşılıyor. Yani donanımsal sıkıntım yok diye düşünüyorum.

Yine de teşekkürler cevap için ama çözümü bilen varsa yada yardımcı olacak varsa cevaplarsa sevinirim.
Xbox Game Pass üzerinden açamadığım bir oyunu Steam veya Epic Games üzerinden açmayı deniycem bi bakıyım oyunla mı alakalı bir sorun var yoksa Xbox uygulamasıyla mı alakalı bir sorun var.

Steam üzerinden, Forza Horizon 5'i olan arkadaşımın hesabını açıp, deneme amacıyla laptopuma kurdum ve sorunsuz oynadım. Yani sorun direk Xbox uygulaması üzerinden yüklenen oyunlarda gibi duruyo.

Monster Tulpar T7 v20.1 model dzüstü bilgisayar modelini kullanıyorum. Notebook'un içerisinde NVIDIA 1660 ekran kartı, i7 9. nesil Intel işlemci var ve açılmıyor, hata bile vermeden başlangıç yükleme ekranı çıkıp ardından kapanıyor dediğim oyunların Max sistem gereksinimini karşılıyor. Yani donanımsal sıkıntım yok diye düşünüyorum.

Yine de teşekkürler cevap için ama çözümü bilen varsa yada yardımcı olacak varsa cevaplarsa sevinirim.
Xbox Game Pass üzerinden açamadığım bir oyunu Steam veya Epic Games üzerinden açmayı deniycem bi bakıyım oyunla mı alakalı bir sorun var yoksa Xbox uygulamasıyla mı alakalı bir sorun var.

Steam üzerinden, Forza Horizon 5'i olan arkadaşımın hesabını açıp, deneme amacıyla laptopuma Forza Horizon 5'i kurdum ve sorunsuz oynadım. Yani sorun direk Xbox uygulaması üzerinden yüklenen oyunlarda gibi duruyo.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı