Çözüldü PC'de 16 GB RAM 8 GB'a düşüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

kurabiyeed

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar genelde bu sorun oluyordu ama biraz farklı oldu. Bu sefer sabah kalktım, PC'yi açtım ders için tam hoş geldiniz derken kendine reset attı. Ben de bir tık tırstım. Sonra oyunlara girdim. FPS düşmüş ve deli gibi drop giriyor. Bir baktım meğerse 16 GB RAM gene 8 olmuş. Derste olduğum için tekrar takıp çıkaramıyorum. Sizce sebebi ondan mıdır?

Ek olarak Windows'da pencere sürüklerken donuyor.

Çözüm
Sürücü değerleri pek de gerekli değil şu an. Zaten baktığınız yer de sınırlı bilgi veriyor.

Kit olması güzel. RAM'ler hangi slotlara takılı? Dediğim şekilde BIOS güncelleyin, sonra RAM'leri çıkarıp sarı kısımlarını silgiyle temizleyin.

Deneyeceğim. Kendim taktım tepki vermedi, sonra pedere taktırdım. Oldu ama gene 8 GB dedi. Dipnot: İki RAM'in de RGB'leri yanıyor.
Sürücü değerleri pek de gerekli değil şu an. Zaten baktığınız yer de sınırlı bilgi veriyor.

Kit olması güzel. RAM'ler hangi slotlara takılı? Dediğim şekilde BIOS güncelleyin, sonra RAM'leri çıkarıp sarı kısımlarını silgiyle temizleyin.

Düzeldi kendi kendine ama BIOS Update yapcağım her şey için çok teşekkür ederim.
Böyle sorun çözülmez. RAM'lerin modelini belirtin. Kit mi alındılar? MSConfig'de bellek üst sınırlaması ayarı yaptınız mı? Yaptıysanız tiki kaldırın.

Corsair Vengeance Pro 16 GB 3200MHz.
Üst sınırlama ayarı falan hiç bulaşmadım.
1.5 yıldır bu PC'yi kullanıyorum. En son bu olayı PUBG oynarken denk gelmiştim, tekrar takınca düzelmişti. Garip olan sistemi tam açılırken kendine rest attı, tek garip olan bu.

Dipnot: X470 kullanıyorum ve bazen bir şey olduğunda (fiziksel olarak) PC reset atıp 8 GB oluyor, bazen takınca düzeliyor. Şu an derste olduğum için deneyemiyorum, o yüzden buraya yazıyorum.

İki tane olmasını soruyordum işte. Bunlar kit mi, yoksa iki tane ayrı ayrı 8 GB'lık mı aldınız? BIOS güncel değilse şuradan güncelleyin. 7B79vAH olana güncelleyin, diğeri beta.

İki tane olmasını soruyordum işte. Bunlar kit mi, yoksa iki tane ayrı ayrı 8 GB'lık mı aldınız? BIOS güncel değilse şuradan güncelleyin. 7B79vAH olana güncelleyin, diğeri beta.

BIOS güncellemedim şu zamana kadar bir şey olur diye ):

Bu arada SSD ve HDD sağlıklarına baktım Samsung Magician'dan. Vereceği verilere güvenilebilir mi?

Sık sık elektrik kesintisi yaşamıyorsanız korkacak bir durum yok. Bu rehbere bakarak güncelleyebilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şu soruma cevap vermediniz ayrıca. Önemli bir husus bu:
Bunlar kit mi, yoksa iki tane ayrı ayrı 8 GB'lık mı aldınız?

1608971571309.png

Kit hocam.

Deneyeceğim. Kendim taktım tepki vermedi, sonra pedere taktırdım. Oldu ama gene 8 GB dedi. Dipnot: İki RAM'in de RGB'leri yanıyor.

Düzeldi kendi kendine ama BIOS Update yapcağım her şey için çok teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Çözüm

Geri
Yukarı