PC'de Eksik RAM görme problemi

Hasan_Can35

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, geçenlerde bir tane laptop gördüm Teknosa'da Windows 10 işletim sistemi, Ryzen 5 3500U işlemci, GTX 1650 ekran kartı ve 2x4 GB 2400 MHz RAM'e sahip bir sistem vardı. Laptopu biraz inceledikten sonra görev yöneticisini açtım ve ne göreyim. Sistemde 8 GB RAM olmasına rağmen görev yöneticisinde 5.9 GB kullanılabilir RAM gözüküyordu. Bu problem çözülebilir mi? İnternette okuduğum bir yazı "sistemdeki 2 GB Vega ekran kartı için ayrılmış" diyordu. Eğer oyunları GTX ekran kartı üzerinden açarsam RAM'lerin tamamını kullanabilecek miyim yoksa yine 5.9 GB'lık kısmını mı kullanacağım? Teşekkürler.

Merhaba arkadaşlar, geçenlerde bir tane laptop gördüm Teknosa'da Windows 10 işletim sistemi, Ryzen 5 3500U işlemci, GTX 1650 ekran kartı ve 2x4 GB 2400 MHz RAM'e sahip bir sistem vardı. Laptopu biraz inceledikten sonra görev yöneticisini açtım ve ne göreyim. Sistemde 8 GB RAM olmasına rağmen görev yöneticisinde 5.9 GB kullanılabilir RAM gözüküyordu. Bu problem çözülebilir mi? İnternette okuduğum bir yazı "sistemdeki 2 GB Vega ekran kartı için ayrılmış" diyordu. Eğer oyunları GTX ekran kartı üzerinden açarsam RAM'lerin tamamını kullanabilecek miyim yoksa yine 5.9 GB'lık kısmını mı kullanacağım? Teşekkürler.
RAM'i Arkada kullanan uygulama olabilir.

BIOS'ta "Integrated Graphics Settings" gibi bir ayar olması gerekiyor. Onu disabled olarak ayarlarsanız o 2GB eksik olan kısım geri gelir. 8GB'ye çıkar. Siz oyunlarınızı zaten GTX 1650 üzerinden oynuyorsunuzdur. APU ekran kartı boşuna RAM'den yiyor. Dediğim ayarı yapın.

Eğer oyunları GTX ekran kartı üzerinden açarsam RAM'lerin tamamını kullanabilecek miyim yoksa yine 5.9 GB'lık kısmını mı kullanacağım? Teşekkürler.
GTX 1650 ile kullanırsanız 8 GB RAM'inizin hepsini kullanabilirsiniz.

RAM'i Arkada kullanan uygulama olabilir.
RAM'i arka da kullanan uygulama ile alakası yok. RAM'i uygulamalar kullansa bile orada eksik gözükmesinin sebebi o değil. Oyunlar neredeyse tüm RAM'imizi yiyor ama RAM miktarı 0 GB gözükmüyor.
İleri de 8 GB RAM alsam (4+8)sistemimde 10 GB RAM mi gözükecek?
Eğer APU grafik kartınızı devre dışı bırakırsanız ve oyunları GTX 1650 ile açarsanız 10 GB değil, 12GB olarak gözükecek. Şu an yaparsanız da 8 GB'ye çıkacak.

Çok teşekkür ederim hepinize laptopu daha almadım 😀(yanlış anlaşıldıysa özür dilerim) böyle bir problem vardı laptopta çözülebilecek bir şey ise alacaktım. Artik almamam için hiçbir neden kalmadı.

Geri
Yukarı