PC'de sürekli statik elektrik var

sucuklu baklava

Hectopat
Yer
Uganda
Daha fazla  
Selamlar son zamanlarda sürekli başıma geliyor. Bilgisayarı kapatınca 1 saat sonra tekrar girmeye çalışıyorum ama kasa çalışıyorken ekrana görüntü gelmiyor. Geçmişte tekrar buna benzer bir sebepten garantiye gitmişti ama sorun adaptördü. İşin ilginç kısmı eskiden bu sorun varken mouse ışığı 7/24 yanıyordu genelde de böyledir benim PC'de ama artık hiç yanmıyor sadece kasa çalışınca çalışıyor tüm fişleri söktüm başlatma yerine bastım vb. ve adaptörü biraz daha sıkılaştırdım bu sefer çalışmaya başladı ben statik elektrikten şüpheleniyorum bunu nasıl düzeltebiliriz?

Selamlar son zamanlarda sürekli başıma geliyor. Bilgisayarı kapatınca 1 saat sonra tekrar girmeye çalışıyorum ama kasa çalışıyorken ekrana görüntü gelmiyor. Geçmişte tekrar buna benzer bir sebepten garantiye gitmişti ama sorun adaptördü. İşin ilginç kısmı eskiden bu sorun varken mouse ışığı 7/24 yanıyordu genelde de böyledir benim PC'de ama artık hiç yanmıyor sadece kasa çalışınca çalışıyor tüm fişleri söktüm başlatma yerine bastım vb. ve adaptörü biraz daha sıkılaştırdım bu sefer çalışmaya başladı ben statik elektrikten şüpheleniyorum bunu nasıl düzeltebiliriz?
Fişe takılı değilken kasanın açma kapama tuşuna basılı tutabilirsin. Kasadaki yükü boşaltmak adına.

PSU sorunlu bence. Aynı sorunu yaşıyordum PSU değiştim düzeldi.

Merhaba. Adaptörü sıkılaştırdığınızda kasadaki GND (şaşe) iç bağlantısını eskisinden biraz daha iyi duruma getirdiğiniz için ekrana bu anlarda görüntü gitmiş olabilir. Kuzey köprüsü bileşenlerinden (CPU-RAM-ekr. kartı) birindeki kötü temas sistemin (POST'un) açılmamasına neden olabilir. İstenmeyen statik elektriklenmeler de bu ilk açılışları engelleyebilir, çeşitli yollarla giderilmesi gerekir.

Kasada statik elektriğin bulunup bulunmadığı bir kontrol kelamiyle, bu kasanın metal, boyasız bir noktasına kalem ucuyla dokunulduğunda, kontrol kaleminin neon ışığının arkasından el temasında yanıp yanmadığına bakılarak anlaşılabilir. Mause'un LED ışığının sürekli olarak yanması normal değil, sadece kasa çalışırken yanması normal olanıdır. PSU'da bazı iç elektronik sıkıntılar olduğunda bu durumları görülebilir. Sisteminizin 1 saat sonra açılıp görüntü vermemesi kanımca doğrudan statik elektrik varlığından değil PC bileşnlerinin (özellikle kuzey köprüsü bileşenlerinin) iyi olmayan mekanik temasından (adaptörün sıkılaştırılmasının indirekt yoldan iç temasları olumlu etkilemesiyle) dolayı olabilir. Kolay gelsin.

Geri
Yukarı