PCI-e slotundaki leke garantiye engel mi?

Cyrix1

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar yaklaşık 1 ay önce Pckolik'ten Artemis adlı sistemi aldım. 1 hafta önce ekrana görüntü vermemeye başladı ben de ekran kartını garantiye gönderdim. Aklıma takılan 1-2 tane soru var. Ekran kartının PCI Express slotunun giriş plastik kısmında küçük siyah leke vardı, sizce garanti için bir sorun teşkil eder mi?

Ben intel işlemcimi yollamıştım garantiye. Arka tarafında kara bir leke vardı. Macun sürülmüştü. O da leke oluşturmuştu. İntelin internet sitesinde özellikle bu şekilde lekeli işlemciler garanti dışıdır diyordu. Sonra işlemciyi yenisiyle değiştiler.

Arkadaşlar yaklaşık 1 ay önce Pckolik'ten Artemis adlı sistemi aldım. 1 hafta önce ekrana görüntü vermemeye başladı ben de ekran kartını garantiye gönderdim. Aklıma takılan 1-2 tane soru var. Ekran kartının PCI Express slotunun giriş plastik kısmında küçük siyah leke vardı, sizce garanti için bir sorun teşkil eder mi?
Siyah leke sonradan mı oluştu yoksa var mıydı?

İlk aldığımda hiç bakmadım.
Küçük leke dediğiniz şey neyden kaynaklanmış tespit edebilmemiz mümkün değil. Sisteme herhangi bir etkisi var mıdır yok mudur veya bu bir kusur & ayıp mıdır bilemiyoruz. Ancak kusur olduğunu ve sizden kaynaklı olmadığını varsayarsak;

Ürünün tarafınıza tesliminden itibaren 6 aylık süreçte ortaya çıkan ayıplar teslim tarihinde var olduğu sayılır. Malın ayıplı olmadığının ispatı da satıcıya aittir. O açıdan ürünü ne zaman aldığınız önem arz etmektedir. Ayrıca ayıp ortaya çıkar çıkmaz da satıcıya bildirim yükümlülüğü tüketiciye aittir. Makul sürede bildirimi yapmazsanız ürünü bu haliyle kabul etmiş sayılırsınız.

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun - Madde 10 (İspat Yükü)
Teslim tarihinden itibaren altı ay içinde ortaya çıkan ayıpların, teslim tarihinde var olduğu kabul edilir. Bu durumda malın ayıplı olmadığının ispatı satıcıya aittir. Bu karine, malın veya ayıbın niteliği ile bağdaşmıyor ise uygulanmaz.

Türk Borçlar Kanunu - Madde 223 (Gözden Geçirme ve Satıcıya Bildirme)
Alıcı, devraldığı satılanın durumunu işlerin olağan akışına göre imkân bulunur bulunmaz gözden geçirmek ve satılanda satıcının sorumluluğunu gerektiren bir ayıp görürse, bunu uygun bir süre içinde ona bildirmek zorundadır.

Alıcı gözden geçirmeyi ve bildirimde bulunmayı ihmal ederse, satılanı kabul etmiş sayılır. Ancak, satılanda olağan bir gözden geçirmeyle ortaya çıkarılamayacak bir ayıp bulunması hâlinde, bu hüküm uygulanmaz. Bu tür bir ayıbın bulunduğu sonradan anlaşılırsa, hemen satıcıya bildirilmelidir; bildirilmezse satılan bu ayıpla birlikte kabul edilmiş sayılır.

Yeni konular

Geri
Yukarı