PCI Express 4.0 Yazılımsal Mı?

ispc

Decapat
Merhaba, bugun çok ilginç bir durumla karşılaştım. Yabancı sitenin birinde X470 anakartalar için BIOS güncellemesiyle PCIe 4.0 desteği geleceğini durumun donanımsal değil yazılımsal olduğu söyleniyordu.

Ayrıca PCIe 4.0 desteğine sahip donanımların çıkmasının zaman alacağı için hızların düşük çıktığı, koşullar uygun hale geldiğinde yani PCIe 4.0 desteğine sahip donanımların sayısının artıp yayagınlaşması durumunda PCIe 4.0'ın hız potansiyelinin maksimum kullanılacağı bu ilk aşamada bu potansiyelin kullanılamamasının normal olduğu yazılıydı.

Ama en ilginç durum X470 anakartlara PCIe 4.0 desteğinin sadece BİOS güncellemesiyle gelme olasılığı. Eğer doğruysa PCIe 4.0'ın donanımsal değil yazılımsal bir durum olmasına hayli şaşırdım.

Düzenleme: Bazı x470 anakartlar için PCIe 4.0 desteği kesin gibi. Kaynak veriliyor mu sakıncası var mı bilmiyorum. Sakıncası yoksa kaynak ta belirtebilirim.

Eğer doğruysa, PCIe. 4.0 desteğinin x470 anakartklara gelebilecek olması ve olayın donanımsal değil yazılımsal ve sadece BIOS güncellemesiyle gelecek olması gerçekten ilginç, AMD'nin PCIe 4.0 atağı olmasa durumun donanımsal değil yazılımsal olduğu sadece sinyalle alakalı olduğu BIOS deteğiyle durumun halledilebileceğinden haberdar olmamız mümkün olmazdı sanırım. Demek ki isteseler çok daha önce PCIe 4.0'a geçebilirlerdi ama yapmadılar malum yatıırm maliyetleri ve kar olayı, kısaca kapitalizm.

Son düzenleme:
Hayır. Sadece yazılım ile mümkün değil. Zaten PCIe 4.0 kontrolü işlemci içinde geliyor. AMD'nin bize söylediği PCIe 4.0 gereksinimleri için yeni materyaller kullanmak zorunda kaldıkları.

İlk başlarda anakartlar Beta BIOS ile PCIe 4.0 desteği sundular. Bu tabii ki Zen 2 tabanlı Ryzen 3000 için geçerli bir durum (Ryzen 3000 APU'larda olmayan). Lakin anakartların X570'te olan performansı karşılamaması sorun yaratacağından sonra bu karardan vazgeçilmiş.

PCIe 4.0 destekli bir Beta BIOS ve Zen 2 Ryzen 3000 işlemci ile PCIe 4.0 elde edebilirsiniz ama sorun yaşayabilirsiniz ve tam 4.0 hızı alamayabilirsiniz. Olay sadece yazılımda bitmiyor yani.

Bir de şunu eklemek istiyorum: Şu teknoloji dünyasında her şeye bir komplo teorisi eklemek saçmalığına bir son verelim. Ülke olarak biz de boş işlere vakit harcamak yerine bilime uğraşırsak sığ kaderci yaklaşımdan kurtulup yarını biz tasarlayabiliriz.

Bu bir komplo değil PCIe 5.0 için bile çalışmalar bir hayli önce başlamış durumuda bence çoktan bitmiştir ama şirketler yaptıkları yatırım ve arge maliyetlerini çıkarıp maksimum kar etmediği sürece eski teknolojiden yeni teknolojiye geçmiyor. Yeni teknolojiye geçiş zamanlamasını ise yaptıkları karlara göre şirketler belirliyor. Ben şahsen AMD İNTEL rekabetine de inanmıyorum. Tamamen bir danışıklı dövüşten ibaret olduğunu düşünüyorum. AMD'nin yıllarca rekabetten çekilmesinin başka bir anlamı yok çünkü. Yıllar sonra AMD biraz pazar payı alsın karlılığını artırsın diye müsade ediyor sadece İNTEL tıpkı yıllar önce AMD'nin yaptığı gibi. Zaten AMD İNTEL'in pek çok ortak projeleri var. Mesela 10 nm intel işlemciler şimdiden hazır gibi ama bu aşamada elbette geçmezler zamanı gelip 10nm intel işlemciler çıktığında kimse Ryzen'lerin yüzüne bakmaz olacak. Bu komplo değil kapitalizmin bir metodolojisi. 2023 -2025 yeni teknolojiler için bir mihenk taşı olacak.

411367

Bu arada okuduğum ingilizce kaynakta aynen şöyle yazıyor:

PCIe 4.0 özelliği, X470 Anakart BIOS'unda ortaya çıkıyor.

Anakart üreticileri, yeni Ryzen 3000 işlemciler için X570 serisi anakartları hazırlamakta zorlanıyorlar. Bunlar aynı zamanda PCI-Express 4.0'ı eko sisteme getirecektir. İlginç, Gigabyte, Ryzen 3000'in (diğerlerinin yanı sıra) X470 anakartlarıyla uyumluluğu için yeni BIOS güncellemeleri yayınladı. Ve tahmin et BIOS ne gösteriyor?

BT, şirketin X470 Aorus Gaming Wi-Fi anakartının en son bios güncellemesinde PCIe 4.0 seçeneğini eklediğini düşünüyor. Bu bilgi bir gözlemci Reddit kullanıcısı tarafından tespit edildi ve ardından Tom's Hardware tarafından doğrulandı. Gigabyte henüz yeni seçenek hakkında resmi bir açıklamada bulunmadı.

Bir şekilde X470'e doğru ilerleyen X570'e yönelik bir geçiş özelliği olabilir. AMD'nin güncellemesinde yazdıkları:

300 ve 400 serisi AM4 anakartlar PCIe 4.0'ı destekleyebilir. AMD çıkış özelliğini kilitlemeyecek, bunun yerine ana kart üreticilerinin durumlarına göre anakartlardaki daha hızlı standardı doğrulaması ve nitelemesi gerekecek. Özelliği destekleyen anakart satıcıları, BIOS güncellemeleri yoluyla bunu etkinleştirecek, ancak bu güncellemeler satıcının takdirine sunulacak. Aşağıda belirtildiği gibi, destek tahta, anahtar ve mux düzenlerine dayalı yuvalarla sınırlı olabilir.

Düzenleme:
Mevcut anakartlardan bazıları, Gen 4'ü CPU kontrol ünitesinden taşıyacak kadar sağlam bir yapıya sahip.

Güncelleme: 300 ve 400 serisi AM4 anakartların PCIe 4.0'ı destekleyebileceğini doğrulayan AMD temsilcileriyle konuştuk. AMD çıkış özelliğini kilitlemeyecek, bunun yerine ana kart üreticilerinin durumlarına göre anakartlardaki daha hızlı standardı doğrulaması ve nitelemesi gerekecek. Özelliği destekleyen anakart satıcıları, BIOS güncellemeleri yoluyla bunu etkinleştirecek, ancak bu güncellemeler satıcının takdirine sunulacak. Aşağıda belirtildiği gibi, destek tahta, anahtar ve mux düzenlerine dayalı yuvalarla sınırlı olabilir.

Kaynaklarımız bize bir BIOS güncellemesi ile bu özelliği açtıktan sonra, eski anakartların anakarttaki ilk yuvaya bir PCIe 4.0 x16 bağlantısı sağladığını ancak yuvaların geri kalanının PCIe 3.0 sinyal hızlarına geri döndüğünü söylüyor. Bunun nedeni, anakartta altı inç'i geçen herhangi bir iz yönlendirmenin, PCIe 4.0'ın daha hızlı sinyalleşme hızlarını destekleyen daha yeni redrivers ve işlemciler gerektirmesidir. Bu, CPU'ya en yakın olan PCIe yuvasının kolayca PCIe 4.0'ı destekleyeceği, M.2 portları da dahil olmak üzere diğer yuvaların PCIe 3.0 sinyal hızında çalışacağı anlamına gelir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu bir komplo değil PCIe 5.0 için bile çalışmalar bir hayli önce başlamış durumuda bence çoktan bitmiştir ama şirketler yaptıkları yatırım ve arge maliyetlerini çıkarıp maksimum kar etmediği sürece eski teknolojiden yeni teknolojiye geçmiyor. yeni teknolojiye geçiş zamanlamasını ise yaptıkları karlara göre şirketler belirliyor. Ben şahsen AMD İNTEL rekabetine de inanmıyorum. Tamamen bir danışıklı dövüşten ibaret olduğunu düşünüyorum. AMD'nin yıllarca rekabetten çekilmesinin başlka bir anlamı yok çünkü. Yıllar sonra AMD biraz pazar payı alsın karlılığını artırsın diye müsade ediyor sadece İNTEL tıpkı yıllar önce AMD nin yaptığı gibi, zaten AMD İNTEL'in pek çok ortak projeleri var. Mesela 10 nm intel işlemciler şimdiden hazır gibi ama bu aşamada elbette geçmezler zamanı gelip 10nm intel işlemciler çıktığında kimse Ryzen'lerin yüzüne bakmaz olacak. Bu komplo değil kapitalizmin bir metodolojisi. 2023 -2025 yeni teknolojiler için bir mihenk taşı olacak.

Eki Görüntüle 411367

Bu arada okuduğum ingilizce kaynakta aynen şöyle yazıyor:

PCIe 4.0 özelliği, X470 Anakart BIOS'unda ortaya çıkıyor

Anakart üreticileri, yeni Ryzen 3000 işlemciler için X570 serisi anakartları hazırlamakta zorlanıyorlar. Bunlar aynı zamanda PCI-Express 4.0'ı eko sisteme getirecektir. İlginç, Gigabyte, Ryzen 3000'in (diğerlerinin yanı sıra) X470 anakartlarıyla uyumluluğu için yeni BIOS güncellemeleri yayınladı. Ve tahmin et BIOS ne gösteriyor?

BT, şirketin X470 Aorus Gaming Wi-Fi anakartının en son bios güncellemesinde PCIe 4.0 seçeneğini eklediğini düşünüyor. Bu bilgi bir gözlemci Reddit kullanıcısı tarafından tespit edildi ve ardından Tom's Hardware tarafından doğrulandı. Gigabyte henüz yeni seçenek hakkında resmi bir açıklamada bulunmadı.

Bir şekilde X470'e doğru ilerleyen X570'e yönelik bir geçiş özelliği olabilir. AMD'nin güncellemesinde yazdıkları:
AMD Intel rekabeti... Intel eğer müsaade ediyorsa neden? Kendi satışları hayli düştü. Eğer AMD Intel'e karşı çıkarsa ne olacak ya da Intel AMD'ye izin vermezse? 10nm Intel işlemciler çıkarsa AMD'ye bakılmaz ha? Bekle ve gör diyorum. AMD 7 nm'ye geçmiş durumda. Intel ise 10 nm ürünlerini bile piyasaya çıkaramadı.

Hayır. Sadece yazılım ile mümkün değil. Zaten PCIe 4.0 kontrolü işlemci içinde geliyor. AMD'nin bize söylediği PCIe 4.0 gereksinimleri için yeni materyaller kullanmak zorunda kaldıkları.

İlk başlarda anakartlar Beta BIOS ile PCIe 4.0 desteği sundular. Bu tabii ki Zen 2 tabanlı Ryzen 3000 için geçerli bir durum (Ryzen 3000 APU'larda olmayan). Lakin anakartların X570'te olan performansı karşılamaması sorun yaratacağından sonra bu karardan vazgeçilmiş.

PCIe 4.0 destekli bir Beta BIOS ve Zen 2 Ryzen 3000 işlemci ile PCIe 4.0 elde edebilirsiniz ama sorun yaşayabilirsiniz ve tam 4.0 hızı alamayabilirsiniz. Olay sadece yazılımda bitmiyor yani.

Bir de şunu eklemek istiyorum: Şu teknoloji dünyasında her şeye bir komplo teorisi eklemek saçmalığına bir son verelim. Ülke olarak biz de boş işlere vakit harcamak yerine bilime uğraşırsak sığ kaderci yaklaşımdan kurtulup yarını biz tasarlayabiliriz.
Kaderimizde varsa olur kasmaya gerek yok.

AMD Intel rekabeti... Intel eğer müsaade ediyorsa neden? Kendi satışları hayli düştü. Eğer AMD Intel'e karşı çıkarsa ne olacak ya da Intel AMD'ye izin vermezse? 10nm Intel işlemciler çıkarsa AMD'ye bakılmaz ha? Bekle ve gör diyorum. AMD 7 nm'ye geçmiş durumda. Intel ise 10 nm ürünlerini bile piyasaya çıkaramadı.

Ben bir İNTEL fanboy değilim, hatta eğer AMD samimiyse rekabette gönlüm AMD'den yana, fanatik değilim ihtiyaçalarıma uygun koşullarda cevap veren teknolojiyi ön yargısızca kullanma taraftarıyım.

Şu bir gerçek ki İNTEL teknoloji olarak çok önde, İNTEL 10nm'ye geçtiğinde gerek tekli gerekse çoklu çekirdekte Ryzen'e fark atacaktır. Bununla ilgili bir kaç yazı okumuştum.

Mesala thundurbolt 3 vs gibi teknolojiler var mı AMD'de, İNTEL'in kendine has kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap veren teknoloji çözümleri önde bu bir gerçek. Ha hız ve bazı teknolojiler için güvenlikten ödün vermiş bunu görmezden gelmiş olabilir. İNTEL güvenlik açığı haberleri bya bir sükse yapmıştı bir aralar ama insanlar buna rağmen vazgeçmedi neden?

Mesala Ben oyun için değil çoklu monitör kullanımına uygun (başlangıçta 3 monitor zamanla 8'e çıkarmayı düşünüyorum monitor sayısını) aynı anda birden çok iş yapabileceğim(ağır programlar değil 1080p hd ekran çoklu işler, Ben program kullanmıyacağım hafifi ofis prgramalrı internet sayfaları ve çoklu monitorda bir takım istatistiksel işlemler.bunun için) bir sistem kurmak istiyorum. Ryzen bunun için biçilmiş kaftan değil mi? Mesala Ryzen APU sistem kursam hem CPU'nun tümleşik GPU'su hem de harici GPU'yu aynı anda çoklu monitor bağlamak için kullanmak istiyorum. Bunu yapabilir miyim? GPU'yu takığım an APU'nun monitor çıkışları devre dışı kalıyor diye biliyorum. Var mı bununla ilgili bir BİOS ayarı bir çözüm. Hem onbord hem harici GPU'yu aynı anda kullanabileceğim bir çözüm. (Bunu ben bilmiyorum, araştırdım reddit'te bile araştırma yaptığımda çeşitli sorunlar olduğunu görüyorum ve tatmin edici bir çözümse bulamadım RYZEN için. Eğer varsa bir çözüm yazılsın RYZEN sistem kurayım. Ama çözüm bulamazsam yapacağım şey RYZEN 3. Nesil çıksa da İNTEL biraz ucuzlasa diye beklemek.)

İNTEL'de iGPU sayesinde küçük bir BİOS ayarıyla hem onbord (HD GRAFİK 630) hem de harici GPU monitor çıkışları aynı anda Multi display(Monitor) olarak kullanılabiliyor..

Mesala Ryzen özellikle fazla çekirdeği bulunması nedeniyle çoklu iş uygulamalarını aynı anda kullanma noktasında fark atıyor İNTEL'e bu bir gerçek. Peki kaç tane bu tarz programın yazılım desteği var RYZEN için.

Yani iş gerçek hayattaki spesifik ihtiyaçlara ve verilen desteğe ve çözümlere geldiğinde İNTEL'in farkı ve gerçek hayatta insanlara sunduğu çözümler ve olanaklar ortada. Fiyat politikasından ne kadar şikayetçi olsak da ...

Son düzenleme:
Var mı bununla ilgili bir BİOS ayarı bir çözüm. Hem onbord hem harici GPU'yu aynı anda kullanabileceğim bir çözüm.
Eskiden AMD'de de yok değildi.
İNTEL güvenlik açığı haberleri bya bir sükse yapmıştı bir aralar ama insanlar buna rağmen vazgeçmedi neden?
İnsanlar vazgeçmedi çünkü Intel'e alışkındı birçok insan. AMD son yıllarda ismi öne çıkan markalardan. Eskiden yaşamış olsam belki Intel tarafından bakabilirdim ama 14 yaşımda olduğumdan bakınca aynı performansı AMD'nin çoğu yerde daha düşük fiyata verdiğini görüyorum.
Bende hiçbir markanın fanı değilim. AMD'nin daha gelişmesi, Intel'in ise fiyat konusuna bir çözüm getirmesi gerekiyor.

İlginç, Gigabyte, Ryzen 3000'in (diğerlerinin yanı sıra) X470 anakartlarıyla uyumluluğu için yeni BIOS güncellemeleri yayınladı. Ve tahmin et BIOS ne gösteriyor?

Yazdıklarımı okumuyorsun bile. Neyse, kimse seni Beta BIOS ile 4.0 açmaktan alıkoymuyor. Aç kullan. Ama X570 ile elde edeceğin 4.0 performansını elde edemezsin.

Geri
Yukarı