PCIE 3.0 x16 vs x8

ARDOWA

Kilopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Öğretmen
İyi forumlar arkadaşlar. Bir kaç gündür SLI-CFX konfigürasyonları üzerinde bilgi edinmeye çalışıyorum ve işlemcilerdeki PCIE yol sayısı kafama takılan bir konu oldu. Modern ekran kartları malumunuz PCIE 16x yuvaları gerektiriyor tam verimlilik için. Ve sisteminizde birden fazla ekran kartı kullanmak isterseniz i7 6700k ile bile 2*8x ya da 1*8x+2*4x şeklinde kullanmanız gerekiyor. Eğer illa iki kartı da 16x olarak kullanmak istiyorsanız Intel'de 40 PCIE yolunca sahip işlemcilerden birini kullanmanız gerekiyor. (AMD'de 2 ekran kartını da 16x olarak çalıştırmaya yetecek bir işlemci var mı bilmiyorum. Bilen arkadaşlar bu konuda da bilgi verebilirse sevinirim.)

Benim kafama takılan nokta ise şu: 2*16x ve 2*8x arasındaki küçük (izlediğim testlerden edindiğim izlenim bu) fark gittikçe azalacak mı yoksa artacak mı ? Daha da açık ifade etmek gerekirse video-animasyon-modelleme işleriyle uğraşmayacak,sadece oyun oynayacak birisinin sırf iki ekran kartını da 16x olarak çalıştırmak için X99 anakartlı bir sistem toplamasına gerek var mı ?

16x olarak çalıştırmak için x99 sistem toplaman gerek ki daha iyi performans alırsın fakat işlemcide önemli örneğin i7 5820k da 16x/8x olarak fakak i7 5930k ise 16x/16x olarak çalışır. Ama oyun içinse bu kadaf masraf yapmak yerine z170 yongalı ve tek bir güçlü ekran kartı yeter.

16x olarak çalıştırmak için x99 sistem toplaman gerek ki daha iyi performans alırsın fakat işlemcide önemli örneğin i7 5820k da 16x/8x olarak fakak i7 5930k ise 16x/16x olarak çalışır. Ama oyun içinse bu kadaf masraf yapmak yerine z170 yongalı ve tek bir güçlü ekran kartı yeter.

Peki sizce 16x ve 8x arasındaki fark ne olacak ? Gelecekte herhangi bir artma ya da azalma söz konusu olur mu bu iki tip arasındaki performans farkında ?

16x daha performanslı ama ekran kartına göre tabiki performans artar yada düşer. Gelelim farkına diyelim gtx 970 ile sli yapacaksınız 16x/8x oluyor diyelim bunda ilk kartta tam performans fakat ikinci kartta %50 performans alırsın veya 16x/16x oluyor diyelim bunda her iki kart tam performansta çalışır.

Yani ama çokta alamaz.
SLI-CFX konfigürasyonlarında bile 16x-8x yuva farkının yarattığı FPS farkı zaten çok az. Bahsettiğiniz kadar büyük bir fark söz konusu değil. Benim sorduğum ve merak ettiğim şey 16x ve 8x arasındaki fark gelecekte nasıl bir hal alacak ?

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı