PCIe 4.0 M2 SSD'ler Beklenmeli mi?

Çağlar0707

Kilopat
Katılım
22 Ağustos 2016
Mesajlar
1.147
Çözümler
21
Yer
Antalya
Daha fazla  
Cinsiyet
Erkek
Meslek
Öğrenci
İyi akşamlar. Sizce PCI-e 4.0 M.2 NVMe SSD'ler beklenmeli mi yoksa yarı kapasiteli iki PCI-e 3.0 M.2 NVMe SSD RAID0 mı yapılmalı?
Eğer PCI-e 4.0 SSD'ler beklenirse ilk çıkan ürünlerin okuma-yazma hızlarının öyle limitlerde olacağını düşünmüyorum. Olsa bile bence fiyatları çok yüksek olacaktır. Öbür türlü PCI-e 3.0 SSD'ler RAID0 konfigürasyonunda çalıştırılırsa da 2 kat daha fazla PCI-e yolu kullanacaklar ve RAID 0'ın bazı riskleri olduğu söyleniyor. Bozulma açısından tek SSD'nin de çift SSD'nin de bozulması durumunda nasıl bozulduğuna bağlı olarak veri kaybı olacaktır ve bozulmadığını farz edersek de bu açıdan bir sıkıntı olmayacaktır. Onun haricinde ne gibi bir tehlikesi olabilir ki?
 
Son düzenleyen: Moderatör:

EvdekiTarantula

Centipat
Katılım
1 Temmuz 2019
Mesajlar
41
Çözümler
1
Yer
Konoha
İyi akşamlar bence beklemene gerek yok her ne kadar arada 2 kat hız farkı olsa da günlük kullanımda pek bir farkı olmayacaktır bu daha çok içerik oluşturucular büyük dosyalar ile çalışanlar için zaman tasarrufu sağlamak için ama günlük bir kullanıcı hobi için uğraştığı bir şeyde ekstra dan bir kaç dakika bekleyebilir, fiyat farkına da değmez diye düşünüyorum. RAID 0 verinin yüzde 50' lik kısmını bir diske yazarken diğer yüzde 50' lik kısmını aynı anda diğer diske yazıyor böylelikle bu disklerin biri bozulduğunda içinde ki sistem çöker, başka da bir riski yok bildiğim kadarıyla ekstra dan yedek için birde HDD almayı düşünebilirsiniz.
 
Yukarı