PC'nin boştaki sıcaklığını nasıl düşürürüm?

temmuzz

Kilopat
Makaleler
2
PC yük altında değilken sıcaklıkları;
  • CPU: 49 C.
  • GPU: 45 C.
  • M.2-SSD: 51 C.
  • Anakart: 51 C.
Ryzen 7 3700X stok soğutuculu işlemci var. Mini ITX Gigabyte X570-I Aorus Pro anakart var. Corsair Crystal 280X kasada. 1000RPM 5 adet fan var.
Önde 2 ve altta bir adet üstte de bir adet hava alan fan üstte bir adet de egzoz fanı var.
Yük altında değilken fanlar 500 RPM dönüyor.
Boştayken sıcaklıkları nasıl düşürebilirim?

Ek Açıklama 2020-05-17 125225.png

Son düzenleyen: Moderatör:
PC yük altında değilken sıcaklıkları;
  • CPU: 49 C.
  • GPU: 45 C.
  • M.2-SSD: 51 C.
  • Anakart: 51 C.
Ryzen 7 3700X stok soğutuculu işlemci var. Mini ITX Gigabyte X570-I Aorus Pro anakart var. Corsair Crystal 280X kasada. 1000RPM 5 adet fan var.
Önde 2 ve altta bir adet üstte de bir adet hava alan fan üstte bir adet de egzoz fanı var.
Yük altında değilken fanlar 500 RPM dönüyor.
Boştayken sıcaklıkları nasıl düşürebilirim?

Eki Görüntüle 565155

Fan hızlarını arttırabilirsin. Senin kasandan daha kalitesiz bir kasa ile boşta 34 derece ekran kartı sıcaklığı alıyorum fanlar fıldır fıldır dönüyor. Fan değerleriyle oynamanı tavsiye ederim.

AMD uygulaması ile işlemci fanını otomatik ayara almayı dener misin. MSI anakart INTEL 9400F kullanıyorum boştayken fanların RPMi 800-900 arası. 500 rpm bana biraz düşük geldi. Aldığım işlemci sıcaklık değeri boştayken maksimum 40 derece. Bir de stok soğutucu ile kullanıyorum.

AMD uygulaması ile işlemci fanını otomatik ayara almayı dener misin. MSI anakart INTEL 9400F kullanıyorum boştayken fanların RPMi 800-900 arası. 500 rpm bana biraz düşük geldi. Aldığım işlemci sıcaklık değeri boştayken maksimum 40 derece. Bir de stok soğutucu ile kullanıyorum.
Ryzen Master'ı kastediyorsun değil mi? Fanlar zaten 1000 rpm boşta silence moda alınca 500 rpm dönüyor. Devrini arttırırsam, stok soğutucu da yüksek devirde dönüyor çok ses yapıyor. Fanlar anakart girişinden beşli çoklayıcı kablo ile psu'ya bağlı molex ile.
Ryzen Master'da işlemci fanı kısmını bulamadım ama otomatiğe almak için.
Boşta olan sıcaklığı çok önemli değil. Asıl önemli olan yük altında 15 dakikada maksimum çıktığı değer.
Yük altında bir sorun yok bence 55 derece CPU, oyuna göre de GPU 50-65 derece arasında.

Ryzen Master'ı kastediyorsun değil mi? Fanlar zaten 1000 rpm boşta silence moda alınca 500 rpm dönüyor. Devrini arttırırsam, stok soğutucu da yüksek devirde dönüyor çok ses yapıyor. Fanlar anakart girişinden beşli çoklayıcı kablo ile psu'ya bağlı molex ile.
Ryzen Master'da işlemci fanı kısmını bulamadım ama otomatiğe almak için.

Yük altında bir sorun yok bence 55 derece CPU, oyuna göre de GPU 50-65 derece arasında.
Değerlerin gayet normal o halde, 500 RPM düşük bir seviye sesle alakalı rahatsız oluyorum diyorsan boşta bu dereceleri kabullenmelisin. Onun dışında yapabileceğin çok da bir şey yok stok soğutucuyu güçlü bir kule tipi soğutucu ile değiştirirsen fanlar daha sessiz 1000 rpmde çalışacaktır.

Sese aldırmayıp fan hızlarını arttırınca da böyle.
gnvbm.png

@Selçuk ESEN Daha yüksek devirli fanlar alsam faydası olur mu sence? 1500 rpm ya da 1800rpm gibi. Bendeki Be-Quiet Pure Wings 2 fanlar max. 1000 rpm çünkü.
Ya da AMD stok soğutucu yeerine başka bir hava soğutucu mu almalı. Boşta 30-35 derecelerde çalışsın istiyorum. Belki anormal değerler değil ama gereksiz yere boşta 10-15 derece daha sıcak çalışsın istemiyorum.

Son düzenleme:
Sese aldırmayıp fan hızlarını arttırınca da böyle.
Eki Görüntüle 565198
@Selçuk ESEN Daha yüksek devirli fanlar alsam faydası olur mu sence? 1500 rpm ya da 1800rpm gibi. Bendeki Be-Quiet Pure Wings 2 fanlar max. 1000 rpm çünkü.
Ya da AMD stok soğutucu yeerine başka bir hava soğutucu mu almalı. Boşta 30-35 derecelerde çalışsın istiyorum. Belki anormal değerler değil ama gereksiz yere boşta 10-15 derece daha sıcak çalışsın istemiyorum.
Değerler aslında normal. AMD işlemciler INTEL'e göre bir tık daha fazla ısınıyor. Burada tabiki kasa içi havalandırmanın, kullanılan fanların, kasanın bulunduğu yerin, termal macun kalitesinin, ve bilgisayarda arka planda çalışan uygulamaların vs. bir sürü etkisi var. Stok soğutucu yerine kaliteli kule tipi bir işlemci soğutucusuna geçtiğinde değerler tabiki düşecektir. Ancak boşta bile fanları 1500 rpm çalıştırıp gürültüyü çekmenin bir anlamı yok. Öncelikle işlemci eğer performans modundaysa windows üzerinden dengeli moda almayı dener misin. Sürekli yüksek değerlerde çalışması da sıcaklığı yüksek tutar. Aynı şekilde ekran kartını da performans modunda tutmanın bir anlamı yok boşta gezinirken. Bunları da deneyip bi değerlere bakarsın, hala istediğin sıcaklıklara ulaşamıyorsan işlemci soğutucu satın alırsın.

Yeni konular

Geri
Yukarı