PC'yi şalterden kapatıp açtıktan sonra görüntü gelmiyor

Makaleler
20
Merhabalar. Daha önce başınıza geldi mi bilmiyorum ama bu konuyla ilgili hiçbir konu açılmadığından sorunun cevabını bulamadım. Sorunu kısaca şöyle özetleyeyim:

PC'yi kapatıp açtığımda bir problem yok. Fakat PC'yi kapattıktan sonra üstüne PSU şalterini de kapatıp prizden çektikten sonra, tekrar takıp PC'yi açtığımda sistem çalışıyor ancak ekrana görüntü gelmiyor. Anakartın QLED kısmında RAM'in bulunduğu kısımda sarı ışık yanıyor. O sırada reset tuşuna bastığım zaman sistem açılıyor. Ancak reset tuşuna basmazsam 4-5 defa açıp kapattığımda açılmaya başlıyor. PC'yi kapatıp elektriği komple kesmediğim zaman böyle bir sorun olmuyor.

RAM'ler, ASUS'un tavsiye ettiği şekilde A2 ve B2 portlarına takılı. B2 portundaki RAM'i çıkarttığımda PC'yi kapatıp şalteri de kapatıp açtığım zaman bu sorunla karşılaşmıyorum. Ancak RAM'ler Dual Channel iken, şalterden kapatıp açtıktan sonra ekrana görüntü gelmiyor ve dediğim o sarı ışık anakartta sürekli yanıyor.

Sorunun RAM'den kaynaklandığına inanmak istiyorum ama emin de olamıyorum. Anakart ve CPU bazlı bir sorun olabileceğini de düşünüyorum. Tek RAM'de bu sorun yok ama Dual Channel yaptığımda şalteri kapatıp açtığımda bu sorun oluyor. Daha önce bu hatayı alan var mı? Sizce sorun hangi bileşendedir?

Anakart: ASUS ROG STRIX B550-F GAMING.
İşlemci: AMD Ryzen 5 5600X.
Bellek: Kingston HyperX Predator 16 GB (2x8 GB) 3200MHz CL16 RGB DDR4 RAM.

En güncel BIOS yüklüdür. Ayrıca bileşenlerin sürücüleri ve Windows günceldir.

Benzer sorun bende de mevcuttu, şalteri kapattıktan sonra ne yaparsam yapayım sizin dediğiniz gibi 5 kere reset attıktan sonra BIOS kendini sıfırlıyor anca açılıyordu.

Sonrasında tek RAM ile sistemi açıp 2133MHz üstünden başlatıp stabil açıldığına karar verdikten sonra, ikinci RAM'i de yerine takarak BIOS'tan D.O.C.P modunu aktif hale getirdiğim günden beri sorunsuz bir şekilde kullanmaya devam ediyorum. Şalteri kapatıp açsam bile sistem sorunsuz açılıyor. ASUS anakartlarında D.O.C.P haricinde kendiniz elle RAM hızını arttırdığınız zaman bu sorun oluşuyor. Yani demek istediğim şu, tek RAM hızınızı 3200MHz olarak ayarlayıp ikinci RAM'i yerine taktığınızda sistem açılmama gibi sorunlar yaratıyor, illa 2133MHz hızına alıp birinci RAM'i sonrasında ikinci RAM'i de taktıktan sonra D.O.C.P modunu açmak gerekiyor, benim anakartımda dahil 2 anakart üstünde daha deneme yaptık bu sorundan böyle kurtulduk. ASUS'a has bir şey mi yoksa genel mi böyle bilmiyorum.

RAM'in sisteminize uyumlu olduğundan eminseniz, BIOS'u varsıyalana alınız tek RAM ile sonrasında sisteminiz düzgün açılıyorsa eğer ikinci RAM'i de takıp sistemin varsayılan ayarda açılıp açılmadığına bakın genelde 2133MHz hızında açılır varsayılan ayarda, bundan da emin olduktan sonra BIOS üstünden D.O.C.P modunu aktif hale getirip tekrar stabil açılıp açılmadığına bakınız.

Bende ki anakart ve denediğim anakartlar ASUS'un TUF serisine ait.
Hocam BIOS'ta 2 profil ve 1 D.O.C.P var. 1. profilde frekans 3200, 2. profilde 3000. Ancak D.O.C.P'ye alırsam 2400MHz oluyor diye hatırlıyorum. RAM'leri D.O.C.P'ye almam durumunda bu şalter meselesi çözülür mü? Ama bu durumda RAM'ler 2400 MHz'de çalışmaz mı?

Sizin BIOS ekranınız ile benimki aynı olması lazım diye umuyorum.

Kendim kullanmış olduğum anakartın BIOS resimlerimi çekip buraya bırakıyorum, ben genelde ayarlamayı, F7 tuşuna basarak, AI tweaker sekmesinden yapıyorum, ilk resimde ki gibi ana ekranda yapınca bir şeyler ters gidiyor bende, ek olarak ASUS'un kendi resmi sitesinden RAM uyumluluğuna bakmanız da önemli.
Eğer listede sizin ürününüz yoksa sorun bundan da kaynaklanıyor olabilir, 1202 BIOS'undan sonra ki tüm BIOS'lar beta aşamasında, DRAM uyumluluk listesi dar gibi şu an. Sizin sanırım RAM'leriniz HX432C16PB3AK2/16 bu model ama DRAM listesine baktığımda bu RAM'ler uyumluluk listesinde yok. En azından ben göremedim diyelim.

D.O.C.P açtığınız zaman size ne hız vaad edilmişse o hızı alırsınız. 2400 ise 2400, 3200 ise 3200 hız alırsınız.

Benim size verebileceğim bilgi şimdilik bu kadar. Daha bilgili arkadaşlar daha detaylı yardımcı olacaktır muhakkak.

Dosya Ekleri

• 1.jpg
    1.jpg
    214 KB · Görüntüleme: 35
  • 2.jpg
    2.jpg
    198,8 KB · Görüntüleme: 18
Sizin BIOS ekranınız ile benimki aynı olması lazım diye umuyorum.

Kendim kullanmış olduğum anakartın BIOS resimlerimi çekip buraya bırakıyorum, ben genelde ayarlamayı, F7 tuşuna basarak, AI tweaker sekmesinden yapıyorum, ilk resimde ki gibi ana ekranda yapınca bir şeyler ters gidiyor bende, ek olarak ASUS'un kendi resmi sitesinden RAM uyumluluğuna bakmanız da önemli.
Eğer listede sizin ürününüz yoksa sorun bundan da kaynaklanıyor olabilir, 1202 BIOS'undan sonra ki tüm BIOS'lar beta aşamasında, DRAM uyumluluk listesi dar gibi şu an. Sizin sanırım RAM'leriniz HX432C16PB3AK2/16 bu model ama DRAM listesine baktığımda bu RAM'ler uyumluluk listesinde yok. En azından ben göremedim diyelim.

D.O.C.P açtığınız zaman size ne hız vaad edilmişse o hızı alırsınız. 2400 ise 2400, 3200 ise 3200 hız alırsınız.

Benim size verebileceğim bilgi şimdilik bu kadar. Daha bilgili arkadaşlar daha detaylı yardımcı olacaktır muhakkak.
Evet RAM'ler anakartın uyumluluğnda yok ama aynı RAM'in RGB'li olmayanı var. RGB fark etmez diye belki koymamışlardır. Çok teşekkür ederim, çok yardımcı oldunuz. D.O.C.P'yi deneyeceğim muhakkak.

Geri
Yukarı