PC'yi TV'ye bağlayarak 4K HDR film izleme sorunu

Vordue

Decapat
Merhabalar değerli Technopat sosyal ailesi, yine bir teknolojik kafa basmıyorm ile sizlere danışmaya geldim koşa koşa.

Geçen hafta yeni bir televizyon aldım odamda kullanmak için ki kendisi işte bu; Samsung 43RU7400 43''. Çok memnunum keratadan her istediğimi yapıyor, hopluyor zıplıyor, çok şirin. Bunun bir de HDR'ı varmış ki bu güne kadar HDR neymiş, ne işe yararmış valla pek kafa yormamıştım. Salondaki TV'de de var halbuki ama hiç araştırıp denemedim valla. Neyse, araştırıp görünce dedim bu kalite, işte benlik kalite. Bir blueray film koyayım PC'ye de şu HDR neymiş bir test edelim.

PC'yi de birkaç ay önce toplamıştım sizlere de danışaraktan. Bu bebir şeynde ekran kartı işte bu; msi geforce gtx 1660 ti armor
Benim normal bonitörüm 4K falan olmadığı için hiç merak etmediydim bu ekran kartı HDR destekliyor mu falan diye, ancak azıcık araştırınca desteklediğine kanaat getirdim. Doğru değil mi? Bu kart HDR destekliyor? E TV'de de var bu, peki ben neyi nerede beceremedim de bu HDR'ı açamadım? İşte yardım burada lazım dostlar 😊

Bu Windows önceden HDR desteklemiyormuş herhalde ancak artık destekliyormuş, Windows HD color diye bir alandan ayarı yapılıyormuş. Buraya kadar öğrendiklerimde yanlış yok değil mi? Bu HD color ayarlarına monitör bağlıyken de TV bağlıyken de girdiğimde şu fotoda gözükenler seçime kapalı ve "hayır" olarak gösteriyor. ( şu an monitörde ama TV'ye bağladığımda da aynı)
Screenshot_1.png

Ben burayı nasıl aktif edeceğim dostlar? Eğer kartımın HDR desteği sunma ile sıkıntısı yoksa ( PC'nin diğer donanımlarını sizlerle paylaşmama gerek var mı bu arada? ) Aklıma iki şey geliyor. Ya yazılımsal olarak bir codec-program eksiğim var ya da bağlantı kurduğum HDMI kablo desteklemiyor.

Şu HDMI kablodan uyuzum, evde bir sürü HDMI var açıkçası ama hepsi eski tim galiba, hiçbirinin de üstünde yazmıyor yahu 1. Küsür mü 2.0 mı kablo diye. Sanırsam ki HDR'ı HDMI 2.0b ile kullanabilirim ama o kablo ile bağlamıyorum galiba. Zaten PC kasası ile TV'nin arasında yaklaşık 4-5m mesafe var, şu an kasayı söküp TV yanına götürüp deneme yaptım hep, bir adet 5m'lik kablo almayı düşünüyorum. Eğer sorunun kaynağı kablo ise 2.0b lerden 5m'lik bir kablo alayım mı? Öneri ve yönlendirmelerinize şimdiden teşekkürler.
Bu sefer yardım alamamışım 😢 yanlış yere mi açtım ki konuyu acaba? ama sanırsam kendi araştırmalarım neticesinde kablo kaynaklı olduğuna doğru kararım pekişmekte. Konu komşu da yok ki HDMI 2.0b var mıydı abla sizde diyebileceğim 😄

Ama şöyle bir paylaşım buldum ki, sanırsam ekran kartımda problem olmadığına ve HDR desteği olduğuna iyice emin oldum;
Screenshot_2.png

5 metrelik HDMI 2.0b kablo alırsam çözülecek bu iş diye düşünüyorum şu an. O da 100 liranın üstünde galiba, paugge gördüm 130 falan. parayı vermeden kesin çözüm olarak deneyebileceğim bir yol bulur isem yazarım burdan artık
Kendi mesajımın altına mesaj yazınca üst mesajı düzenleyerek mi gidiyor mesaj 🤔 İlginç, ama çok uzun oldu sanki böyle de mesaj. Okumaktan kaçar bizim millet 😆

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı