Pegatron anakartlı PC açılmıyor

Katılım
13 Haziran 2020
Mesajlar
14.242
Makaleler
12
Çözümler
30
Yer
Ankara
RAM
8 GB Kingston DDR3
SSD veya HDD modeli
PSU Corsair CS750M
Ekran kartı
MSI GTX 970 4 GB OC Gaming
Anakart
Pegatron(modeli bilinmiyor açarken Casper yazıyor)
İşlemci
İ5 3450
İyi akşamlar. Bugün bir sürü test yaptım ve deneme yanılma yoluyla bulduğum elimde birkaç bilgi var. İlk önce sorunu izah edeyim. Bilgisayarı açmaya çalıştığımda Casper yazısı geliyor ve uzun süre kalıyor, sonra PC reset atıyor. Anakart üzerinden görüntü aldığımızda bilgisayar açılıyor ve Windows geliyor. Ama başka sağlam bir ekran kartı ile denediğimizde yine aynı Casper yazısının uzun süre kalması ve reset atılması sorununu yaşıyorum. Elimdeki sağlam Corsair RM850X ile denedim bilgisayar ekran kartı varken yine aynı sorunu verdi. Bu bağlamda sorunun anakartta olduğunu düşünüyorum. Siz ne düşünüyorsunuz?
@yener999
 
KS
KS
Hamza Ensar Sağlam
Katılım
13 Haziran 2020
Mesajlar
14.242
Makaleler
12
Çözümler
30
Yer
Ankara
Dediğinize göre RAM veya anakart olabilir. Denemek daha iyi olur.

Hocam onboard görüntü alabiliyorum ve Windows ekranı geliyor. Ek olarak şimdi PSU'nun içini açıp kontrol ettim. Herhangi bir kondansatör şişmesi veya akması göremedim ama çok kötü bir koku var kondansatörün birinde.

Ekran kartı slotu bozuk olabilir. Anakartta PCI-e X1 slotu varsa riser ile ekran kartı bağlamayı deneyebilirsiniz.

Elimde riser yok. Ek olarak şimdi PSU'nun içini açıp kontrol ettim. Herhangi bir kondansatör şişmesi veya akması göremedim ama çok kötü bir koku var kondansatörün birinde.
Ekran kartı slotu bozuk olabilir. Anakartta PCI-e X1 slotu varsa riser ile ekran kartı bağlamayı deneyebilirsiniz.

Ek olarak ekran kartı slotu bozuk olsaydı Casper yazısı hiç gelmezdi. Doğru mu düşünüyorum? Ben şu an anakartın güney köprüsünün arızalandığını düşünüyorum.
 
Son düzenleme:
Yukarı