Pegatron IPXSB-H61 Bios Güncellemesi

Umut Özdemir

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar bios güncellemesini buldum fakat jumper ayarıyla oynamam gerektiği yazıyor. Yazıyı baştan aşağı yazayım.

Casper marka bilgisayar aldıysanız ve yeni nesil bir ekran kartı takacaksanız işiniz var demektir. Çünkü mevcut anakartınızdaki Bios sürümü ile PCI-Express 3,0 bir ekran kartını çalıştıramayacaksınız(Ekrana görüntü vermeyecek). Panik yapmayın kartta sorun yok tamamen anakartınız ile alakalı. Firmayı aradığınızda size bios sürümünü önce vermeyecekler sonra nasıl yapmanız gerektiğini söylemeyecekler yetkili servise gidip orada hallettirmeniz gerektiğini yani belirli bi ücret karşılığı yaptırmanız gerektiği söylenecektir. Bu gerzek muhabbetten sonra ki diğer kaliteli firmalarda böyle bir destek sözkonusu değil ne gerekiyorsa size telefonda yaptırıyorlar bunu kendim Halletmeye karar verdim. Dosyaya ve ilgili programlara aşağıdaki bağlantılarından ulaşabilirsiniz.

İlk olarak elinizde bir flash bellek olması lazım ve bu flash bellekten bilgisayarımızı dos versiyonunda açıp ilgili bios update programını çalıştırabiliriz. Windows 98 Boot Disk isimli sıkıştırılmış dosyanın içindeki dosyaları masaüstüne çıkartınız. Daha sonra USB bellek takılı iken HP USB Disk Storage Format Tool programını çalıştırın. File sistem kısmı Fat32 olmazsa aşağıdaki Create a DOS startup disk bölümü aktif olmayacaktır. Aşağıdaki resimlerdeki gibi işaretleyip masaüstüne çıkardığınız dosyayı … olan kısımdan göstermeniz lazım. Daha sonra start deyip başlatıyoruz ilk gelen uyarı flash disk teki dosyaların silineceği ile alakalı olacaktır evet deyin devam edin sonra dosyaların kopyalandığı ile alakalı bir rapor gelecektir tamam deyip kapatın.

Bios dosyalarını da aynı flash diskin içine atıp bilgisayarı kapatın. İşlemcinin hemen üst kısmında bulunan FLASH OVERRIDE jumperini konumunu değiştirip bilgisayar usb flash diskten başlatılır. Sizi siyah bir ekran karşılayacaktır. Burada update1.bat yazıp enter’a basın bazı işlemler yapacak ve bitirdiğinde size onay mesajı verecek onayı aldıktan sonar bilgisayarı kapatın ve jumper ayarını eski haline getirin. Tekrar flash diskten açıp siyah ekranda update2.bat yazın ve enter a basınız. Işlem bittiğinde bios versiyonunuz 0206 Sandy Bridge Firmware den 2206 Ivy Bridge Firmware olarak hizmet vermeye başlamış olacaktır. Yeni aldığını ekran kartını takıp keyfinize bakın hayırlı olsun.

Bu sorunu daha önce yaşadım (Ekrana görüntü gelmemesi). Bios'u güncelleyeceğim fakat pek güvenemedim, bu arkadaşın yazdığını uygularsam sorun çözülür mü ve uygulama ne kadar güvenilir? Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirler mi lütfen?

Son düzenleyen: Moderatör:
Senin paylaştığın 2202 burda 2206 yazıyor kafam acayip karışık biraz yardımcı olabilir misiniz? Daha önce BIOS güncellemesi yapmadım hiç.

Bios'un verdiği model veya sürümle alakalı bir veri bulamadım. Yani uyumsuz olma ihtimali var. İstediğini deneyebilirsin.
Denerimde anakartımın bozulma ihtimali var ve bu işlemi nasıl gerçekleştireceğimi tam olarak bilmiyorum rica etsem anlatabilir misiniz?

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı