Pentium E2160 İşlemciye Voltaj Vermeden Overclock Yapabilir miyim?

agile.

Kilopat
Yer
Bayrampasa/Istanbul
Daha fazla  
İşlemciye bu şekilde voltajsız overclock yapsam sorun çıkar mı?

IMG_20150205_211627.jpg
IMG_20150205_211657.jpg

Voltajsız O.C yapacaksan eğer çok az yapman lazım aksi takdirde fazla yaparsan bilgisayar açılmayacaktır. Ben kendi Anakartımı 2.8 den 3 GHZ ye voltajsız çıkarıyorum. 3.2 yapınca görüntü gelmiyor mecburen BIOS pilini çıkarıyorum BIOS resetleniyor.

Yalnızca CPU Frequency ayarı ile oynama yetkin var ve bu ayarı fazla yükseltmen halinde stabilite bozulacaktır.
0,2GHZ'lik frekans artışına denk gelecek şekilde ayarlarsan bir ihtimal stabil olarak hız aşırtma yapabilirsin.

Ancak o işlemciye o sistem ile bu denli ufak derecede OC yapman sana hiçbir şey kaymayacak. Merakını gider, başka bir beklentin olmasın.

Bu Oc cidden keyifli bir iş yani karpuz gibi iyi yada kötü çıkacağını bilmiyorsun deneme yanımla yöntemi :) bende az önce P Dual-Core E5400 2.7 Ghz işlemcimi 3.4Ghz çıkarttım herhangi kitleme mavi ekran yavaşlama gibi bir belirti görmedim ancak CPu'da inanılmaz bi sıcaklık vardı standart olan fan'ın yerine 1 üst modelini takarak sıcaklığı stail hale getirdim aida ile denemyi yaptım emin olmak için 30dk çalıştırdım şuan sorunsuz bi şekilde çalışıyor, kasa'da herhangi bir yanma duman yada koku belirtisi yok :)

Arkadaşlar stabilite testlerinizi Prime95 ile yaparsanız çok daha profesyonel sonuçlar alabilirsiniz.
Mesela ben 4,4GHZ denemesi yapıyorsam ve kalıcı olarak senelerdir bu frekansta voltajlı olarak çalıştırıyorsam Prime95'de 0 hata ile uzun süre çalışmayı sürdürebildiğim içindir.

Yoksa 5GHZ de yaparım bu işlemciyi, mavi ekran veya kitlenme olmaz veya kendini hemen belli etmez. Çünkü sistemi gerçek anlamda yük altında sokmamışsınızdır. Tam anlamı ile yük altına sokmak için Prime95 şart.

Voltaj artırmak da nereden çıktı? Zaten 0,2GHZ'lik bir frekans artışı yapıyorsun.
Ayrıca yük altındaki sıcaklık değerlerini bilmiyorsun, volta vermek yok.
Standart voltaj değeri yeterli gelecektir bu seviyede.

Senin şuan yapmak gereken şey aşağıdaki rehberin alt kısımlarına gelip stabilite kontrol aşamasını kendi sisteminde uygulamaktır.
Yük altında sıcaklıklar bakalım ne durumda ve işlemci tüm görevleri stabil bir biçimde yapabiliyor mu buna bakalım.
Duruma göre çok ufak frekans artışlarına da gitmeyi deneyebilirsin.
Senden aşağıdaki gibi bir görsel istiyorum : FX 4100 Overclock Rehberi | Technopat Sosyal

RESİM20.jpg

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı