Pentium G3258 vs AMD FX-6300

ImmortalÇaycı

Hectopat
Daha fazla  
Herkese merhaba yakın zamanda sistem toplamayı düşünüyorum ama işlemci seçiminde kafayı yemek üzereyim 2 haftadır her gün en az 1 saat araştırıyorum.

İlk önce Pentium G3258 düşünüyordum. Overclock falan araştırırken AMD FX-6300'a denk geldim. Daha mantıklı geldi. Onu araştırmaya başladım, hatta çok aklıma yattığı için acele edip bugün az daha alıyordum. Sonra kendimi frenledim ve sadece SSD aldım.

Akşam iyice derinlere indim artık AMD'de karar kılmıştım bütçe de kısıtlı olduğu için Intel'e geçmek gibi bir imkanım yoktu. Bende AMD'den araştırmaya başladım. Daha iyisi var mıdır acaba diye buldum da ama kafam çok karıştı bugün 4-5 saatimi buna ayırdım. Bir sürü incelemeye baktım fiyat araştırması yaptım ama herhangi bir sonuca varamadım. Hem sizlere danışmak hem de edindiğim bilgileri sizinle paylaşmak için bu konuyu açıyorum.

İşlemcilere geçmeden önce sistem hakkında bahsedeyim biraz

-Anakarta tam karar vermedim ama büyük ihtimalle bunu alacağım. Önermek istediğiniz anakartlar varsa yorum olarak yazarsanız sevinirim.
-Ekran kartı olarak geçici bir süre arkadaşımdan aldığım GT 640'ı kullanacağım zayıf olduğunu biliyorum ama 2-3 ay kadar idare edeceğiz.

-RAM olarak Gskill RipjawsX 8gb tek modül 1600mhz CL9 düşünüyorum

-Depolama olarak Kingston v300 serisi 120 gb ssd aldım ayrıca eski bilgisayarımdan cıkardığım 160gb hdd var. Bu ikisinin şimdilik bana yeteceğini düşünüyorum.

Gelelim işlemcilere;
Merak ettiklerim üst düzey oyunlarda çok performans farkı olur mu? Aralarındaki fiyat farkı ile performans farkı kıyaslandığında hangisi daha mantıklı bir seçim olur ya da ileriye dönük bakıldığında hangisini seçmeliyim? Overclock yapmayı düşünüyorum anakartı da ona uygun almak istiyorum.
Son olarak ilerde R9 290 yada GTX 970 gibi bir ekran kartı takarsam kaç wattlık bir güç kaynağı gerektirir? Onu da şimdiden alacağım.

Şimdilik aklıma takılanlar bunlar eksiklerim varmıdır varsa belirtirseniz sevinirim. Herkese iyi forumlar.

İ3 4160-4170 tercih edebilirsiniz. FX-6300 e göre daha performanslı olur ve ölü bir soket satın almamış olursunuz. FX6300, R9 290 için veya GTX970 için uygun bir işlemci değil. İ3 oyunlarda FX-6300 ü tokatlar.

İşlemcin çok güçsüz değilse abartı bir fark olmaz işlemciden yana FPS ' de. G3258 alıp yeterli soğutmayı sağlayıp O.C yaptığın takdirde yeterli performansı alırsın.

Bu dönemlerde AMD almak pek mantıklı değil keza AMD tarafında yeni soket bekleniyor. İntel ise klasık el yakan işlemcileriyle uçuk fiyatları var. Ben şahsen AMD'yi severim ama bu bekleme durumundan dolayı kendime İntel G3258 aldım. Biraz bekliyeceğim. Eğer AMD bombayı patlatırsa AMD, olmadı İntel Broadway'e geçicem. Onun içinde malum para toplamak lazım :)

Konunun başlığının konu okunmadan değiştirilmesi yanlış anlaşılmaya yol açmış sanırım. Ben tercihimi amd den yana kullandım ama fx6300 ve fx8320 arasındaki performans farkı fiyatına değer mi yada fx8350 ye daha da fazla vermeye değer mi?

Yöneticiler bu aralar herkesin başlıklarını değiştirip türkçeyi saplantı haline getirmişler. Neyse konumuza dönecek olursak bence biraz Overclockla 8320 ile aradaki farkı kapatabilirsin. Arada çok fark yok bence.

Yöneticiler bu aralar herkesin başlıklarını değiştirip türkçeyi saplantı haline getirmişler. Neyse konumuza dönecek olursak bence biraz Overclockla 8320 ile aradaki farkı kapatabilirsin. Arada çok fark yok bence.
.

Peki İntel i5 4460 ile FX6350 veya FX8320 yi F/P açısından karşılaştırabilir misiniz? İşlemci soğutucusu Hyper 212 evo Anakartta Gigabyte Ds3p olacak AMD olursa. İntel olursa anakart H81M PLUS olacak İntel olursa.

İ5 4460 alırsanız hepsinden çok daha performanslı olacaktır. İ5 4460 için stok soğutucu yeterli.
Emin misin? Testlere baktın mı? 8320 ve 8350'ler İntel'in İ5 4690K'sıyla kafa kafaya kapışırken nasıl oluyorda 4460 daha iyi diyorsun? 4460'ın 8320 ve 8350'ye göre tek avantajı tekli çekirdek performansı ki bu da onu kurtarmaya yetmiyor. Bu forumda kimse araştırma yapmıyor mu? Herkes mi ezbere konuşuyor?

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı