Pentium m1.70GHz ve 240 MB RAM Laptop'a işletim sistemi önerisi

ogingsan

Picopat
Daha fazla  
Arkadaşlar bu Laptop'a direk XP demeyin XP'nin bir sürümünü söyleyin şu an XP var içinde XP SP3 denedim formatta mavi ekran verdi ama şu an içindede XP SP3 yüklü tuhaf bir durum hatta ben biraz zorladım GTA san ve samp yükledim patates patch grafik yaması ile birlikte :D.

+Windows olmaz derseniz hangi işletim sistemi?

+Facebook'a ve YouTube'ye bile giremediğim bir sistem (Technopat'a giriyor ama)

Bence şansınızı Linux'dan yana kullanmanızı öneririm. Çünkü Linux, hem sistemi yormaz, hem de Windows gibi arayüzleri karışık olmaz. Linux arayüzlerinin üç türü vardır. Gnome, kde plasma ve xfce arayüz türleri var. Tabii arayüzleri Linux dağıtımına bağlı. Eğer kararınız Linux'dan yana ise ve hangi Linux dağıtımını önermemi istiyorsanız, bence eski ve külüstür bilgisayarlar için Lubuntu ya da Xubuntu, yüklenebilir. Ama bence kararınızı Linux Mint'ten yana kullanın derim. Ubuntu derseniz, Ubuntu'da olabilir. Bence Linux Mint kurun derim. :)

240MB RAM çok az. Slax, AntiX, Bodhi Linux veya Tiny Core ile hafif bir tarayıcı kullanılabilir ama donanımınızla uyumluluğunu bilemeyeceğim. @illedelinux hafif oturumlar konusunda daha bilgili. Size yardımcı olabilir.

240MB RAM çok az. Slax, AntiX, Bodhi Linux veya Tiny Core ile hafif bir tarayıcı kullanılabilir ama donanımınızla uyumluluğunu bilemeyeceğim. @illedelinux hafif oturumlar konusunda daha bilgili. Size yardımcı olabilir.

en iyisi size göre hangisi?

(güncellendi) şimdi fark ettim
elimde bir USB klavye var laptop'a takıyorum sorunsuz algılıyor çalışıyor aynı şekilde mouse ve klavye bu üstte belirttiğiniz işletim sistemlerinden biri ile uyumlu olurmu?

+win xp lite gibi sürümler duydum?

Son düzenleme:
Sadece bir web tarayıcının 400 MB Ram kullandığı günümüzde 240 MB'lik makineye dağıtım tercihiniz yoktur.
Ancak şöyle bir çözüm olabilir ama onu da yeni kullanıcı biraz zor becerir, ben yine de anlatayım, belki başarırsınız.
-Buradan bu ISO dosyasını indirin.
-Buradaki anlatımıma bakarak kurun.
-Kurulumdan sonra alttaki paketleri yükleyin.
Kod:
sudo apt install jwm pcmanfm leafpad lxterminal xarchiver links2 lxpolkit volumeicon-alsa alsa-utils network-manager

Bu sistem ortalama 40-50 MB Ram kullanır, web tarayıcı uçbirim olduğu için web tarayıcıyı açtığınızda 100 MB civarında Ram kullanır.
Bu şekil idare ederim derseniz işleme başlayın, yok ben bunu beceremem derseniz buradaki hazır Lxde ISO dosyasını deneyin, 100 MB civarında Ram kullanımı var.

Arkadaşlar merhaba, konuyu hortlatıyorum kusuruma bakmayın ama aynı sisteme bir 256MB RAM daha taktım ben. Linux lite vb. bir sürü şey denedim ama kasım kasım kasılıyor her Linux sürümünde, kuramıyorum bile o derece. XP'de de tarayıcılar doğru düzgün bir şey açmıyor. Ne tavsiye edersiniz?
Slax, AntiX ve Bodhi Lİnux'u deneyeceğim şimdi Technopat'ın sayfasında gördüm.
Ama sorun şu ki ben Linux kullanmadım hiç, kolay da öğrenebilmem lâzım.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı