Periyordik tabloda yer bulma

370728

Decipat
Arkadaşlar periyordik tabloda bir elemeti bulurken, katman elektron dağılımı yaparken 2-8-2 gibi şeyler yapıyoruz. Bu katmanlardaki elektron en fazla kaç olabilir? Şu ana kadar en fazla 2-8-8-2 gördüm, 4.katmanda mı en fazla 8 elektron alıyor? Bir kuralı var mı?

Hocam onu sormuyorum. 2 8 2 oluyor ya, neden 2 10 değil de 2 8 2. Bütün katmanlar en fazla kaç tane elektron alabiliyor onu soruyorum.
Hocam ilk katman 2 ondan sonrakiler teorik olarak 8 alabilirler. Ancak gerçekte 8 i geçiyorlar Uranyumun 38 miydi öyle bir şey. Ama test çözerken ilk katman 2 sonrakiler 8.

Çok saçma bir öğretisi var bunun. Yanlış hatırlamıyorsam 2)8)2 öğretiyorlar ilk sonraki senelerde 2)8)8 oluyor. Yani çok takma çöz geç.

Muhtemelen daha görmemişsinizdir ama anlatayım. O katman dediklerin senin bohr atom modeline göre açıklanan elektron enerji seviyelerindeki elektron sayıları. Şu an geçerli olan modern atom teorisinde ise bu böyle değildir. Yani sizin şu anlık öğrendiğiniz bilgiler yanlış. Gerçekte elektronların nerede olduğu asla saptanamaz. Ancak evrende bulunma olasılıkları çok yüksek olan enerji bölgeleri vardır. Biz bunlara orbital deriz. Orbitaller 4 çeşittir. s, p, d ve f orbitalleri. s orbitali 2 elektron alabilir. p 6, d10, f ise 14 elektron alabilir. 1. enerji düzeyinde sadece s orbitali bulunur. Bu yüzden 1. enerji düzeyinde maksimum 2 elektron bulunabilir deriz. 2. enerji düzeyinde ise 1 tane s 1 tane p orbitali vardır. Bu enerji düzeyi 8 elektron alabilir. 3. enerji düzeyinde de aynı şekilde 1 s 1 p orbitali var bu yüzden 3. enerji düzeyinde de maksimum 8 elektorn bulunabilir. 4. enerji düzeyinde ise 1 s 1d 1 p orbitalleri bulunur. burası toplam 18 elektron alabilir. 5. enerji düzeyi de aynı şekilde 18 elektron alabilir. 6. enerji düzeyinde 1s 1f 1d 1p orbitalleri bulunur. Bu yüzden 6. enerji düzeyinde 32 tane elektron bulunabilir. Yani senin anlayacağın şekilde 2 8 8 18 18 32 katman dizilimine sahip atomlar da var :) Olabildiğince basit anlatmaya çalıştım. Yine de kafan karıştıysa boşver.

Evet. İleride daha gelişmiş versiyonunu göreceksin ancak şu an için öyle al. Soru varsa atabilirsin ben de unutmuş olabilirim yanlış olmasın.

Teşekkürler, başka sorum yok.

Muhtemelen daha görmemişsinizdir ama anlatayım. O katman dediklerin senin bohr atom modeline göre açıklanan elektron enerji seviyelerindeki elektron sayıları. Şu an geçerli olan modern atom teorisinde ise bu böyle değildir. Yani sizin şu anlık öğrendiğiniz bilgiler yanlış. Gerçekte elektronların nerede olduğu asla saptanamaz. Ancak evrende bulunma olasılıkları çok yüksek olan enerji bölgeleri vardır. Biz bunlara orbital deriz. Orbitaller 4 çeşittir. S, P, D ve F orbitalleri. S orbitali 2 elektron alabilir. P 6, D10, F ise 14 elektron alabilir. 1. enerji düzeyinde sadece s orbitali bulunur. Bu yüzden 1. enerji düzeyinde maksimum 2 elektron bulunabilir deriz. 2. enerji düzeyinde ise 1 tane s 1 tane p orbitali vardır. Bu enerji düzeyi 8 elektron alabilir. 3. enerji düzeyinde de aynı şekilde 1 s 1 F orbitali var bu yüzden 3. enerji düzeyinde de maksimum 8 elektorn bulunabilir. 4. enerji düzeyinde ise 1 s 1D 1 F orbitalleri bulunur. Burası toplam 18 elektron alabilir. 5. enerji düzeyi de aynı şekilde 18 elektron alabilir. 6. enerji düzeyinde 1S 1F 1D 1p orbitalleri bulunur. Bu yüzden 6. enerji düzeyinde 32 tane elektron bulunabilir. Yani senin anlayacağın şekilde 2 8 8 18 18 32 katman dizilimine sahip atomlar da var :) Olabildiğince basit anlatmaya çalıştım. Yine de kafan karıştıysa boş ver.

Gelecekte işime yarar. Sağ ol.

Her katman 2.n^(kare) kadar elektron alabiliyor.

Bir katmanda en fazla elektron bulabileceğin sayılar bunlardır.

1. Katman 2.1^(kare) = 2
2. Katman 2.2^(kare) = 8
3. Katman 2.3^(kare) = 18
4. Katman 2.4^(kare) = 32

Kurallar;

-Bir katmana üst sınırından fazla elektron yerleştirilemez. Katmandaki elektron sayısı 8'i geçerse yeni katman açılır.

-Bir iç katman dolmadan, dıştaki katmanda elektron sayısı 2'yi geçemez.

En fazla karşına gelebilecekler;

SC21 = 2-8-9-2
FE26 = 2-8-14-2

Bu arada bunlarla kafanı bulandırma bence kuralları çok kafa karıştırıcı, bu yüzden bu kadarından sorumlu tutulacağınızı sanmıyorum. En fazla Kalsiyuma kadar sorulur.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı