PES 2021 ekran kartı 84 derece

PES 2020-21'de Alt+Tab yapıp farklı bir pencereye geçtiğimde GPU kullanımı tüm değerlerde %100'e fırlıyor. Eğer uzun süre böyle tutarsanız ısınıyor doğal olarak. Oyun içi değerlerden bahsediyorsanız önce donanım bilgilerinizi paylaşın, ona göre inceleyelim.

PES 2020-21'de Alt+Tab yapıp farklı bir pencereye geçtiğimde GPU kullanımı tüm değerlerde %100'e fırlıyor. Eğer uzun süre böyle tutarsanız ısınıyor doğal olarak. Oyun içi değerlerden bahsediyorsanız önce donanım bilgilerinizi paylaşın, ona göre inceleyelim.
Öncelikle yorumunuz için teşekkürler.

Sapphire RX 570 Pulse 8 GB.
Ryzen 5 3500x işlemci.
B450M-S2H V2 anakart.
8 GB RAM.

Kullandığınız kasa modeli nedir? Eğer kötü hava akışına sahip bir kasa kullanıyorsanız ekran kartı da olmak üzere tüm sistem parçaları ısınacaktır. Kasanın yan tarafı açık bir şekilde deneyin birde. Eğer yan tarafı açık şekilde sıcaklık düşüşü meydana geliyorsa kasanın hava akışı kötü demektir. Onun haricinde RX 570 ekran kartınız için undervolt ve fan ayarı yapabilirsiniz. Stabil bir undervolt ayarı ile FPS düşüşü olmadan 10-15 derecelik sıcaklık düşüşü elde edebilirsiniz. Oyundan oyuna sıcaklık değerleri değişebilir fakat 84 derece cidden yüksek bir değer.

Kullandığınız kasa modeli nedir? Eğer kötü hava akışına sahip bir kasa kullanıyorsanız ekran kartı da olmak üzere tüm sistem parçaları ısınacaktır. Kasanın yan tarafı açık bir şekilde deneyin birde. Eğer yan tarafı açık şekilde sıcaklık düşüşü meydana geliyorsa kasanın hava akışı kötü demektir. Onun haricinde RX 570 ekran kartınız için undervolt ve fan ayarı yapabilirsiniz. Stabil bir undervolt ayarı ile FPS düşüşü olmadan 10-15 derecelik sıcaklık düşüşü elde edebilirsiniz.
Ben donanımsal değil de yazılımsal bir sorun olduğunu düşünüyorum yani oyunda sıkıntı var bence. Çünkü PES2020 oynarken böyle olmuyordu. Kasa modelini hatırlamıyorum.

Ben donanımsal değil de yazılımsal bir sorun olduğunu düşünüyorum yani oyunda sıkıntı var bence. Çünkü PES2020 oynarken böyle olmuyordu. Kasa modelini hatırlamıyorum.
Evet dediğiniz gibi yazılımsal problemde olabilir fakat oyundan oyuna ekran kartı kullanımına da bağlı olarak sıcaklık değerleri değişebilir. Kendimden örnek verecek olursam AC Valhalla oyununda 60-62 derece olan kartım ETS 2 oyununda 70-75 dereceye çıkıyor.

%70 kasa hava almıyor, kasayı duvar kısmına koyduysanız çıkarın. Kapağını açın ve oda kapısına doğru döndürün kasayı, ısı büyük oranda düşecektir. Ayrıca kablolama da temiz olması ısınmaması açısından önemli.

%70 kasa hava almıyor, kasayı duvar kısmına koyduysanız çıkarın. Kapağını açın ve oda kapısına doğru döndürün kasayı, ısı büyük oranda düşecektir. Ayrıca kablolama da temiz olması ısınmaması açısından önemli.

Bi ara hem öndeki camı hem de yandaki camı çıkardım oyunlarda FPS yüksek olsa da kasıyordu, sorun yaratmaz mı?

Bi ara hem öndeki camı hem de yandaki camı çıkardım oyunlarda FPS yüksek olsa da kasıyordu, sorun yaratmaz mı?
Daha dün ekran kartım 78C diye yakarıyordum, kasayı azıcık döndürdüm ve kabloları düzenledim. Şimdi 71C'yi geçmiyor, hatta cidden bana doğru döndürsem 78-80C olur mu diye denedim ve evet 79C oldu. Hava akışı fazla önemli ekran kartları için.
Camı çıkarman ile FPS'nin ne alakası var, FPS yüksek olsa bile kasıyorsa bu benim bildiğim bir konu değil malesef. Ayarları yükseltin işlemciye yük biniyorsa yapabileceğim bir şey yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı