PES 21 bal "efsane ol" odak puanı nasıl kazanılır?

NiqhtMegatron

Hectopat
Arkadaşlar PES 21 bal modu oynuyorum. Henüz yeni başladım. 10 maç vs. oynamisimdir ama oyuncum hâlâ aynı güçte. Yani nasıl arttirabilirim? Harici antrenman mi yapmam lazım yoksa sadece antrenman puanları sayesinde mi artıyor? Ayrıca başka taktikleriniz de varsa yardımcı olabilirsiniz. Teşekkürler.

Antrenman kısmına girdiğinde ilk açtığında her yeteneğe 3 tane puan verildiğini göreceksin. Onların hepsini kaldır. Hangi mevkideysen ona uygun şekilde dağıt. Örnek vermek gerekirse mevkin sf ise defansı tamamen temizleyip şut hız vs şeylere vermen gerekiyor. Mevkiye göre tavsiye verebilirim, 09dan beri efsane ol oynuyorum ve artık uzmanıyım. Neye ne oranda vermemiz gerektiğinin rehberi olabilirim. :D

Antrenman kısmına girdiğinde ilk açtığında her yeteneğe 3 tane puan verildiğini göreceksin. Onların hepsini kaldır. Hangi mevkideysen ona uygun şekilde dağıt. Örnek vermek gerekirse mevkin sf ise defansı tamamen temizleyip şut hız vs şeylere vermen gerekiyor. Mevkiye göre tavsiye verebilirim, 09'dan beri efsane ol oynuyorum ve artık uzmanıyım. Neye ne oranda vermemiz gerektiğinin rehberi olabilirim. :D

Merhaba, cevap verdiğin için teşekkürler. Ben şutör bir kanat oyuncusuyum. Hız, şut, top sürmeye öncelik verdim. Benim asıl merak ettiğim gelişim gösterdikçe daha fazla odak puanı kazanabilir miyim? Yani her şeyi 0 yaparsam şu anda diyelim 24 odak puanı oluyor. Onu 25-26 diye arttırabilir miyim?
Antrenman kısmına girdiğinde ilk açtığında her yeteneğe 3 tane puan verildiğini göreceksin. Onların hepsini kaldır. Hangi mevkideysen ona uygun şekilde dağıt. Örnek vermek gerekirse mevkin sf ise defansı tamamen temizleyip şut hız vs şeylere vermen gerekiyor. Mevkiye göre tavsiye verebilirim, 09dan beri efsane ol oynuyorum ve artık uzmanıyım. Neye ne oranda vermemiz gerektiğinin rehberi olabilirim. :D
Bir de oyunda ayrıca antrenman yapıp kendini geliştirmek diye bir olay var mı? Yoksa zamanla mı?
Çok da kafanızı şişirmek istemem ama bir sorum daha var. Ben "uzun mesafe füzesi" "ölü yaprak vuruşu" "uzun mesafe şutu" "dalan toplar" yeteneklerini geliştirdiğim hâlde neredeyse hiçbir zaman ne yükselen şut ne de ölü yaprak vuruşu vuramadim. Sebebi şuanda şut gücü ve falsomun düşük olması mi? Yoksa bir tuşu mu var?

Son düzenleme:
Merhaba, cevap verdiğin için teşekkürler. Ben şutör bir kanat oyuncusuyum. Hız, şut, top sürmeye öncelik verdim. Benim asıl merak ettiğim gelişim gösterdikçe daha fazla odak puanı kazanabilir miyim? Yani her şeyi 0 yaparsam şu anda diyelim 24 odak puanı oluyor. Onu 25-26 diye arttırabilir miyim?

Bir de oyunda ayrıca antrenman yapıp kendini geliştirmek diye bir olay var mı? Yoksa zamanla mı?
Çok da kafanızı şişirmek istemem ama bir sorum daha var. Ben "uzun mesafe füzesi" "ölü yaprak vuruşu" "uzun mesafe şutu" "dalan toplar" yeteneklerini geliştirdiğim hâlde neredeyse hiçbir zaman ne yükselen şut ne de ölü yaprak vuruşu vuramadim. Sebebi şuanda şut gücü ve falsomun düşük olması mi? Yoksa bir tuşu mu var?
Şöyle ki odak puanın hiç bir zaman artmaz, zaten ihtiyaç da duymazsın. Zaten belirli dönemlerde oyun sizi yukarılara taşıyor gelişiminiz hızlanıyor. Özel yeteneklerin bazıları özel kombinasyonla yapılır bazısı ise otomatik yapılır. Örneğin yükselen şutları aldığınızda şut attığınızda (tabii ki o şutu atmaya uygun pozisyondaysanız yani dar açıda falan değilseniz) topunuz düşük bir eğimle yükselmeye başlayarak kaleye gider ve kaleci için çıkarması zorlaşır. Ölü yaprak vuruşu gibi yeteneklerin özel kombinasyonları var fakat bu yetenek sizin serbest vuruş gücünüzü de artırıyor. Görünüm ayarları kısmında vuruş stilinizi belirleme ekranı var. Orada kısa kesme stili var. İsimleri yazmaz fakat futbola hakimseniz bunu bilirsiniz. Onu seçtiğinizde sadece yön ve doğru şut ayarıyla neredeyse her frikikten gol atabilirsiniz.

Düzenleme: Söylediğim frikik vurma stili yalnızca kısa-orta mesafeler için geçerlidir.

Peki odak puanlarını nasıl dağıtmalıyım sizce? Şut özelliğini daha fazla geliştirmek istiyorum. Pozisyonum kanat.
Hız ve şutu fulleyin. Yetenekler kısmına 6 odak noktası vererek istediğiniz yetenekleri kazanmaya başlayın. Tavsiyem çalımları seçmeyin çünkü onlara ihtiyaç duymaksızın karakter gelişince o çalımları atabiliyor. Daha çok şut ağırlıklı yetenekleri tercih edin. Kalan odak puanını top sürmeye harcayın. 10 adet yeteneği elde ettikten sonra da hız, şut ve top sürmeyi fulleyin. Kalanları pas ve dayanıklığa paylaştırın. Bu şekilde bir veya iki sezon geçtiğinde +85 olmuş olacaksınız. Küçük bir tavsiye vereyim bazı kupa ve aşırı kolay maçları atlayın. Oyun karakterinizin yeteneğine göre siz normalde yapamıyor olsanız bile gol ve/veya asist yaptırıyor. Bu da gelişiminizi bir tık artırıyor. Ben 11 senedir efsane ol kariyeri oynadığım için ve yanda bir şeyler izleyerek oynadığım için yani video izlerken bile bi yandan kariyerde olduğum için her mevkiyi onlarca kez oynadım geliştirdim. Bu sebeple bazen skilleri kazanana kadar maç atlayarak gidiyorum bir veya bir buçuk sezon sonra başlıyorum. Tabii siz yeni başlamışsınız ilk aşamanın amelliğini de yaşayın :D

Hız ve şutu fulleyin. Yetenekler kısmına 6 odak noktası vererek istediğiniz yetenekleri kazanmaya başlayın. Tavsiyem çalımları seçmeyin çünkü onlara ihtiyaç duymaksızın karakter gelişince o çalımları atabiliyor. Daha çok şut ağırlıklı yetenekleri tercih edin. Kalan odak puanını top sürmeye harcayın. 10 adet yeteneği elde ettikten sonra da hız, şut ve top sürmeyi fulleyin. Kalanları pas ve dayanıklığa paylaştırın. Bu şekilde bir veya iki sezon geçtiğinde +85 olmuş olacaksınız. Küçük bir tavsiye vereyim bazı kupa ve aşırı kolay maçları atlayın. Oyun karakterinizin yeteneğine göre siz normalde yapamıyor olsanız bile gol ve/veya asist yaptırıyor. Bu da gelişiminizi bir tık artırıyor. Ben 11 senedir efsane ol kariyeri oynadığım için ve yanda bir şeyler izleyerek oynadığım için yani video izlerken bile bir yandan kariyerde olduğum için her mevkiyi onlarca kez oynadım geliştirdim. Bu sebeple bazen skilleri kazanana kadar maç atlayarak gidiyorum bir veya bir buçuk sezon sonra başlıyorum. Tabii siz yeni başlamışsınız ilk aşamanın amelliğini de yaşayın :D

Kamera açısı olarak bir tavsiyem var mı usta?
Abi bide oyuncumun yorgunluğu yarım bar dolu olmasına rağmen hoca beni dinlendirmiyor. Her maç 11 başlıyorum ve bir türlü yorgunluğum dolmuyor. 2. Sezondayım çok sık maç var. Atla desem bile oynuyorum.

Son düzenleme:
Kamera açısı olarak bir tavsiyem var mı usta?
Abi bide oyuncumun yorgunluğu yarım bar dolu olmasına rağmen hoca beni dinlendirmiyor. Her maç 11 başlıyorum ve bir türlü yorgunluğum dolmuyor. 2. Sezondayım çok sık maç var. Atla desem bile oynuyorum.
Genişe gelip 3'e(yukarıdaki) 8(aşağıdaki) yapıyorum. Oyun daha çok oynamamıza yönelik yapıldığı için böyle bir durum var. Yorgunluk kısmına çok odaklanmayın. Yarı olarak başlasanız bile siz onu düşünmeyerek en iyinizi vermeye çalışın, yeterli rotasyonunun olduğu takımlarda bazı maçlarda oynatılmıyorsunuz veya daha erken alınabiliyorsunuz. Tabii oyunda bir katkı veremezseniz de olabiliyor bu. Yeni başladığınız için takımınız kötüdür, hoca da alternatifinizi beğenmiyordur. Maç atla seçeneğini takımda yeriniz çok sağlam olmadan kullanırsanız ve bu sayı artarsa hoca bir kaç maç size forma vermiyor. Yeriniz çok sağlam olursa bir problem olmuyor.

Hocam şut ile alakalı neredeyse bütün yetenekleri açtım. Bunların dışında önerdiğiniz neler var özel yetenek olarak.
Rabona yada bakmadan pas vs. gerekli mi? Yada pas vermek için bu skilleri açmam lazım mı? Liverpool da kanat oynadığım için fazlasıyla asist fırsatım oluyor çünkü.

Hocam şut ile alakalı neredeyse bütün yetenekleri açtım. Bunların dışında önerdiğiniz neler var özel yetenek olarak.
Rabona yada bakmadan pas vs. gerekli mi? Yada pas vermek için bu skilleri açmam lazım mı? Liverpool da kanat oynadığım için fazlasıyla asist fırsatım oluyor çünkü.
Yerine orta, dengeli pas, hafif yüksekten pas(klasik l1+üçgen'i geliştirir) ve ara pası verme gibi yetenekleri açabilirsin.

Geri
Yukarı