Çözüldü Phanteks P400a fan kabloları nereye takılıyor?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Yer
Denizli
Daha fazla  
Merhaba uzun bir araştırma sonucu P400a kasanın fanlarını B450M S2H anakarta bağlayabilmek için fan çoklayıcı gerektiğini duydum.
Anakartımda 1 tane SYS_FAN yazılı 4 pinli bir erkek var. Kasanın da 4 pinli bir dişisi var ama anakarta yetişmiyor. Ayrıca yanında 3 tane 2 pinli erkek de var.
Bunun için nasıl bir çoklayıcı almalıyım? Her şey mükemmel olmasa da olur sadece fanlar son hızda çalışsın yeterli.
Bir de kasada SATA isimli bir kablo vardı onu PSU'ya bağladım o ne işe yarıyor? SATA nomalde disklere bağladığımız kablo değil miydi? Biraz araştırınca fanlarla ilgili olduğu fikrine kapıldım.

@InternetciMen bir el atar mısınız? Bu işin altından kalkamadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Kasanın da 4 pinli bir dişisi var ama anakarta yetişmiyor.
Bunun için uzatma kullanabilirsiniz. Hatta almışken çoklayıcı alın, fan eklemesi yaparsanız ileride işinize yarar:

Ayrıca yanında 3 tane 2 pinli erkek de var.
Bunların fotoğrafını atabilir misiniz? Fandan gelmiyor herhalde, kasaya özel bir bağlantı olabilir.

Bir de kasada SATA isimli bir kablo vardı onu PSU'ya bağladım o ne işe yarıyor?
RGB veya fan kontrolcüye ait olabilir. Kasanın hangi versiyonunu aldınız? 3 DRGB fanlı ve 2 aydınlatmasız fanlı olmak üzere iki farklı tipi var.
Kasanın da 4 pinli bir dişisi var ama anakarta yetişmiyor.
Bunun için uzatma kullanabilirsiniz. Hatta almışken çoklayıcı alın, fan eklemesi yaparsanız ileride işinize yarar:

Ayrıca yanında 3 tane 2 pinli erkek de var.
Bunların fotoğrafını atabilir misiniz? Fandan gelmiyor herhalde, kasaya özel bir bağlantı olabilir.

Bir de kasada SATA isimli bir kablo vardı onu PSU'ya bağladım o ne işe yarıyor?
RGB veya fan kontrolcüye ait olabilir. Kasanın hangi versiyonunu aldınız? 3 DRGB fanlı ve 2 aydınlatmasız fanlı olmak üzere iki farklı tipi var.

Çözüm

RGB veya fan kontrolcüye ait olabilir. Kasanın hangi versiyonunu aldınız? 3 drgb fanlı ve 2 aydınlatmasız fanlı olmak üzere iki farklı tipi var.

4 pinli dişiden iki taneymiş, 2 pinli erkeklerin 2 tanesini onlara taktım şimdi fanlar çalışıyor ama ekran kartı 80 derece ile açılıyor. 3dk sonra da PC restart atıyor. Herhalde fan sıkıntısını çözdüm.

Evet fan sorunu hallolmuş. O iki pinli dediğiniz bağlantılar kasa fan kontrolcüsünün bağlantılarıymış. SATA bağlantısı da kontrolcüye güç veriyormuş dediğim gibi. Yalnız yeniden başlama ve ekran kartının açılışta 80 dereceye ulaşması hakkında bir fikrim yok. Bu iki sorun için ayrı bir konu açmanız daha iyi olacaktır, ikisinin de sebebi ortak muhtemelen.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı